Jeśli kolektory próżniowe, to tylko klasy Premium
Najczęściej zastosowanie kolektorów płaskich ze względów technicznych i ekonomicznych jest bardziej uzasadnione niż kolektorów próżniowych. Szczególnie, jeśli pod uwagę zostaną wzięte popularne kolektory próżniowe o atrakcyjnej cenie zakupu, ale niestety o bardzo niskiej sprawności pracy – niższej w porównaniu z kolektorami płaskimi.
21.02.2017 | aktual.: 14.09.2017 16:27
Kolektory próżniowe oferowane przez firmę Hewalex bazują wyłączenie na produktach europejskich jednego z dwóch producentów rur próżniowych: NARVA Lichtquellen GmbH + Co. KG z Niemiec lub Kingspan Environmental Ltd z Irlandii Północnej. Należą one do segmentu Premium pod względem sprawności, wytrzymałości i trwałości. Produkcja rur próżniowych w zakładzie w Irlandii Północnej odbywa się już od ponad 30 lat, a najdłuższa oferowana na rynku gwarancja na rury próżniowe wynosi 20 lat.
Rury próżniowe ze szkła sodowo-wapniowego
W kolektorach próżniowych Thermomax i Kingspan zastosowano szereg specjalnych rozwiązań technicznych mających bezpośredni wpływ na sprawność pracy, wytrzymałość i trwałość. Rury próżniowe wykonane zostały ze szkła sodowo-wapniowego o wysokiej przepuszczalności promieniowania słonecznego, dzięki czemu sprawność optyczna sięga 77,5 proc. (wzgl. apertury). Dla porównania, popularne kolektory zbudowane z 2-ściennych rur próżniowych uzyskują zwykle sprawności nie większe niż 60-70 proc., a niejednokrotnie nawet na poziomie 50 proc.
Próżnia – bez 99.9999999 proc. powietrza
Proces produkcji rur próżniowych Kingspan zapewnia uzyskanie głębokiej próżni. Wynosi ona 10-6 mbarów, co oznacza usunięcie 99,9999999 proc. powietrza. Straty ciepła przez konwekcję (unoszenie ciepła) z absorberów są więc zredukowane do absolutnego minimum. Utrzymanie próżni w całym okresie minimum 25-letniej eksploatacji jest możliwe dzięki szczelnej strukturze szkła sodowo-wapniowego i zastosowanemu wewnątrz getterowi absorbującego dostające się ewentualnie do wewnątrz cząstki gazowe.
Wysoka wytrzymałość testowana w warunkach gradobicia
Jako nieliczne na rynku kolektory próżniowe Thermomax i Varisol przeszły pomyślnie testy odporności na uderzenia charakterystyczne dla gradobicia (w testach wg normy EN 12975-2 używane są kule lodowe 25 mm).
Przepływ Direct Flow czy Heat Pipe?
Kolektory próżniowe Thermomax i Varisol występują zarówno w wersji z bezpośrednim przepływem glikolu (Direct Flow), jak i przepływem pośrednim (Heat Pipe). Zaletą przepływu bezpośredniego jest zwiększenie sprawności pracy kolektora, a także możliwość montażu bez wymaganego nachylenia (np. na elewacji budynku). Z kolei kolektory typu Heat Pipe cechują się wygodą montażu i serwisu, nie wymagając opróżniania glikolu w razie montażu czy demontażu pojedynczych rur. Ważną cechą kolektorów typu Heat Pipe kolektorów Thermomax i Varisol jest zastosowanie wbudowanych ograniczników temperatury maksymalnej (Snap Disk). Zabezpiecza to glikol oraz instalację solarną przed przegrzewaniem przy ograniczonym odbiorze ciepła.
Wbudowane ograniczniki temperatury maksymalnej
Kolektory próżniowe serii Thermomax oraz Varisol wykonane w wersji Heat-Pipe posiadają integralnie wbudowane zabezpieczenie przed przegrzewaniem glikolu. Ogranicznik temperatury maksymalnej (Snap Disk) jest zabudowany w kondensatorze każdej rury próżniowej. Przy braku odbioru ciepła ograniczniki odcinają dopływ pary z rurki cieplnej do kondensatorów. Tym samym glikol nie jest przegrzewany powyżej 90-100 oC. Ponad 30 lat zastosowania kolektorów próżniowych Kolektory próżniowe z rurami próżniowymi produkcji Kingspan Environmental Ltd. znajdują zastosowanie od ponad 30 lat w każdej strefie klimatycznej świata. Instalacje solarne zostały zabudowane w kilkudziesięciu tysiącach budynków mieszkalnych, usługowych, przemysłowych i wielu innych. Kolektory próżniowe zyskały już zaufanie m.in. takich inwestorów jak BBC, NASA, GUINNESS, IKEA, JOHNSON & JOHNSON czy PENTAGON.