Trwa ładowanie...

Kiedy kończy się gwarancja... Jak przedłużyć życie sprzętów AGD?

Domowe sprzęty psują się wkrótce po upływie gwarancji? Wielu problemów można uniknąć dzięki właściwej eksploatacji. Wystarczy pamiętać o kilku prostych zasadach.

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Kiedy kończy się gwarancja... Jak przedłużyć życie sprzętów AGD?Źródło: Shutterstock.com
d1ruwgt
d1ruwgt

Awarie czy też przedwczesne zużywanie się sprzętu często występują na skutek nieprawidłowego użytkowania. Nawet nie zdajemy sobie sprawy, jak łatwo możemy sprawić, że pralka przestanie uporczywie hałasować, a lodówka, zamiast ledwo zipać, zacznie wydajnie chłodzić

Czajnik

#

Usuwaj kamień z wnętrza urządzenia regularnie. Możesz w tym celu stosować domowe sposoby (sok z cytryn, ocet) bądź specjalistyczne preparaty. Nigdy nie włączaj pustego czajnika – przepalisz wtedy grzałkę. Staraj się również nie zalać podstawy czajnika, gdyż może to doprowadzić do zwarcia.

Lodówka

#

Zadbaj przede wszystkim o prawidłową wentylację – nie ustawiaj lodówki zbyt blisko ściany. Staraj się też trzymać ją z daleka od ciepła. Nie wkładaj do środka gorących potraw, ustaw również lodówkę z dala od kaloryferów czy urządzeń szybko się nagrzewających, takich jak piekarnik. Pilnuj, by drzwiczki do lodówki były zawsze zamknięte. W przeciwnym razie zmusisz ją do niepotrzebnej pracy i większego zużycia energii. W tym samym celu powinno się rozmrażać urządzenie co najmniej dwa razy w roku, nadmiar lodu zaburza bowiem działanie chłodziarki.

Kuchenka mikrofalowa

#

Nie wszystkie naczynia dobrze przepuszczają energię z mikrofal. Potrawy podgrzewane w pojemnikach wykonanych ze stali nierdzewnej lub aluminium będą zimne i tylko niepotrzebnie "zmęczą" kuchenkę. Nie stawiaj też niczego na mikrofalówce, gdyż zablokujesz w ten sposób otwory wentylacyjne, które nie zostały tam umieszczone przez przypadek.

Piekarnik

#

Najczęstszą usterką piekarnika jest uszkodzenie szklanych drzwiczek. Nie stawiaj na nich ciężkich albo bardzo zimnych naczyń – ciężar może zdziałać tyle samo złego, co różnica temperatur. Unikaj używania ostrych narzędzi bądź zbyt silnych środków do czyszczenia wnętrza piekarnika. W przeciwnym wypadku doprowadzisz do uszkodzenia uszczelek.

Pralka

#

Uważaj, co kładziesz do wnętrza pralki. Ciężkie, metalowe części ubrania mogą uszkodzić bęben. Tak samo przeglądaj przed praniem kieszenie spodni czy kurtek – w przeciwnym wypadku monety lub inne drobiazgi zapchają filtry pralki. Również zostawianie na długo mokrych rzeczy w bębnie nie służy jego długowieczności – wilgoć musi przecież gdzieś się odkładać. Warto od czasu do czasu wykonać tzw. puste pranie – bez ubrań, za to ze szklanką octu wlanego do pojemnika na proszek. Oczyścisz w ten sposób pralkę i sprawisz, że będzie ona służyć dłużej.

Zmywarka

#

Nie wkładaj do zmywarki naczyń, na których aż gęsto od pozostałości posiłków. Zawsze używaj soli przeznaczonej specjalnie dla zmywarek. W przeciwnym wypadku kamień z domowej wody zacznie się odkładać w przewodach urządzenia i doprowadzi do jego awarii. Czyść również wnętrze zmywarki oraz jej filtry przynajmniej kilka razy w roku. Unikaj wkładania do zmywarki rzeczy zanieczyszczonych benzyną lub innymi substancjami łatwopalnymi, pędzli, filtrów piecowych czy filtrów z elektronicznych oczyszczaczy powietrza. W przeciwnym wypadku może cię spotkać nieprzyjemna niespodzianka w postaci odbarwień, a nawet trwałych uszkodzeń wnętrza urządzenia.

Żelazko

#

Zanim owiniesz wyłączone żelazko kablem, poczekaj, aż jego podstawa całkiem wystygnie – wysoka temperatura może stopić izolację i uszkodzić kabel. Tak jak w przypadku wnętrza piekarnika, nie używaj substancji inwazyjnych bądź ostrych myjek do czyszczenia stopy żelazka. Możesz ją przez to porysować albo nawet zniszczyć.

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d1ruwgt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ruwgt