Kilka prostych trików. Ochroń dom przed owadami wiosną i latem
Mokry rok i niskie temperatury zwiastują szybkie pojawienie się w naszych domach owadów, które mogą być prawdziwą udręką dla domowników. By się przed nimi chronić, stosuj naturalne sposoby lub postaw na profesjonalne rozwiązania. Lato będzie o wiele przyjemniejsze.
05.05.2021 16:04
Fale insektów, szczególnie komarów i muszek praktycznie uniemożliwiają wieczorny relaks na działce czy grilla na świeżym powietrzu. Aby bronić się przed chmarą owadów, warto zastosować proste i skuteczne rozwiązania, które pomogą nam pozbyć się ich na dobre.
Przede wszystkim zapach
Do użytku domowego przygotowano świece i kadzidełka zapachowe, które skutecznie odstraszają insekty o dość sporym zasięgu. Doskonale nadają się te o zapachu lawendy bądź trawy cytrynowej. Dla wzmocnienia efektu warto pokusić się o kilka świec rozłożonych w strategicznych miejscach. Ich koszt jest stosunkowo niewielki, a mogą skutecznie ochronić cię przed komarami. W ten sposób możesz liczyć na to, że przy otwartym oknie i zapalonym świetle komary nie będą ci się naprzykrzać.
Rośliny odstraszające komary
Przydomowe ogródki, ale również parapety i wiszące za oknem kwietniki to doskonałe miejsca na posadzenie ziół i kwiatów, których zapach skutecznie odstraszy komary. Najpopularniejszą rośliną jest zdecydowanie mięta pieprzowa, której olejki eteryczne pomogą skutecznie pozbyć się komarów. Na parapecie warto również hodować bazylię, która zablokuje dostęp do domu dla uciążliwych owadów. Inna rośliną, którą równie często widujemy na parapetach jest pelargonia – nie tylko ładnie wygląda, ale również rozsiewa wokoło piękny zapach, którego nienawidzą insekty. Rośliną, która równie świetnie radzi sobie zarówno z muchami, jak i komarami jest komarzyca, wymaga ona jednak większej troski.
Lampa wabiąca
Alternatywą na najbardziej uporczywe owady będzie specjalna lampa, której zadaniem jest wabienie i likwidowanie insektów. Każdy model wyposażono w świetlówkę UV-A, która emituje ultrafiolet bezpieczny dla ludzkiego oka, a który przyciąga owady znacznie lepiej niż inne światło. Wystarczy umieścić ją w strategicznym miejscu na zewnątrz, a komary przestaną być problemem.
Wyróżniamy trzy typy lamp owadobójczych. Pierwsze, rażące pozwalają pozbyć się insektów dzięki wewnętrznej kratce pod napięciem. Lampy lepowe unieruchamiają owady dzięki specjalnym wkładkom z lepem, które należy co jakiś czas wymieniać. Lampy śmigłowe natomiast wciąga je do specjalnego pojemnika oddzielonego od otoczenia wirnikiem. Chodzący wentylator zasysa powietrze do środka uniemożliwiając komarom i muchom wydostanie się z potrzasku.
Sposoby na ukąszenia komarów
Swędzące bąble mogą dać się we znaki, szczególnie jeśli jest ich dużo. Warto zawczasu pomyśleć o preparatach łagodzących ukąszenia, które znajdziesz w każdej aptece. Pomogą w przypadku bardziej bolesnych użądleń pszczół czy ukąszeń os, ale również na uciążliwe komary. Warto zastosować również domowe sposoby, które mogą złagodzić obrzęk i uczucie swędzenia. Z dawien dawna na ukąszenia komarów polecano plasterek cebuli lub ziemniaka. Na irytujące bąble dobrze sprawdzi się przetarcie skóry octem bądź sokiem z cytryny.