Trwa ładowanie...

Kamień na elewacji i ścianach wewnętrznych

Wykończenie fasady budynku czy ściany wewnętrznej daje nieograniczone możliwości aranżacyjne, ale może też przysporzyć dość sporo kłopotów. Wynikają one najczęściej z dużej liczby opcji, począwszy od farb, poprzez drewno oraz tynki dekoracyjne. Uniwersalnym, a zarazem niezwykle efektownym sposobem dekoracji jest zastosowanie na ścianie wewnętrznej lub elewacji kamienia.

Kamień na elewacji  i ścianach wewnętrznychŹródło: Stegu, Nepal
d4euibn
d4euibn

Kamień na ścianę to pojęcie bardzo ogólne, które może oznaczać zarówno materiał naturalny taki jak: kwarcyt, piaskowiec, gnejs czy wapień, ale także okładziny kamieniopodobne. Te drugie idealnie oddają strukturę kamienia naturalnego, są trwałe, a co najważniejsze – ze względu na niedużą wagę i format – bardzo proste w montażu. Ułożenie kamienia dekoracyjnego nie wymaga fachowej wiedzy, dlatego można z powodzeniem wykonać je samodzielnie. Kamień w salonie, przedpokoju czy na elewacji należy wybierać mając na uwadze najbliższe otoczenie. We wnętrzach kamień dekoracyjny stanowi tło dla mebli, dlatego powinien z nimi współgrać tworząc jedną harmonijną całość. Kamień stosowany na fasadzie budynku warto dopasować do zaaranżowanego krajobrazu wokół domu. Zadbany ogród, solidne ogrodzenie będą bez wątpienia eleganckim dopełnieniem kamiennej elewacji.

Kamień elewacyjny

Fasadę budynku w odróżnieniu do ścian wewnętrznych zmienia się znacznie rzadziej, dlatego tak ważne jest, aby jej wygląd był dobrze przemyślany, a wybrany materiał służył na lata. Betonowe płytki ścienne charakteryzują się dużą trwałością i odpornością na czynniki zewnętrzne. Okładziną, która bez wątpienia odmieni każdą bryłę architektoniczną jest Nepal – głęboko rzeźbiony kamień elewacyjny. Również płytka Grenada o znaczniej bardziej zdecydowanej kolorystyce i strukturze ozdobi fasadę i tym samym będzie elegancką wizytówką domu. Jeśli planujemy odejść od tradycyjnego charakteru elewacji na rzecz bardziej nowoczesnej, płytka betonowa Palermo w odcieniu grafitowym, o drobnej fakturze kamienia będzie dobrym rozwiązaniem.

Należy pamiętać, że płytki elewacyjne, ze względu na ich uniwersalny charakter, można ułożyć również na ścianach wewnętrznych.

Kamień dekoracyjny we wnętrzu

Kamień na ścianach we wnętrzu potrafi dokonać całkowitej metamorfozy pomieszczenia. Nadać mu styl i unikalny charakter. Jeśli pragniemy przełamać chłód minimalistycznej aranzacji, warto wybrać okładzinę, która je skutecznie ociepli. Inspirowana krajobrazem wysokogórskim płytka Nanga zastosowana na fragmencie ściany, ze względu na swoją kolorystykę zmieni surowe wnętrze w dużo bardziej przytulne. Z kolei wyrazista faktura i przebarwienia płytki Venezia, ożywią pomieszczenie, stanowiąc wyrazisty element dekoracyjny. Dla kontrastu, stonowane barwienie i faktura okładziny Cairo sprawią, że sprawdzi się ona w każdym wnętrzu zarówno tradycyjnym, jak i nowoczesnym.

Stegu, Cairo
Źródło: Stegu, Cairo

Bez względu na to, jaki wybierzemy kamień na ścianę wewnętrzną czy elewację, należy pamiętać o kilku podstawowych wskazówkach wykonawczych. Przed rozpoczęciem montażu wysuszoną i oczyszczoną ścianę należy zaimpregnować odpowiednim środkiem (np. * Grunt Stegu). I pozostawić do wyschnięcia na 24 godziny. Następnie można przystąpić do klejenia płytek. Jeśli mamy do czynienia ze ścianą z narożem, wówczas najlepiej rozpocząć pracę od jego wyklejenia. Należy pamiętać, aby płytki dobierać z różnych kartonów dzięki czemu powierzchnia okładziny uzyska ciekawą strukturę. Płytki kleimy przy zastosowaniu odpowiedniego kleju (np. kleju * Elastik Stegu), a po 14 dniach impregnujemy (np. * Żywym kolorem do kamienia Stegu*).

Więcej informacji nawww.stegu.pl

d4euibn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d4euibn