Kiedy montować bramę garażową?
Co do optymalnego czasu montażu bramy garażowej zdania są podzielone. Instaluje się ją zarówno w trakcie budowy garażu, jak i po jego wykończeniu. Każde rozwiązanie ma inny cel. Zobacz, czym kierować się przy wyborze optymalnego etapu montażu.
24.02.2017 13:13
Montaż bramy na etapu budowy garażu
Instalowanie bramy najwcześniej, jak to możliwe, czyli w trakcie budowy garażu, ma zasadnicze uzasadnienie. Dzięki wybudowaniu zamykanego i bezpiecznego pomieszczenia możesz przechowywać tu materiały budowlane. W garażu można także pozostawić sprzęty, narzędzia i urządzenia, które porzucone bez opieki na budowie bywają atrakcyjnym kąskiem dla złodziei. Mając pewność, że nikt ich nie zabierze, możesz spać spokojnie w czasie prowadzenia inwestycji. Ponadto materiały budowlane wrażliwe na wilgoć będą tu schowane przed deszczem. Niestety minusem montażu w trakcie budowy jest narażenie bramy na uszkodzenia mechaniczne oraz zabrudzenia. Mogą podlegać im zarówno skrzydło, jak i mechanizm otwierania. Z tego względu często montuje się bramę jedynie z manualnym zamkiem, bez instalacji elektrycznego sterowania. Dobrze jest też na czas budowy domu nie pozbawiać wrót fabrycznej osłony z folii przylepnej. Pamiętaj jednak, że zbyt długie jej przywieranie może spowodować trwałe zmiany na powierzchni. Często po takim
zwlekaniu folia nie chce się odspoić.
To z pewnością najbardziej bezpieczny czas na instalację bramy garażowej. Po wykonaniu wszystkich etapów ciężkich prac budowlanych oraz wykończeniu ścian i posadzek zminimalizowana jest szansa zabrudzenia oraz uszkodzenia skrzydła i mechanizmu otwierania, choćby przez zaprawę czy tynk. Fabryczna folia ochronna może być zdjęta od razu po zakończeniu budowy i montażu. Ponadto bramę najlepiej jest wyregulować w warunkach ostatecznych, dzięki czemu będzie gotowa do użycia i ustawiona tak, jak będziesz z niej korzystać na co dzień.