Jedna zmiana — wielki efekt. Wymiana drzwi wewnętrznych
Jak często wymienia się drzwi wewnętrzne? Najczęściej taka decyzja zapada w momencie budowy domu, kiedy wykańczamy mieszkanie, które kupiliśmy w surowym stanie lub przy generalnym remoncie lokalu z rynku wtórnego. Za ich pomocą możemy skutecznie odmienić wnętrze, dlatego warto mieć ciekawą inspirację.
01.07.2018 | aktual.: 02.07.2018 09:07
Rozjaśniamy ciemne wnętrza
Wymiana wszystkich drzwi z ościeżnicami w kilkupokojowym mieszkaniu lub całym domu to rzadka zmiana i jeden z większych wydatków remontowych, dlatego zawsze dbamy o to, aby taka decyzja była przemyślana. Najczęściej decydujemy się na drzwi dopasowane do stylu pomieszczeń oraz umożliwiające rozjaśnienie wnętrza. Do wyboru mamy drzwi pełne lub przeszklone, z drewna lub płyty oraz produkty we wszystkich możliwych kolorach drewna i farb.
Jednym z najpopularniejszych modeli są te imitujące drewniane, ale z zachowaną strukturą i kolorystką wybranego gatunku drewna.
Doświetlamy mroczne zakamarki
Jeden z ciekawszych efektów wymiany drzwi wewnętrznych daje zmiana drzwi pełnych na przeszklone. Opcje przeszklenia drzwi jest mnóstwo: drzwi z jednym przeszkleniem, z kilkoma przeszkleniami, przeszklenia pionowe lub poziome oraz rozmaite struktury i barwy szkła.
Drzwi z wyrazem
Jeśli do tej pory drzwi w naszych wnętrzach były ciemne, wyrazisty efekt da wstawienie jasnych, a nawet białych. Taki zabieg rozjaśni np. ciemny przedpokój. W taki sam sposób możemy dodać wnętrzu wyrazu. Wstawienie wyrazistych, dość masywnych drzwi o nowoczesnym wzornictwie całkowicie odmieni wnętrza. Powinno jednak być przemyślane, bo masywne ościeżnice w niektórych przypadkach mogą negatywnie wpłynąć na wygląd wnętrza. Takie drzwi nie pasują do małych pomieszczeń oraz takich, w których stoi dużo mebli.
Stylowa nowoczesność
Nowoczesne drzwi mogą być głównym bohaterem pomieszczenia. Taki wybór sprzyja generalnym remontom, natomiast nie zawsze będzie się dobrze komponować z zastanym wystrojem. Chyba że łączenie elementów wykończenia wnętrz, mebli i dodatków "z innej" bajki było świadomym zamysłem projektanta. Ciekawe rozwiązanie to np. drzwi szare lub w szarawym odcieniu drewna:
Nowe drzwi do starego domu
Wymiana drzwi wewnętrznych powinna się zbiegać w czasie z każdą zmianą podłogi, tak, aby całe wnętrze było estetyczne i spójne. Stare budownictwo lub np. piękny, stary parkiet, który odświeżamy, wymagają przemyślanych decyzji dotyczących reszty wykończeń i wyposażenia domu lub mieszkania.
Jeśli nasz budżet pozwala nam na zakup tańszych drzwi, które trudno dobrać do zastanego wystroju, pomyślmy o neutralnych, wtapiających się w tło ściany drzwiach lub spróbujmy dopasować strukturę okleiny i jej barwę do koloru naturalnego drewna. Nie zawsze jest to łatwe, ale efekt jest wart zachodu.