Trwa ładowanie...

Kanały wentylacyjne: co musisz o nich wiedzieć?

Kanały wentylacyjne: co musisz o nich wiedzieć?Źródło: Martech
d2e7z7u
d2e7z7u

Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, jak ważne jest prawidłowa wentylacja domu. Zagrzybione ściany, złe samopoczucie, unoszące się w domu nieprzyjemne zapachy pozostające jeszcze długo po gotowaniu, a także zatrucia czadem to zwykle wynik lekceważenia znaczenia wentylacji. Istotnym elementem instalacji wentylacyjnej są kanały wentylacyjne. Co powinieneś wiedzieć o przewodach instalacyjnych?

Zgodnie z obowiązującymi warunkami technicznymi, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, wentylację mechaniczną lub grawitacyjną w budynkach mieszkalnych należy zapewnić w pomieszczeniach przeznaczonych na pobyt ludzi i bez otwieranych okien.

Oprócz tego wymiana powietrza jest potrzebna ze względów technologicznych, bezpieczeństwa i zdrowotnych w łazienkach, WC, kuchniach, kotłowniach i pomieszczeniach pomocniczych bez okien (a więc bez możliwości przewietrzenia), takich jak garderoby czy spiżarnie. W mieszkaniu czy domu należy też zapewnić przepływ powietrza z pokoi do kuchni (ewentualnie wnęki kuchennej) oraz do łazienek i WC.

Instalacja wentylacyjna: najważniejsze elementy

W praktyce system wentylacji grawitacyjnej wykonany zgodnie z powyższymi wymaganiami składa się z zamontowanych we wszystkich pokojach nawiewników, którymi napływa świeże powietrze, oraz z pionowych kanałów wentylacyjnych, do których wloty znajdują się w kuchni, łazienkach, WC, kotłowni i w pomieszczeniach bez okien.

W starszych budynkach nawiewników nie było, bo powietrze mogło docierać do wnętrza przez nieszczelności w stolarce. Po wymianie okien na nowoczesne, bardzo szczelne, zalecany jest ich montaż, bo brak otworów nawiewnych jest przyczyną tego, że wentylacja po prostu nie działa.

d2e7z7u

Ponieważ otwory nawiewne i wywiewne znajdują się w różnych pomieszczeniach, w dolnych częściach oddzielających je drzwi są potrzebne otwory umożliwiające przepływ powietrza. Może go zapewnić także szczelina pomiędzy dolną krawędzią drzwi a podłogą lub progiem. Przekrój netto otworów lub szczelin w każdych drzwiach powinien wynosić 200 cm2.

Kanały wentylacyjne: ile i jak duże?

Liczba przewodów wentylacyjnych wynika z liczby pomieszczeń, z których musi być usuwane powietrze, czyli łazienek, WC, kuchni, wydzielonej kotłowni i pomocniczych pomieszczeń bez okien. W przypadku wentylacji grawitacyjnej każde pomieszczenie musi być obsługiwane przez osobny przewód wentylacyjny (w starym budownictwie stosowano przewody zbiorcze), zwykle murowany z cegły lub specjalnych pustaków - kształtek wentylacyjnych.

Typowe wymiary przewodów wentylacji grawitacyjnej w budownictwie mieszkaniowym to 14 x 14 cm. Są to najmniejsze dopuszczalne wymiary. W przypadku gdy pomieszczenie jest na ostatniej kondygnacji i wysokość komina, w którym znajdują się przewody wentylacyjne, wynosi tylko 2-3 m, odpowiednie są większe wymiary: 14 x 20 cm, a nawet 14 x 27 cm.

Jeżeli wentylacja jest mechaniczna z wentylatorem wyciągowym umieszczonym na końcu przewodu, to może on być wspólny dla kilku pomieszczeń. Najczęściej stosuje się wtedy przewody wentylacyjne blaszane. Ich wymiary zależą od parametrów zastosowanego wentylatora – jego wydatku i sprężu – i powinny być obliczone przez projektanta instalacji.

d2e7z7u
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2e7z7u