Jeż w ogrodzie - mile widziany gość

Jeż osiąga około 30 cm długości, dorosły może ważyć około 1 kg. W dobrych warunkach żyje nawet 10 lat. W Polsce zwierzęta te podlegają ochronie ścisłej i wymagają ochrony czynnej. Co zrobić, gdy jeż pojawi się w ogrodzie?

Można go spotkać nie tylko w naturalnym dla niego środowisku leśnym. Coraz częściej w poszukiwaniu pożywienia jeż zbliża się do człowieka (albo zmuszony jest tolerować obecność ludzi, którzy zawłaszczają jego przestrzeń życiową). Pojawia się wokół siedzib ludzkich na wsi, ale można go też spotkać w miastach. W niczym nam nie zagraża, wręcz przeciwnie – jego obecność w ogrodzie powinna cieszyć, bo oczyści go z wielu szkodników. Wbrew obiegowej opinii jeż w ogrodzie nie zjada ani jabłek, ani truskawek - żywi się ślimakami i wszystkimi formami owadów (osobnikami dojrzałymi, ich gąsienicami i larwami), a także drobnymi gryzoniami.

Jeż w ogrodzie - mile widziany gość
Źródło zdjęć: © Shutterstock

Warunki dla jeża w ogrodzie

Jeśli jeż pojawi się w ogrodzie, warto zadbać o to, by poczuł się w nim dobrze i zechciał zostać na dłużej. Ponieważ prowadzi nocny tryb życia, a dnie spędza w ukryciu, chętnie skorzysta ze schronienia w gęstym żywopłocie, ale można pozostawić dla niego w zacisznym miejscu niewielką stertę gałęzi. Początkowo nie należy zakłócać jego spokoju, nie zaglądać do jego kryjówki, nie kosić w jej sąsiedztwie trawnika, reagować, gdy pies próbuje go upolować (choć zwinięty w kolczastą kulę nie jest łatwą zdobyczą). Z czasem przyzwyczai się do obecności człowieka i zaakceptuje obecność nieagresywnego psa. Zajęty własnymi sprawami będzie przemierzał teren działki w poszukiwaniu smacznych kąsków. Warto zadbać, by miał łatwy dostęp do wody - może to być po prostu miska z wymienianą często wodą albo płaskie poidełko. Jeżeli w ogrodzie jest oczko wodne, powinno mieć tak uformowany brzeg, by przynajmniej jego fragment łagodnie schodził do lustra wody.

Nowy mieszkaniec w ogrodzie

Wspaniałą sprawą – nie tylko dla dzieci, ale i dla dorosłych - jest obserwowanie jeża z bliska. To pełne wdzięku stworzenie, gdy nabierze zaufania, staje się miłym, choć zachowującym stosowny dystans mieszkańcem ogrodu. Co jakiś czas można wyłożyć dla niego nieco smakołyków. Jeże bardzo chętnie jedzą gotowy pokarm przeznaczony dla psów czy kotów, a także surowe drobno siekane mięso wymieszane np. z płatkami owsianymi. Trzeba jednak znać miarę i nie dokarmiać ich zbyt często, bo nie należy ich od siebie uzależniać.

Zimowanie jeża

Jeż, który zadomowi się na działce, zechce zapewne na niej także przezimować. Jesienią zaśnie w gnieździe, które zbuduje sobie z liści, na przykład w stercie gałęzi. Chłód spowoduje zwolnienie jego przemiany materii, funkcjonowanie układu krążenia i układu oddechowego oraz spadek temperatury ciała. Zwinięty w kulę pozostanie nieruchomy do marca. W tym czasie lepiej trzymać się z dala od jego kryjówki - jeśli go obudzisz, będziesz musiał zapewnić mu schronienie i pożywienie aż do wiosny.

Chrońmy jeże

Duże znaczenie ma dla jeży jakość środowiska, w którym żyją. Szkodzi im woda chlorowana i utrzymywana w czystości rozmaitymi chemikaliami. Zabójcze są dla nich trucizny wykorzystywane do walki ze szkodnikami, które przecież są ich pokarmem. Zanim usuniesz z ogrodu stertę zalegających tam gałęzi czy liści, sprawdź, czy nie służą one jeżom za schronienie. Z tego samego powodu ostrożnie koś wysoką trawę czy wycinaj zarośla.

Źródło artykułu:WP Kobieta

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (3)