Trwa ładowanie...

Kinkiet nie tylko w korytarzu. Interesujące aranżacje

Zarówno wybór, jak i montaż kinkietów ściennych nie jest prosty. Jeśli jednak przygotowujesz się na duży remont bądź myślisz o wymianie kinkietów w domu na bardziej nowoczesne, warto poszukać inspiracji w sieci. Możesz trafić na interesujące modele w atrakcyjnych cenach.

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Kinkiet nie tylko w korytarzu. Interesujące aranżacjeŹródło: Shutterstock.com
d40omxx
d40omxx

Kinkiety wiesza się nie tylko we wnękach czy korytarzach, które potrzebują dodatkowego oświetlenia. Dobrym pomysłem jest wykorzystanie ich do podkreślenia interesujących elementów dekoracji czy luster. W ten sposób zaakcentujesz każdą zaletę swojego mieszkania.

Liczy się design

Przede wszystkim kinkiety powinny być dopasowane do wystroju pomieszczenia. Minimalistyczne wnętrza dobrze wypadają w połączeniu z prostymi kinkietami będącymi mieszanką drewna, metalu i szkła. Z kolei kinkiet z wymyślnym abażurem zapewni przytulny klimat. Z łatwością znajdziesz abażury odpowiadające kolorowi ścian lub tapecie, choć warto dopasować kolor kinkietu do innych elementów otoczenia, na przykład obicia mebli. Wtedy wystrój zyska interesującego charakteru.

Kinkiety lubią towarzystwo

Każdy, kto decyduje się na montaż tego typu oświetlenia, powinien zdawać sobie z tego sprawę. Samotny kinkiet na ścianie będzie wyglądać nienaturalnie, nawet jeśli jego zadaniem jest wyeksponowanie konkretnego miejsca w pokoju. Jeżeli chcesz zdecydować się na taki krok, znacznie lepiej będzie postawić na lampę stołową bądź stojącą. Wyjątkiem jest przestrzeń robocza, na przykład biurko.

Gdzie warto montować kinkiety

Kilka mniejszych sztuk sprawdzi się lepiej niż jeden duży kinkiet. W ten sposób zapewnisz pomieszczeniu odpowiednią ilość światła i jednocześnie nie zaburzysz jego harmonii. Warto pomyśleć o takim rozwiązaniu na przykład w łazience – kinkiety po obu stronach lustra wyglądają bardzo elegancko.

Doświetlając salon stworzysz wspaniałą iluminację Materiały prasowe
Doświetlając salon stworzysz wspaniałą iluminację Źródło: Materiały prasowe

Podwójne kinkiety dobrze wyglądają również w salonie, na ścianie z rodzinnymi fotografiami. W ten sposób żadna z nich nie pozostanie w cieniu. Tego typu oświetlenie może również posłużyć do wyeksponowania kanapy i foteli. Kinkiety pasują również jak ulał do przedpokoju, długiego korytarza i schodów. Zapewnią odpowiednią ilość światła domownikom i należycie oświetlą trudne do zaaranżowania przestrzenie.

W jakim kierunku powinno padać światło?

Odpowiedź na to pytanie zależy od efektu, który pragniesz uzyskać. Z reguły kinkiety z kloszem otwartym u dołu dają więcej światła, dlatego stosuje się je w przypadku aranżowania przestrzeni roboczej lub kącika do czytania. Z drugiej strony światło skierowane ku górze stworzy przytulny klimat i nada wnętrzu więcej ciepła. Zawsze możesz postawić na kompromis i wybrać modele otwarte zarówno z góry, jak i z dołu.

Dobrym rozwiązaniem jest również oświetlenie kierunkowe. Kinkiety z ruchomym kloszem będą szczególnie dobrze wyglądać w sypialni. Lampy umiejscowione na ścianie za łóżkiem będą prezentować się fenomenalnie, a z drugiej strony umożliwią wieczorną lekturę bądź doświetlą klawiaturę laptopa, jeśli zdecydujesz się na wieczorne przeglądanie sieci. Pod tym względem kinkiet kierunkowy sprawdzi się lepiej niż lampka nocna.

Nie zapominaj również o mocy żarówek i barwie światła. Jeśli kinkiety pełnią funkcję estetyczną, a dominującym światłem jest to padające z sufitu, z powodzeniem wystarczą żarówki o mocy 15 W. Z drugiej strony, jeśli decydujesz się na światło skierowane ku górze, możesz pokusić się o nieco mocniejsze żarówki bez obaw, że światło będzie razić cię w oczy. Odpowiednie będą te o mocy 40 W.

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d40omxx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d40omxx