Trwa ładowanie...

Kilka pomysłów, jak sprawić, by nawet mały balkon stał się miejscem do relaksu

My, mieszkańcy bloków zazdrościmy posiadaczom domów ogrodów i tarasów, na których mogą wypoczywać w ciepłe dni. Jednak jeśli nasze mieszkania mają balkony, nie jesteśmy tak do końca na straconej pozycji. Nawet z małego balkonu możemy uczynić świetnie miejsce do relaksu. Wystarczy postawić na kilka patentów.

Nawet mały balkon może stać się oazą do relaksu Nawet mały balkon może stać się oazą do relaksu Źródło: Unsplash, fot: Artur Aleksanian
d4bjv05
d4bjv05

Priorytety

Małe przestrzenie często sprawiają duże trudności aranżacyjne. Chcemy, by niewielki metraż pełnił wiele funkcji, co czasami jest niemożliwe do zrealizowania, a czasami wymaga jedynie odpowiedniego rozplanowania i ustalenia priorytetów. Jeśli chodzi więc o niewielki balkon, musimy ustalić, jak chcemy z niego korzystać? Czy chcemy, by stał się naszą letnią jadalnią, gdzie będziemy spożywać posiłki? Może ma stanowić przedłużenie salonu i stać się kolejnym miejscem do wypoczynku albo pełnić jedynie funkcje dekoracyjne i uginać się od kwiatów i zieleni? Od tego zależy, na co na naszym balkonie musi znaleźć się miejsce. Czy będzie do stolik, przy którym można jeść, czy wygodny fotel idealny do lektury i drzemki, czy masa donic na kwiatki.

Ekspresowa metamorfoza

Jeśli twój balkon jest w niezłym stanie technicznym, wymaga jedynie drobnej metamorfozy, by odmienić swoje oblicze. W takiej sytuacji nie musisz zrywać płytek z podłogi, wystarczy, że przykryjesz ją kolorowym dywanem przeznaczonym do użytku zewnętrznego, lub sztuczną trawą. Nie myl jej ze zwykłą zieloną wykładziną. Obecnie można dostać okładziny, które rzeczywiści na pierwszy rzut oka przypominają prawdziwą trawę. Są soczyście zielone i miękkie w dotyku, spokojnie można chodzić po nich na boso.

Balustradę niewielkim kosztem można odmalować lub zakryć ją sztucznym ogrodzeniem. Nada to więcej prywatności, a także klimatu, jeśli np. wybierzemy ogrodzenie, które wygląda jak bluszcz.

d4bjv05

Jeśli masz już balkonowe meble, dodaj do nich kolorowe tekstylia: poduszki i pled. Spełnią swoje zadanie dekoracyjne, ale też umilą czas spędzony na balkonie, zapewniając miękkie oparcie i otulając nasze nogi w chłodne wieczory.

Mając nawet niewielkich rozmiarów balkon, możesz wygospodarować na nim miejsce do prawdziwego relaksu. Niezawodny okaże się do tego fotel brazylijski. To taki hamak w wersji siedzącej. Możesz się na nim wygodnie rozsiąść, a kiedy nie będzie ci potrzebny, po prostu go zdjąć. Montuje się go do sufitu. W domu lub na balkonie. Ważne, żeby wybrać takie miejsce montażu, w którym nie przebiega zbrojenie. Dokładną instrukcję i niezbędne do montażu akcesoria powinny być dodane do zakupu przez producenta fotela. Montaż w uproszczeniu wygląda następująco: należy zrobić wwiert w sufit wiertłem o średnicy ok. 15 mm na głębokość ok. 110 mm. Następie solidnie wkręcić w niego stalowy korek samozaciskowy i przymocować do niego karabińczyki i łańcuchy. Zwróć uwagę na dopuszczalne obciążenie wybranego przez siebie modelu i jego mocowania.

Rośliny

Jeśli chcesz, by twój balkon był klimatycznym miejscem, musisz wygospodarować na nim miejsce na rośliny. Do jednorocznych kwiatków, które dodadzą koloru, należą: pelargonie, surfinie, bidens (złoty deszcz), fuksja czy stroiczka. Szczególnie pięknie rozrastają się surfinie i złoty deszcz. Posadzone w odpowiednich odstępach mogą stworzyć piękną, kwiatową kaskadę.

d4bjv05

Jeśli chcesz nabyć wieloletnie rośliny, sprawdź: azalię, dalię, żurawki i rozchodnik. Raz kupione, odpowiednio pielęgnowane, przetrwają lata.

Dodatki

Przeprowadzając szybką renowację balkonu, nie zapomnij o dodatkach: świeczkach, lampionach, girlandach świetlnych (można je zastąpić zewnętrznymi lampkami choinkowymi), czy kolorowej zastawie stołowej. To także ma znaczenie!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4bjv05
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d4bjv05