Kiedy okna wymagają wymiany?

Nowoczesne okna charakteryzuje długi okres użytkowania. W przypadku tych drewnianych producenci zapewniają, że mogą przetrwać w bardzo dobrym stanie nawet sto lat, w przypadku PCV okres ten wynosi około dwudziestu lat. Zdarzają się jednak przypadki, gdy okno wymaga wcześniejszej wymiany. Po czym to rozpoznać?
Kiedy okna wymagają wymiany?
Źródło zdjęć: © Shutterstock

26.10.2016 15:37

Wypaczona rama okna

Ta wada zazwyczaj powstaje ze starości, jeśli zamontowane okna były dobrej jakości. Jeżeli rama jest wypaczona w stosunkowo nowym oknie, jest to wada fabryczna albo spowodowana złym montażem lub niewłaściwą eksploatacją, np. klinowaniem okna. Wypaczenie okna polega na wygięciu się jego ramy, przez co traci ono na szczelności. Przy wypaczonym oknie mamy przede wszystkim problem z utrzymaniem ciepła w pomieszczeniu, bo szparą - powstałą na skutek wypaczenia - przedostaje się powietrze z zewnątrz i ucieka ciepło z wewnątrz. Małe wypaczenia można niwelować uszczelką bądź regulując okuciami docisk skrzydła okna do ościeżnicy. Jednak ten sposób nie jest skuteczny w przypadku większej wady.

Zobacz koniecznie: Najlepszy sposób na cichy dom. Znasz?

Jak sprawdzić, czy wada kwalifikuje okno do wymiany? Wystarczy użyć poziomicy. Przyłożona do płaszczyzny ramy wskaże, z jak dużą krzywizną masz do czynienia. Przyjmuje się, że odchylenie większe niż 3 mm na metrze długości lub szerokości kwalifikuje okno do wymiany.

Mechaniczne uszkodzenia

Uszkodzenia okna mogą mieć wiele przyczyn - być efektem wandalizmu, skutkiem oddziaływania siły z zewnątrz lub po prostu złego użytkowania. Uszkodzenia okna, które powoduje, że jest ono niesprawne, nie wolno bagatelizować. Jeśli uszkodzenia pojawiły się na niewielkim obszarze, być może wystarczy wymiana poszczególnego elementu okna bez większej ingerencji. Jeżeli jednak okno jest poważnie zepsute (oceni to fachowiec), wymaga wymiany na nowe.

Pęknięcie szyby

W nowoczesnych oknach stosuje się tak zwane szyby zespolone, czyli całe zestawy, które składają się z dwóch lub więcej tafli szkła. Takie rozwiązanie zapewnia najwyższą izolacyjność cieplną. Pomiędzy szybami tkwią tzw. ramki dystansowe, które tworzą izolującą przestrzeń wypełnioną powietrzem lub gazem szlachetnym. Znajduje się tam także absorbent wilgoci. Te wszystkie elementy są ze sobą połączone przy pomocy specjalnej masy, która je skleja i uszczelnia. Jeśli zatem masz stłuczoną szybę, musisz wymienić cały pakiet lub wstawić nowe okno. Wiele firm szklarskich specjalizuje się we wstawianiu szyb zespolonych, więc wymiana pękniętej szyby w takim oknie nie powinna być dla nich problemem. Całe okno trzeba będzie wymienić, gdy pęknięcie szyby powstało na skutek złego osadzenia okna lub wady fabrycznej. Wymiana samej szyby tu nie pomoże, gdyż wada nie zostanie w ten sposób wyeliminowana. Warto poprosić o fachowe oględziny specjalistę od okien i wówczas podjąć właściwą decyzję.

To cię też zainteresuje:

Podstawową funkcją okien jest szczelne zabezpieczanie wnętrza pomieszczenia przed czynnikami zewnętrznymi. Jeśli okno traci takie właściwości i powoduje np. wzrost kosztów ogrzewania pomieszczeń, należy poszukać przyczyny takiego stanu rzeczy. Wymiana to ostateczność, szczególnie w przypadku nowych okien, które składają się z wielu wymiennych elementów i nie pociągają za sobą konieczności kompleksowej wymiany. Najlepiej zwrócić się o pomoc do producenta okien, który wskaże właściwe rozwiązanie.

Czytaj więcej na temat okien >>

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)