Trwa ładowanie...

Kapusta zamiast kwiatów doniczkowych? Poznaj kapustę ozdobną!

Kapusta ozdobna Brassica oleracea hodowana jest w celach dekoracyjnych. Zdobi szarzejące jesienne grządki barwnymi liśćmi, przypominającymi egzotyczne kwiaty. Uprawa kapusty ozdobnej możliwa jest również w doniczce.

Kapusta zamiast kwiatów doniczkowych? Poznaj kapustę ozdobną!Źródło: Adobe Stock
d4f4a7u
d4f4a7u

Materiał Partnera KB.pl

Ustawione na balkonach i tarasach pojemniki z oryginalnymi roślinami przyciągają uwagę, nadając przestrzeni wyjątkowy klimat. Na rynku dostępne są atrakcyjne odmiany, a nieskomplikowana pielęgnacja zachęca do kupienia modnej sadzonki. Przeczytaj, jak wygląda pojemnikowa uprawa kapusty ozdobnej.

Wysiew i pielęgnacja rośliny

Kapusta ozdobna należy do rodziny kapustowatych. Najczęściej uprawiana jest jako roślina jednoroczna. Jej barwne liście, ujęte w rozety, przypominają kwiaty. Główki kapusty osadzone są na łodydze. Jeśli roślinie umożliwimy rozwój w następnym roku uprawy – zakwitnie, wydając drobne żółtawe kwiatki. Wyjątkowy wygląd dekoracyjna kapusta zawdzięcza różnokolorowym liściom, często efektownie powycinanym.

W stanie dzikim Brassica oleracea występuje głównie nad Morzem Śródziemnym i w Azji, osiągając nawet 2 m wysokości. Odmiany uprawne dorastają do około 60 cm. Wysiew nasion przeprowadzamy w czerwcu. Warto sięgnąć po nasiona, dostępne w sprawdzonych sklepach i centrach ogrodniczych, by cieszyć się zdrowymi i efektownymi roślinami. Niewygórowana cena nasion umożliwia ozdobienie najbliższego otoczenia wspaniałymi okazami roślin. W sprzedaży znajdują się także gotowe sadzonki.

d4f4a7u

Uprawa kapusty ozdobnej udaje się na słonecznym stanowisku, w zasadowym, przepuszczalnym i wilgotnym podłożu. Regularne podlewanie sadzonek jest warunkiem ich zdrowego rozwoju:
- podlewanie powinno odbywać się rano, zanim promienie słoneczne dotrą do rośliny,
- nie używamy zimnej wody wodociągowej – najkorzystniejsza jest deszczówka oraz woda odstała,
- nie należy dopuścić, by sadzonki odczuły brak wody – przestaną wówczas rosnąć.

Latem zasilamy rośliny nawozami, przeznaczonymi dla kwiatów balkonowych. Najlepiej sadzić dekoracyjną kapustę w grupach, by uwypuklić jej niezwykłą urodę. Pięknie prezentują się kolorowe rozety, wykorzystywane na kwiat cięty, np. w bukietach, także ślubnych oraz w wazonie.

Problemy uprawowe

Rośliny kapustne, także Brassica oleracea, narażone są na choroby i atak szkodników. Korzenie kapusty narażone są na kiłę kapuścianą - chorobę grzybową, w wyniku której zostaje zakłócone przewodzenie składników pokarmowych, co prowadzi do zamierania całej rośliny. Porażone kapusty należy niszczyć.

d4f4a7u

Na kapuście ozdobnej żerują mszyce, gąsienice motyli bielinków oraz pchełki. Jednak największym zagrożeniem jest śmietka kapuściana, atakująca części podziemne i nadziemne roślin, hodowanych w gruncie. Larwy przedostają się do rozsady, więc kupując sadzonki, zwróćmy uwagę, czy nie zostały zaatakowane przez tego groźnego szkodnika.

Pozbycie się szkodników może być bardzo trudne, a zastosowane metody nie zawsze przynoszą oczekiwane rezultaty. Jeśli nie chcemy stosować środków chemicznych, możemy sięgnąć po sposoby ekologiczne:
- pchełki ziemne znikną, jeśli zastosujemy opryskiwanie roślin wyciągiem z wrotyczu,
- gąsienice bielinków opryskujemy w maju i w lipcu wyciągiem z pędów pomidora,
- aby uniknąć ataku śmietki kapuścianki, nie sadzimy roślin w czasie składania jaj – od kwietnia do połowy maja.

Adobe Stock
Źródło: Adobe Stock

Najpiękniejsze odmiany

Kapusta łodygowa ‘Sunrise’ – przypomina różę, o wielobarwnych płatkach – czerwonych, zielonych, białych, fioletowych, żółtych i różowych. Na łodydze występuje kilka niezwykłych „kwiatów”. Kolorowe liście pojawiają się po 2 miesiącach od zasadzenia. Odmiana ‘Sunrise’ efektownie prezentuje się zarówno na grządkach i w dużych tarasowych skrzyniach, jak i w bukietach i w wazonie, wykorzystana na kwiat cięty. Nasiona wysiewamy na wiosnę, do pojemników na balkonie i tarasie. Odmiana preferuje żyznej i umiarkowanie wilgotnej gleby. Kapusta ozdobna zachowuje swoje walory dekoracyjne aż do jesieni. Cena 10 szt. nasion wynosi około 3 zł.

d4f4a7u

Kapusta ozdobna ‘Chidori’ – wyróżnia się postrzępionymi liśćmi. Ciemnozielone fryzowane liście otaczają środkową część rośliny, mocno zbitą, wybarwioną na fioletowo. Odmiana nie może być mocno nawożona – zbytnie zasilanie nie sprzyja ładnemu wybarwieniu się liści. Nasiona wysiewamy od czerwca do lipca. Roślina osiąga wysokość około 25 cm.

Kapusta ozdobna ‘Songbird' – wspaniale prezentuje się w donicach i w mieszanych bukietach. Roślina osiąga około 25 cm wysokości. Jesienią, w czasie spadku temperatury do około 15 stopni Celsjusza, fryzowane liście wybarwiają się na zielono, różowo i czerwono, tworząc wspaniałe „kwiaty”. siewki sadzimy w doniczce, gdy wytworzą 3 pary listków.

Kapusta ozdobna na kwiat cięty serii CRANE – wyróżnia się ozdobnymi barwnymi liśćmi, tworzącymi piękne kwiaty, o średnicy około 15 cm. Nasiona wysiewamy od maja do sierpnia. Na stałe miejsce siewki sadzi się, kiedy wytworzą 3 pary listków. Seria CRANE prezentuje wiele atrakcyjnych odmian, np.:
- ‘White’ – o kremowobiałym wybarwieniu liści,
- ‘Red’ – o liściach czerwonych,
- ciemnoróżowa ‘Rose’,
- czy wielobarwna odmiana ‘Bicolor’.

Dolne liście odmian należy stopniowo usuwać, by rozeta w pełni wykształciła swój oryginalny pokrój. A może zainteresuje cię także ten artykuł o uprawie kapusty pak choi?

d4f4a7u

Kapusta kędzierzawa ‘Peacock’ – od czerwca do lipca wysiewamy tę oryginalną odmianę, zwracającą uwagę koronkowymi, mocno postrzępionymi liśćmi, wybarwionymi na zielono – biało. Roślina dorasta do 30 cm wysokości.

Kapusta ozdobna ‘Kamome’ – sprawdza się jako wyjątkowa dekoracja pojemników balkonowych i tarasowych. Uwagę zwracają zielono-fioletowe fryzowane liście, tworzące oryginalną rozetę. Roślina najlepiej wybarwia się jesienią, w temperaturze około 15 stopni Celsjusza. Zbyt częste zasilanie kapusty, spowalnia jej rozwój.

Odmiana ‘Osaka Red’ – wyróżnia się stożkowatym pokrojem. Dolne liście należy usuwać, by uzyskać atrakcyjną górną rozetę. Liście kapusty ozdobnej wybarwione są na różowo-fioletowo, z widocznym jasnoróżowym unerwieniem.

Kapusta ozdobna odmiany ‘Kyoto Red Green’ oraz ‘Kyoto White Green’ – dorasta do 30 cm wysokości. Jej szerokie rozety fioletowo-zielone oraz biało-zielone zdobią przestrzeń wyjątkowymi jesiennymi „kwiatami”. Sprawdź także ten artykuł o uprawie gerbery doniczkowej.

Materiał Partnera KB.pl

d4f4a7u
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4f4a7u