Trwa ładowanie...

Jesienne dekoracje: wrzosy w roli głównej

Przed nadejściem zimy wrzosy cieszą nas zarówno na balkonie, jak i w doniczkach ustawionych w domu. We wnętrzu ozdobne kompozycje z wrzosów oraz wrzośców nie tracą na urodzie nawet w postaci ususzonej.

Jesienne dekoracje: wrzosy w roli głównejŹródło: Shutterstock
d408c80
d408c80

Przed nadejściem zimy wrzosy cieszą nas zarówno na balkonie, jak i w doniczkach ustawionych w domu. We wnętrzu ozdobne kompozycje z wrzosów oraz wrzośców nie tracą na urodzie nawet w postaci ususzonej.

Nie każdy zwraca uwagę na rozróżnienie między wrzosami a wrzoścami, a ma ono znaczenie podczas pielęgnacji tych roślin. Pozornie wyglądają podobnie, ale wystarczy tylko chwilę się przyjrzeć, aby dostrzec różnice. Wrzosy mają kwiaty o kształcie kielichów, a ich liście są łuskowate i rosną pod kątem w stosunku do łodygi. Wrzośce z kolei, o kwiatostanach dzbanuszkowatych, charakteryzują się liśćmi w formie igieł rosnących prostopadle do pędu. Pierwsze są wytrzymalsze, mrozoodporne, można je przesadzić z doniczki do gleby, do tego nie lubią przegrzewania we wnętrzu. Popularne u nas wrzośce delikatne są z kolei ciepłolubne i występują jedynie jako kwiaty ozdobne, doniczkowe, wymagające mniej obfitego podlewania niż wrzosy. Kwitną jesienią. Mimo regularnego nawadniania rośliny wrzosowate umieszczone we wnętrzu cieszą kwiatami zazwyczaj jedynie do nadejścia zimy, za to pięknie wyglądają również po uschnięciu.

**

Wrzosy i wrzośce w pojemnikach**

d408c80

Kwiaty rodzimych wrzosów mogą występować w odcieniach bieli, różu i fioletu. Pięknie odcinają się od intensywnie zielonych liści, dzięki czemu stanowią szczególną dekorację wnętrz. Odrobinę bardziej zdobne od wrzosów będą wrzośce. Mają bardziej okazałe i mięsiste kwiatostany, a ich kolory bywają wyjątkowo intensywne. Amarantowe wrzośce mogą stanowić we wnętrzu szczególną ozdobę i wprowadzą barwę, która ożywia stonowaną aranżację.

Sadzonki roślin, ustawione na parapetach, stołach czy blacie kuchennym, zawsze dobrze się prezentują w ceramicznych doniczkach. Ciekawy efekt uzyskasz, umieszczając je w pojemnikach o barwie kontrastowej do kwiatów, jednak elegancko wyglądać będzie kompozycja o zbliżonej tonacji. Urodę drobnych gałązek obsypanych miniaturowymi dzwoneczkami podkreślają osłonki doniczek z wikliny lub witek brzozowych. Wszystkie formy koszy i koszyków stanowią urokliwą oprawę dla sadzonek wrzosów, które w naturalnym otoczeniu doskonale się prezentują.

**

Kompozycje jesienne**

d408c80

Wyjątkową ozdobą, którą można wyeksponować w holu czy salonie, jest jesienna kompozycja ułożona w szerokim, płaskim koszu wiklinowym lub misie ceramicznej, wykonana z wielu doniczek wrzosów. Warto ustawić je tak, aby różne kolory kwiatów przeplatały się, tworząc wielobarwny kobierzec. Nawet jeśli zaczną usychać, nie niszcz kompozycji, gdyż uroda roślin specjalnie na tym nie ucierpi. Wrzośce w tej formie będą bardziej atrakcyjne niż wrzosy.

Kwitnące rośliny wrzosowate można ułożyć w bukiety lub upleść w efektowne wianki. Dobrze czują się wśród ozdobnych, kolorowych jesiennych liści i owocujących gałązek jarzębiny, berberysu lub irgi. Stworzą w ten sposób piękne suszone dekoracje. Suche bukiety gustownie wyglądają w szklanych wazonach i misach lub w plecionych osłonach.

Moda na kolor

W chłodne miesiące, stęsknieni za barwnymi łąkami, jesteśmy spragnieni kolorów, które poprawią nam nastrój i podniosą walory wystroju domu. Z tego względu w jesiennych dekoracjach królują dziś wrzosy i wrzośce w formie sztucznie farbowanej. Tą spektakularną formę osiągają dzięki spryskaniu kwiatów farbą pod koniec uprawy. Znajdziemy wśród nich intensywne fiolety, fuksje, róże, pomarańcze, ale także jaskrawe zielenie oraz najbardziej ekstrawaganckie niebieskości. Te ostatnie są najchętniej wybierane do wnętrz, w których kolor ten pasuje do wystroju.

d408c80
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d408c80