KuchniaKiedy kończy się gwarancja... Jak przedłużyć życie sprzętów AGD?

Kiedy kończy się gwarancja... Jak przedłużyć życie sprzętów AGD?

Domowe sprzęty psują się wkrótce po upływie gwarancji? Wielu problemów można uniknąć dzięki właściwej eksploatacji. Wystarczy pamiętać o kilku prostych zasadach.

Kiedy kończy się gwarancja... Jak przedłużyć życie sprzętów AGD?
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com
Michał Leszczyński

13.03.2018 | aktual.: 05.02.2019 13:18

Awarie czy też przedwczesne zużywanie się sprzętu często występują na skutek nieprawidłowego użytkowania. Nawet nie zdajemy sobie sprawy, jak łatwo możemy sprawić, że pralka przestanie uporczywie hałasować, a lodówka, zamiast ledwo zipać, zacznie wydajnie chłodzić

Czajnik

#

Usuwaj kamień z wnętrza urządzenia regularnie. Możesz w tym celu stosować domowe sposoby (sok z cytryn, ocet) bądź specjalistyczne preparaty. Nigdy nie włączaj pustego czajnika – przepalisz wtedy grzałkę. Staraj się również nie zalać podstawy czajnika, gdyż może to doprowadzić do zwarcia.

Lodówka

#

Zadbaj przede wszystkim o prawidłową wentylację – nie ustawiaj lodówki zbyt blisko ściany. Staraj się też trzymać ją z daleka od ciepła. Nie wkładaj do środka gorących potraw, ustaw również lodówkę z dala od kaloryferów czy urządzeń szybko się nagrzewających, takich jak piekarnik. Pilnuj, by drzwiczki do lodówki były zawsze zamknięte. W przeciwnym razie zmusisz ją do niepotrzebnej pracy i większego zużycia energii. W tym samym celu powinno się rozmrażać urządzenie co najmniej dwa razy w roku, nadmiar lodu zaburza bowiem działanie chłodziarki.

Kuchenka mikrofalowa

#

Nie wszystkie naczynia dobrze przepuszczają energię z mikrofal. Potrawy podgrzewane w pojemnikach wykonanych ze stali nierdzewnej lub aluminium będą zimne i tylko niepotrzebnie "zmęczą" kuchenkę. Nie stawiaj też niczego na mikrofalówce, gdyż zablokujesz w ten sposób otwory wentylacyjne, które nie zostały tam umieszczone przez przypadek.

Piekarnik

#

Najczęstszą usterką piekarnika jest uszkodzenie szklanych drzwiczek. Nie stawiaj na nich ciężkich albo bardzo zimnych naczyń – ciężar może zdziałać tyle samo złego, co różnica temperatur. Unikaj używania ostrych narzędzi bądź zbyt silnych środków do czyszczenia wnętrza piekarnika. W przeciwnym wypadku doprowadzisz do uszkodzenia uszczelek.

Pralka

#

Uważaj, co kładziesz do wnętrza pralki. Ciężkie, metalowe części ubrania mogą uszkodzić bęben. Tak samo przeglądaj przed praniem kieszenie spodni czy kurtek – w przeciwnym wypadku monety lub inne drobiazgi zapchają filtry pralki. Również zostawianie na długo mokrych rzeczy w bębnie nie służy jego długowieczności – wilgoć musi przecież gdzieś się odkładać. Warto od czasu do czasu wykonać tzw. puste pranie – bez ubrań, za to ze szklanką octu wlanego do pojemnika na proszek. Oczyścisz w ten sposób pralkę i sprawisz, że będzie ona służyć dłużej.

Zmywarka

#

Nie wkładaj do zmywarki naczyń, na których aż gęsto od pozostałości posiłków. Zawsze używaj soli przeznaczonej specjalnie dla zmywarek. W przeciwnym wypadku kamień z domowej wody zacznie się odkładać w przewodach urządzenia i doprowadzi do jego awarii. Czyść również wnętrze zmywarki oraz jej filtry przynajmniej kilka razy w roku. Unikaj wkładania do zmywarki rzeczy zanieczyszczonych benzyną lub innymi substancjami łatwopalnymi, pędzli, filtrów piecowych czy filtrów z elektronicznych oczyszczaczy powietrza. W przeciwnym wypadku może cię spotkać nieprzyjemna niespodzianka w postaci odbarwień, a nawet trwałych uszkodzeń wnętrza urządzenia.

Żelazko

#

Zanim owiniesz wyłączone żelazko kablem, poczekaj, aż jego podstawa całkiem wystygnie – wysoka temperatura może stopić izolację i uszkodzić kabel. Tak jak w przypadku wnętrza piekarnika, nie używaj substancji inwazyjnych bądź ostrych myjek do czyszczenia stopy żelazka. Możesz ją przez to porysować albo nawet zniszczyć.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (12)