Kataloński dom w stylu rustykalnym – niezgłębione źródło inspiracji
17.03.2018 | aktual.: 19.03.2018 09:28
Coraz częściej marzymy o ucieczce od codziennego szaleńczego tempa i zaszyciu się w przytulnym miejscu, w bezpiecznej odległości od wielkiego miasta. Oto idealna przystań – urokliwy, ciepły dom w stylu rustykalnym, który powstał w wyżynno-górzystej Katalonii.
Drewno i kamień to nieodłączne elementy stylu rustykalnego, dlatego nie mogło ich tu zabraknąć. Drewniana fasada w ciepłym kolorze i sielskie otoczenie sprawiają, że dom to fantastyczna oaza spokoju i miejsce do wyciszenia. W strefie wypoczynku na świeżym powietrzu znalazły się wiklinowe meble ogrodowe i pleciony hamak. Gliniane i drewniane donice to kolejne rustykalne akcenty. A zielone otoczenie sprawia, że skąpany w słońcu dom wygląda jak bajki.
Niedzielny obiad na tarasie
W domu za miastem nie może zabraknąć drewnianego tarasu. Balustrada z drewna idealnie komponuje się z fasadą budynku. Obowiązkowo znalazły się tu fotele z naturalnych materiałów i oryginalny drewniany stół, wyglądający jak te rozstawione w ogródkach przydrożnych barów. Przy odrobinie zapału można pokusić się o samodzielne skonstruowanie takiego mebla. Przyjemnie zacieniony taras to miejsce idealne na niedzielne obiady i spędzanie wieczorów z przyjaciółmi. Styl rustykalny rządzi!
Dużo światła
Wykorzystany w aranżacji wnętrz styl rustykalny połączono z nutą nowoczesności. Ogromne okna w salonie sprawiają, że jest on doskonale oświetlony, a dodatkowo powiększają optycznie i tak niemałą przestrzeń. Kolejny plus to doświetlenie antresoli osłoniętej szklaną balustradą. W rustykalnym wnętrzu nie mogło zabraknąć dekoracyjnych lamp, dających ciepłe, lekko przytłumione światło. Prawdziwym władcą w salonie jest kominek. To on nadaje przytulny, rodzinny klimat – tak ważny w stylu rustykalnym.
W zgodzie z naturą
Bielenie, bejcowanie, przecieranie ścian, mebli, okiennic i innych detali, które się do tego nadają – w ten sposób wprowadzamy do domu styl rustykalny. Ale to nie wszystko, gdyż w takich wnętrzach ważną funkcję odgrywają tkaniny – len, wełna, bawełna. Serwety, zasłony, chodniki, koce, narzuty, a nawet obicia mebli mogą być utrzymane w naturalnej, jednolitej kolorystyce albo przybrać wesołe wzory i kolory, często nawiązujące do folkloru. Idealnym rozwiązaniem i sposobem na równowagę jest łączenie tych dwóch rodzajów tkanin. W tej sypialni nie zabrakło kolorowej narzuty i ręcznie tkanego dywanu. A ponieważ w rustykalnych aranżacjach wnętrz istotne są odpowiednie dodatki, w kącie zagościła stara lampa naftowa.
Rustykalnych snów!
Bielenie, bejcowanie, przecieranie ścian, mebli, okiennic i innych detali, które się do tego nadają – w ten sposób wprowadza się do domu styl rustykalny. Ale to nie wszystko, gdyż w takich wnętrzach ważną funkcję odgrywają tkaniny – len, wełna, bawełna. Serwety, zasłony, chodniki, koce, narzuty, a nawet obicia mebli mogą być utrzymane w naturalnej, jednolitej kolorystyce albo przybrać wesołe wzory i kolory, często nawiązujące do folkloru. Idealnym rozwiązaniem i sposobem na równowagę jest łączenie tych dwóch rodzajów tkanin. W tej sypialni nie zabrakło kolorowej narzuty i ręcznie tkanego dywanu. A ponieważ w rustykalnych aranżacjach wnętrz istotne są odpowiednie dodatki, w kącie zagościła stara lampa naftowa.
Harmonijna kąpiel
Tak jak w całym domu, tak i w łazience nie mogło zabraknąć naturalnych materiałów. Wszechobecne ciemne drewno pięknie kontrastuje z bielą ceramiki i ścian, a w nawiązujących do natury barwach są nawet ręczniki. Stojące umywalki to w rustykalnej aranżacji wnętrz strzał w dziesiątkę!
Urok podłogi
Drewniana podłoga to w stylu rustykalnym norma. Szczególnie dobrze wygląda w takich wnętrzach stare lub postarzane drewno, z widocznymi sękami i niedoskonałościami. W celu podkreślenia faktury drewna i jego koloru podłogę można zaolejować. Pozwoli to zabezpieczyć powierzchnię przed uszkodzeniami i działaniem wilgoci, a dodatkowo ociepli pomieszczenie.