Keramzytobeton, czyli cisza na wagę złota

Keramzytobeton, czyli cisza na wagę złota
Źródło zdjęć: © Leca®

22.09.2016 14:26

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Potrzeba prywatności to jeden z głównych powodów, dla których wiele osób decyduje się na budowę domu. Tym większe jest rozczarowanie, gdy w wymarzonym azylu zostanie się narażonym na dyskomfort akustyczny. To, czy dom będzie cichy, zależy przede wszystkim od jego lokalizacji, choć także od zastosowanych do budowy materiałów.

Potrzeba prywatności to jeden z głównych powodów, dla których wiele osób decyduje się na budowę domu. Tym większe jest rozczarowanie, gdy w wymarzonym azylu zostanie się narażonym na dyskomfort akustyczny. To, czy dom będzie cichy, zależy przede wszystkim od jego lokalizacji, choć także od zastosowanych do budowy materiałów.

Cisza – artykuł deficytowy

W czasach, gdy potrzeba spokoju staje się priorytetowa, coraz więcej z nas chce się odizolować od gwaru miasta, szuka okazji, by uciec z bloku w mieście do własnego domu na mniej zaludnione obrzeża. Niekiedy jednak okazuje się, że niższa cena zakupionej działki to rekompensata za głośne otoczenie. Tymczasem hałas to trudny przeciwnik – błyskawicznie przenika z zewnątrz do wymarzonego domu, rozchodząc się we wszystkich kierunkach. Dźwięki, czyli fale powietrzne, mogą nawet wprawiać w drgania przedmioty, a w nadmiarze stają się uciążliwe i drażnią zmysł słuchu. Dotyczy to szczególnie domów położonych przy ruchliwej ulicy czy trakcji kolejowej. Jedynym skutecznym sposobem wyciszenia niepożądanych hałasów jest poprawienie izolacyjności akustycznej ścian i stropów poprzez zastosowanie odpowiednich materiałów budowlanych. O ciszę powinno się więc zadbać już na etapie ich wyboru.

Sposoby na decybele

W zapewnieniu wysokiej izolacyjności akustycznej dachów pomogą żelbetowe płaskie stropy lub gruba izolacja termiczna, np. z wełny mineralnej i płyt gipsowo-kartonowych w przypadku drewnianych dachów skośnych. Duża liczba osób poświęca jednak więcej uwagi oknom i drzwiom. Rzeczywiście, w lokalizacji o dużym poziomie hałasu, stolarka o zwiększonych wymaganiach akustycznych jest koniecznością. Aby jednak okno czy drzwi dobrze spełniały swoje zadanie, ich styk ze ścianą musi być odpowiednio zaizolowany. Wszelkie nieszczelności znacznie pogarszają bowiem parametry samej stolarki.

Przeczytaj więcej o dźwiękach przechodzących przez ściany TUTAJ

Ale przede wszystkim należy sprawdzić, czy ściany zewnętrzne będą spełniały odpowiednie wymagania izolacyjności akustycznej, ponieważ to właśnie one stanowią główna barierę chroniącą wnętrze domu przed otoczeniem i powinny być tak samo analizowane pod kątem akustycznym jak inne elementy.

Ideałem są materiały skutecznie redukujące natężenie fal dźwiękowych i rozpraszające je. Zwykle im przegroda jest cięższa, tym większa jej izolacyjność akustyczna. Z tego powodu w budownictwie popularne jest wykorzystanie betonu czy silikatów. Alternatywą dla nich jest keramzytobeton – znacznie lżejszy, a równie skuteczny w ochronie przed hałasem.

fot. Leca®

Pogromca hałasu

Keramzytobeton to odporny na działanie wilgoci, paroprzepuszczalny materiał ceramiczny o doskonałych parametrach termicznych. W porównaniu np. z tradycyjną cegłą wykazuje podobną trwałość, przewyższa ją jednak właściwościami akustycznymi. Można z niego budować zarówno ściany zewnętrzne, jak i wewnętrzne. Nie stawia żadnych ograniczeń projektowych. Od betonu różni go to, że jego kruszywem nie jest żwir, lecz keramzyt powstający w wyniku wypalania łatwo pęczniejącej gliny. Granulki keramzytu dodane do mieszanki betonowej tworzą masę, z której produkuje się pustaki, kształtki, elementy prefabrykowane czy wreszcie bloczki charakteryzujące się wśród wymienionych najlepszymi właściwościami akustycznymi.

Przykładowo stosunkowo nowy na rynku produkt – Leca® BLOK akustyczny 24/20 wykazuje zewnętrzną izolacyjność dźwięku sięgającą 52 dB. Leca® KERAMZYT, zastosowany zamiast tradycyjnego kruszywa, ma porowatą strukturę, dzięki której skutecznie rozprasza energię fal dźwiękowych. Wewnątrz, pod ceramiczną osłonką każda granulka kryje strukturę przypominającą pumeks, a uwięzione w niej pęcherzyki powietrza stanowią skuteczny izolator. Właściwości produktu potwierdziły badania Zakładu Akustyki Instytutu Techniki Budowlanej w Warszawie. Obecnie keramzytobeton to jeden z najlepiej izolujących akustycznie materiałów produkowanych w Polsce.

fot. Leca®

W praktyce do wznoszenia ścian wewnętrznych i zewnętrznych doskonale nadają się także Leca® BLOK akustyczny 18 i 18 g o zbliżonych parametrach redukcji dźwięków. Powstające z tych materiałów ściany mają 18 cm grubości.

Ściany izolujące akustycznie należy murować na pełną spoinę poziomą i pionową przy użyciu zaprawy murarskiej cementowo-wapiennej.

Co istotne, na ściany z keramzytobetonu w systemie Leca® BLOK z powodzeniem można kłaść każdy rodzaj tynku oraz izolację ze styropianu lub wełny mineralnej, a także układać na nich dowolny rodzaj stropu. Bloczki umożliwiają także bezproblemowy montaż różnego typu stolarki otworowej. W duecie z odpowiednio szczelnymi oknami i drzwiami keramzytobeton zapewnia wysoki komfort mieszkańcom domów, nawet tych położonych w ruchliwych i głośnych dzielnicach.

Przeczytaj więcej o ciepłym, cichym i zdrowym domu z keramzytu *TUTAJ.*

Źródło artykułu:Artykuł sponsorowany
Komentarze (0)