Trwa ładowanie...

Jesień w ogrodzie: jak szybko pozbyć się liści?

Jesień w ogrodzie: jak szybko pozbyć się liści?Źródło: Honda
d241yql
d241yql

Jesień w ogrodzie to obraz malowany bogatą paletą barw, ziemia przykryta dywanem liści. Wygląda on malowniczo, ale powinien być systematycznie sprzątany aż do zimy, ponieważ ogranicza trawie i roślinom dopływ światła słonecznego, którego potrzebują do prawidłowego rozwoju. Poznaj najskuteczniejsze sposoby na to, jak szybko pozbyć się liści.

Sprzątanie liści z chodników i pasów zieleni przylegających do nieruchomości w świetle prawa jest obowiązkiem właściciela nieruchomości. W przypadku jego niedopełnienia grozi mandat do 500 zł oraz odpowiedzialność cywilna w momencie, gdy ktoś dozna skutków poślizgnięcia się na chodniku nieuprzątniętym z liści.

Porządki w ogrodzie: jak wykorzystać liście?

Liście zebrane z trawnika, chodnika i podjazdu można zagospodarować na kilka sposobów, np. osłonić nimi rośliny mało odporne na zimowe temperatury czy byliny posadzone jesienią. Zdrowe liście mogą posłużyć do ściółkowania podłoża wokół zimozielonych krzewów. Można je także przeznaczyć na kompostownik.

Spalanie odpadów roślinnych, w tym liści, na posesjach i działkach podlega regulacjom prawnym – ustawie o gospodarce odpadami, a także przepisom kodeksu cywilnego regulującym zasady współżycia społecznego. Warto zatem sprawdzić, jakie regulacje obowiązują na terenie danej gminy, ponieważ niektóre władze gminne wprowadziły na swoim obszarze całkowity zakaz palenia ognisk.

d241yql

Bezpiecznym sposobem jest przygotowanie zebranych liści w specjalnych workach do wywiezienia przez służby odpowiedzialne za wywóz śmieci zgodnie z zasadami obowiązującymi w danej gminie.

Zbieranie liści kosiarką

- Grabienie liści z trawnika jest uciążliwe - wymaga czasu i wysiłku. Dodatkowo w takiej sytuacji pojawia się problem z zagospodarowaniem liści, które mają dużą objętość – wyjaśnia Mariusz Czarnocki z Aries Power Equipment, generalnego dystrybutora maszyn i urządzeń Honda w Polsce.**- Z pomocą przychodzi nowoczesna technika – kosiarki wyposażone w funkcję mielenia, które latem służą do koszenia i mulczowania darni, a jesienią do zbierania i mielenia liści. Rozdrobnione w ten sposób są dużo łatwiejsze do dalszego zagospodarowania.

Nowoczesne kosiarki spalinowe są tak skonstruowane, by mogły być wykorzystywane do pracy w ogrodzie od wczesnej wiosny po późną jesień. W październiku i listopadzie, gdy trawa jeszcze rośnie, powinno się ją nadal kosić, ale rzadziej i wyżej niż latem. Ten sposób pielęgnacji wraz z zastosowaniem jesiennych nawozów z niską zawartością azotu umożliwia darni gromadzenie składników odżywczych, które ją wzmocnią i pomogą przetrwać zimę.

Jesienią regulacja wysokości koszenia i funkcja mielenia są także bardzo pomocne do oczyszczania trawnika z liści, zarówno suchych, jak i wilgotnych wskutek rosy i deszczu. Na rynku dostępne są nowoczesne kosiarki spalinowe, które jesienią można wykorzystywać do tego właśnie rodzaju prac. Ważnym atutem tych maszyn są pojemne kosze, które łatwo pomieszczą dużą objętość mielonych liści bez konieczności częstego przerywania pracy na opróżnienie kosza. Dodatkowo kosze wybranych modeli zbudowane są z materiału zmniejszającego pylenie.

d241yql

Na trawniku o większej powierzchni w zbieraniu liści doskonale sprawdzają się także wybrane modele kosiarek traktorowych. Ich atutem jest możliwość łączenia z osprzętem, dzięki czemu mogą być wykorzystywane do zamiatania chodnika i podjazdu, jako piaskarko-solarka czy aerator.

Sprzątanie liści jednym dmuchnięciem

Praktycznym rozwiązaniem do szybkiego odgarniania suchych liści z terenu wokół domu, tarasu, podjazdu jest dmuchawa, która ułatwia także dalsze ich zagospodarowanie.

Wygodna w pracy jest poręczna opcja dmuchawy należąca do wielofunkcyjnego narzędzia - to nowość na rynku w tym roku. Dmuchawa o średnicy 28 cm, łączona z jednostką napędową, generuje silny strumień powietrza ukierunkowany równolegle do podłoża, co zwiększa efektywność pracy, a wlot powietrza umieszczony od góry sprawia, że narzędzie nie zatyka się resztkami roślin. W okresie wiosenno-letnim dmuchawa jest wykorzystywana do zbierania ściętej trawy i końcówek przycinanych krzewów, jesienią – do usuwania liści, a zimą – do odgarniania świeżego śniegu.

Innym sprawnym w sprzątaniu liści urządzeniem jest dmuchawa funkcjonująca samodzielnie. Najwygodniejszymi w użytkowaniu modelami są te z lekkim 4-suwowym silnikiem spalinowym o mocy 1 KM, który generuje silny strumień powietrza o prędkości 70 m/s, zapewniając szybkie uprzątnięcie liści, a także resztek trawy i innych roślin, piasku oraz żwiru. Zimą łatwo taką dmuchawą oczyścić chodnik ze świeżego śniegu. Zaletą tego modelu silnika jest również oszczędne zużycie paliwa i obniżony poziom emisji spalin.

Materiał powstał przy współpracy z firmą Honda

d241yql
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d241yql