Trwa ładowanie...

Kiedy najlepiej wystawić na sprzedaż mieszkanie?

W minionym roku były dwa momenty szczytowego zainteresowania mieszkaniami z rynku wtórnego. Warto wiedzieć które, aby lepiej zaplanować sprzedaż swojego mieszkania.

Kiedy najlepiej wystawić na sprzedaż mieszkanie?Źródło: shutterstock
d2a4c06
d2a4c06

W minionym roku były dwa momenty szczytowego zainteresowania mieszkaniami z rynku wtórnego. Warto wiedzieć które, aby lepiej zaplanować sprzedaż swojego mieszkania.
W branży pośrednictwa w obrocie nieruchomościami są dwa momenty, kiedy dochodzi do szczególnego wzrostu zainteresowania zakupem mieszkania. Jest to wiosna i jesień. W ostatnich latach do tych dwóch szczytowych momentów dochodziły także miesiące letnie. Analiza aktywności inwestorów kupujących mieszkania w 2016 r. przeprowadzona przez agencję Metrohouse pokazuje, że ugruntowane przez lata stereotypy ulegają zmianie.
Mocny początek roku
Choć różnice pomiędzy aktywnością inwestorów nie są znaczące, statystycznie najwięcej transakcji sprzedaży zostało zawartych w lutym, co może dziwić w kontekście uśpionego zwykle rynku nieruchomości w pierwszych miesiącach roku. Drugim z kolei miesiącem transakcyjnym był kwiecień. W tym przypadku nie było zaskoczenia, bo zwykle poprawa pogody zachęca do większego zainteresowania prezentacjami nieruchomości.
Wakacje i końcówka roku słabsze
Tym razem miesiące wakacyjne nie były zbyt pracowite dla agentów nieruchomości. Większość poszukujących mieszkania przerwała na ten czas poszukiwania, korzystając z uroków urlopu. W miesiącach wakacyjnych przeprowadzono łącznie 15 proc. wszystkich transakcji. Nie zawsze jednak okres wakacyjny oznacza spowolnienie w branży. Wielokrotnie lipiec i sierpień okazywały się satysfakcjonujące pod tym względem. Wbrew pozorom statystycznie najsłabszym okresem transakcyjnym był grudzień. Jak widać, do zakupów na rynku wtórnym nie zmobilizowała wchodząca w życie od stycznia 2017 zmiana zasad kredytowania zakupu (wyższy wkład własny).
Kiedy wystawić swoje mieszkanie na sprzedaż?
Według statystyk najczęściej pojawiający się zakres czasowy przy sprzedaży mieszkania wystawionego po cenie rynkowej wynosi od 90 do 130 dni. Warto o tym pamiętać, planując przeprowadzenie transakcji. Aby trafić na szczyt zainteresowania potencjalnych nabywców, warto zatroszczyć się o kontakt z pośrednikiem i ekspozycję oferty odpowiednio wcześniej. Dobrym okresem jest właśnie zima, kiedy można dopełnić wszelkich formalności związanych z wystawieniem mieszkania i spokojnie czekać na wiosenny szczyt zainteresowania. Ponadto w pierwszych miesiącach roku podaż nowych ofert mieszkań na rynku jest niższa, co umożliwia lepszą ekspozycję oferty i większe możliwości wypromowania mieszkania.

d2a4c06
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2a4c06