Jasna i ciemna podłoga w aranżacjach wnętrz. Black or white?
21.02.2014 12:57
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
O ile ściany w domu można łatwo przemalować, o tyle kolor podłogi towarzyszyć ci będzie przez lata. Lśniąca ciemna podłoga z paneli czy matowa jasna podłoga z płytek ceramicznych? Wybór powinien być uzależniony od pozostałych elementów aranżacji wnętrz: wielkości pomieszczenia, jego stylistyki oraz kolorystyki mebli.
O ile ściany w domu można łatwo przemalować, o tyle kolor podłogi towarzyszyć ci będzie przez lata. Lśniąca ciemna podłoga z paneli czy matowa jasna podłoga z płytek ceramicznych? Wybór powinien być uzależniony od pozostałych elementów aranżacji wnętrz: wielkości pomieszczenia, jego stylistyki oraz kolorystyki mebli. Kolor podłogi: sztuka iluzji
Ciemne i lśniące panele podłogowe to idealny wybór dla otwartej przestrzeni. Jasne płytki ceramiczne dają wrażenie przestronności, nawet w niewielkich pomieszczeniach. Chcąc powiększyć przestrzeń ciemnej podłogi, można zastosować sztuczkę, montując na jej styku ze ścianami listwy w tym samym kolorze co panele podłogowe czy płytki ceramiczne. Ciemna podłoga z jasnym sufitem i ścianami optycznie poszerzają pomieszczenie. Jeśli chcesz dodać aranżacji wnętrz przytulności, sufit także powinien być ciemny, co jednak optycznie obniży wnętrze.
Ciemna tylna ściana oraz jasne ściany boczne i podłoga zmniejszają głębię. Jasna podłoga i tylna ściana oraz ciemne ściany boczne i sufit – odwrotnie, wywołują efekt tunelu. Zdecydowanie najmniej korzystny układ uzyskuje się przy jasnym suficie oraz ciemnych ścianach i podłodze. Jasność ponad głową w tym wypadku przywołuje złudzenie studni.
Ciemne ściany z jasną podłogą uwydatniają poziome krawędzie elementów wyposażenia. Jeśli zdecydujesz się na jasny kolor wszystkich powierzchni, uzyskasz wrażenie, że pomieszczenie stało się węższe i wyższe.
Ciemna podłoga w aranżacjach wnętrz
Ciemna podłoga drewniana tworzy kontrast z jasnym sufitem i ścianami, mimowolnie narzucając aranżacji wnętrz elegancki styl. Aby kontrast nie był jednak zbyt porażający, zamiast śnieżnej bieli warto wybrać taką o ciepłym zabarwieniu, np. écru.
Stare kamienice i nobliwe gabinety kochają się w ciemnych, orzechowych i czarnych podłogach drewnianych. Podobnie orientalne aranżacje wnętrz. Tam jednak konserwatywna, stonowana kolorystyka ustępuje miejsca intensywnym barwom.
Ciemna podłoga sprawia, że pomieszczenie wydaje się bardziej zacienione, niż jest w rzeczywistości. W niektórych sytuacjach ten efekt może być jednak pożądany. W połączeniu z ciepłą paletą barw ścian i mebli nawet czarne płytki ceramiczne czy panele podłogowe tworzą przytulne wnętrze, z łatwością zakotwiczając w nim nawet duże i ciężkie meble. Wprowadzają aurę stabilizacji i bezpieczeństwa. Miękkie, mięsiste tekstylia, jak zamsz, plusz czy wełna, dodatkowo potęgują to wrażenie. Taka aranżacja wnętrza doskonale sprawdza się w sypialni. Pamiętaj jednak, że zbyt duże nagromadzenie mrocznych barw tworzy ponury efekt, a ciemne detale na ciemnym tle znikają, sprawiając, że aranżacja wnętrz staje się pozbawiona wyrazu.
Matowa ciemna podłoga drewniana w połączeniu z kremowymi czy beżowymi ścianami oraz masywnymi meblami z mahoniu, palisandru i rattanu pozwala przywołać kolonialny klimat.
W modnych i odważnych wnętrzach ciemną podłogę zestawia się z kolorowymi ścianami lub meblami, których barwy na tym tle wydają się jeszcze intensywniejsze, a kształty bardziej wyraziste. Odpowiednia w tym wypadku jest zarówno podłoga matowa, jak i z połyskiem.
Jasna podłoga w aranżacjach wnętrz
Jasne panele podłogowe i płytki ceramiczne odbijają światło, wnoszą do aranżacji wnętrz czystość i spokój. Jednak nagromadzenie jasnych barw sprawia, że aranżacja wnętrza staje się chłodna i bezosobowa. Jeśli nie jesteś miłośnikiem stylu total look, może ona wydać ci się zbyt sterylna. Takie aranżacje wnętrz warto ożywić kolorowymi dodatkami w postaci zasłon, dywanów czy poduch.
Bielona podłoga drewniana w połączeniu z wikliną i surowym drewnem jest idealna do pokoi i kuchni w klasycznym stylu skandynawskim czy shabby chic, z kolei biała i lśniąca wraz z prostymi meblami i stalowymi detalami podkreśli styl minimalistyczny.
W nowoczesnych aranżacjach wnętrz jasna podłoga doskonale wygląda z meblami o kolorowych frontach. Błyszczące płytki ceramiczne ze szkliwionego gresu lub żywica epoksydowa odbijają kolorowe elementy, dając efekt gry świateł.
Decydując się na jasną podłogę i ciemne meble, należy wybrać niezbyt masywne. Najładniej będą prezentowały się w tym przypadku ażurowe konstrukcje. Z kolei ciemne, duże bryły zdają się na tle jasnej podłogi niezbyt stabilne.
Popularnie stosowana zasada mówi, że dla uzyskania ładnego efektu podłoga powinna być przynajmniej dwa odcienie jaśniejsza (lub ciemniejsza) niż większość mebli. Meble w tym samym kolorze co panele podłogowe mają szansę dobrze się prezentować jedynie przy dywanie w kontrastowej barwie lub na tle zdecydowanie ciemniejszej (lub jaśniejszej) ściany.