Trwa ładowanie...
d2aziya
Informacja prasowa
prace w ogrodzie

Kalendarz prac w ogrodzie: koszenie trawnika, sadzenie drzew, nawożenie roślin

W ciągu roku czeka cię wiele prac w ogrodzie. Znając kolejność wykonywanych zadań, będziesz mieć pewność, że we właściwym czasie zaplanujesz nawożenie roślin, aerację trawnika czy sadzenie drzew. Dzięki odpowiedniemu planowaniu prac ogrodowych twój ogród pozostanie piękny i okazały. Zobacz, jak zaplanować rok w ogrodzie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Kalendarz prac w ogrodzie: koszenie trawnika, sadzenie drzew, nawożenie roślin
(Gardena)
d2aziya

W ciągu roku czeka cię wiele prac w ogrodzie. Znając kolejność wykonywanych zadań, będziesz mieć pewność, że we właściwym czasie zaplanujesz nawożenie roślin, aerację trawnika czy sadzenie drzew. Dzięki odpowiedniemu planowaniu prac ogrodowych twój ogród pozostanie piękny i okazały. Zobacz, jak zaplanować rok w ogrodzie.

Styczeń: odśnieżanie

Przy obfitych opadach śniegu trzeba pamiętać o strząsaniu nadmiaru białego puchu z gałęzi drzew. Podczas odśnieżania ścieżek w ogrodzie pamiętaj, aby nie przesypywać śniegu na trawnik. Ubity wolniej topnieje i może powodować gnicie trawy. Ponadto zimą trzeba unikać chodzenia po trawniku, gdyż osłabione źdźbła łamią się pod wpływem naszego ciężaru.

d2aziya

Luty: pierwsze cięcie drzew i krzewów

Pod koniec lutego możesz zacząć wykonywać pierwsze cięcia pielęgnacyjne drzew i krzewów, pamiętaj jednak, że podcinać można tylko niektóre gatunki drzew. Te, które wydzielają dużo soków, przykładowo klon, grab czy brzoza, formuje się od czerwca do września.**

Marzec: strzyżenie żywopłotów

Stopniowo usuwaj z roślin zimowe zabezpieczenia, wciąż jednak powinieneś je chronić przed nagłymi skokami temperatury i nocnymi przymrozkami. Połowa marca jest dobrym terminem na strzyżenie żywopłotów z bukszpanu i cisu. Z powierzchni trawnika wygrab patyki, liście oraz suchą trawę. Zasyp kretowiska i wyrównaj ich powierzchnię. Przy renowacji trawnika ci się narzędzia, takie jak motyczka, kultywator czy pazurki - pozwolą sprawnie pozbyć się chwastów.

d2aziya

Kwiecień: sadzenie drzew i krzewów

Kwiecień jest odpowiednim miesiącem na sadzenie nowych drzewek, także iglaków i krzewów zimozielonych. O tej porze roku rozpoczyna się intensywny wzrost trawy. Trzeba ją skosić po raz pierwszy w sezonie. Krawędzie trawnika przycinaj specjalnymi nożycami do cięcia brzegów trawnika.

Maj: koszenie trawnika

Maj jest miesiącem, gdy trawa rośnie bardzo intensywnie. Koszenie należy przeprowadzać przynajmniej raz w tygodniu na wysokość około 4-5 cm. Często popełnia się błąd, odkładając koszenie na koniec miesiąca, a potem przycina się trawę przy samej ziemi. Tak pielęgnowane są pasy zieleni przy drogach, gdzie jest przewaga chwastów, natomiast wokół domu, by utrzymać zdrowy, zielony trawnik, powinno się go przycinać równo. Niskie koszenie zmniejsza witalność i trwałość trawy oraz obniża jej odporność na odwodnienie – podpowiada Jarosław Soboń, ekspert marki GARDENA.

d2aziya

Czerwiec: strzyżenie żywopłotów liściastych i iglastych

W drugiej połowie miesiąca należy przystąpić do strzyżenia żywopłotów liściastych i iglastych. Cięcie powinno skrócić tegoroczny przyrost o około 2/3 długości pędów. Dzięki temu uzyskasz ładny kształt i elegancką formę. Częstotliwość koszenia należy dostosować do rodzaju trawnika, trzeba jednak pamiętać, że w okresach suszy lepiej jest zaniechać cięcia trawy. Trawnik przydomowy zwykle kosi się co 3-4 dni.

Lipiec: nawożenie roślin

Nie zapomnij o nawożeniu. Kwitnące rośliny właśnie teraz potrzebują wielu odżywczych substancji. Szczególnie ważny jest dla nich teraz azot. Właściciele oczek wodnych powinni zwrócić uwagę na glony. Duża ilość światła słonecznego często powoduje ich szybki rozwój. Najwłaściwszy będzie 6-godzinny dostęp światła na dobę. Jeśli masz taką możliwość, przysłaniaj oczko wodne. Odparowującą wodę uzupełniaj etapami, dbając o to, by zbytnio nie obniżyć temperatury wody w oczku wodnym.

d2aziya

Innym problemem podczas upalnych dni może być niedobór tlenu. Warto zainstalować urządzenie napowietrzające.

Sierpień: sadzenie drzew i krzewów

W drugiej połowie miesiąca sadzi się drzewa i krzewy iglaste oraz zimozielone krzewy liściaste. Pod koniec miesiąca należy po raz ostatni przystrzyc krzewy i drzewa, dzięki temu zdążą zdrewnieć przed zimą. Jeśli temperatura nadal jest wysoka, trzeba pamiętać o podlewaniu trawnika. Najlepszą porą na nawadnianie jest późne popołudnie.

Wrzesień: cięcie pielęgnacyjne

Podobnie jak w sierpniu, tak do połowy września, możemy sadzić drzewa i krzewy iglaste oraz zimozielone liściaste. We wrześniu pamiętaj o cięciu pielęgnacyjnym. Należy usunąć wszelkie obumarłe i chore pędy. Wrzesień to najlepszy czas na założenie nowego trawnika, trawa ma wtedy optymalne warunki do przyjęcia się w nowym miejscu.

d2aziya

Październik: aeracja trawnika

W drugiej połowie miesiąca należy po raz ostatni skosić trawnik i dokładnie wygrabić pozostałości po koszeniu. Przed zimą zaleca się wykonać aerację. Właściciele oczek wodnych powinni przyciąć pędy roślin, wyłowić z wody gnijące liście i oczyścić dno z mułu. Wraz z nadejściem chłodów przestaje się karmić ryby, których aktywność będzie coraz mniejsza, a rozkład osadzającego się pokarmu będzie pogarszał jakość wody.

Przed zimą rozciągnij nad powierzchnią stawu siatkę zatrzymującą opadające liście – komentuje Jarosław Soboń.

Listopad: porządkowanie ogrodu

Jesień to czas porządków w ogrodzie. Usuwamy opadłe liście z trawnika, które mogą powodować gnicie darni. Pożółkłe plamy na powierzchni trawnika trudno jest potem usunąć.

d2aziya

Grudzień: formowanie koron drzew

Najlepszym okresem formowania koron drzew liściastych jest jesień i zima, od listopada do marca. Wyjątkiem są klony, graby czy brzozy, które po przycięciu uwalniają soki, dlatego formuje się je od czerwca do września. Zimą można przycinać także drzewa iglaste.

Warto pamiętać także o dokarmianiu ptaków w ogrodzie. W przypadku gdy mamy oczko wodne, zdejmujemy siatkę ochronną. Pamiętajmy, aby to zrobić zanim woda zamarznie. Aby ryby mogły oddychać podczas mrozów, warto wykonać kilka przerębli, ustawić pływak styropianowy lub wiązkę trzciny ustawioną pionowo.

d2aziya

Podziel się opinią

Share

d2aziya

d2aziya