Trwa ładowanie...
Materiał Partnera
ogród japoński
Materiał partnera
31-03-2020 19:49

Japoński ogród - jak stworzyć namiastkę Japonii w przydomowym ogrodzie? Porady i inspiracje

Marzysz o minimalistycznym i uporządkowanym ogrodzie w stylu japońskim? Chcesz zrelaksować się w zielonym zagajniku urządzonym według wschodnich praktyk, dzięki którym umysł znajduje ukojenie? Zapraszamy do lektury artykułu, z którego dowiesz się, jakie są zasady aranżacji zielonego terenu na wzór japoński.

Japoński ogród - jak stworzyć namiastkę Japonii w przydomowym ogrodzie? Porady i inspiracjeŹródło: Materiały prasowe
dti8zd7
dti8zd7

Japońska sztuka projektowania zielonej przestrzeni zaskarbiła sobie serca wielu osób. Japończycy odczuwają silną więź z przyrodą oraz żywiołami. Ich ogrody są oszczędne w dekoracje, ale starannie przemyślane i zaprojektowane tak, aby uchwycić na małym terenie esencję natury i odbicie rodzimego krajobrazu. Znajdziemy w nim kolorowe krzewy, smukłe drzewa, głazy i kamienie, postumenty, oczka wodne i strumyki, a w samym sercu japońską altanę, gdzie można napić się naparu herbacianego. Aranżacja japońskiego ogrodu nie należy do najprostszych, ale jeśli marzy nam się jego namiastka, to możemy z łatwością przemycić wschodnie akcenty na nasze podwórko. Jak to zrobić? Przeczytaj porady stylistki Homebook.pl.

Żywioł wody

"W japońskiej kulturze woda odgrywa ogromną rolę. Wraz z kamieniami tworzy harmonijne połączenie yin i yang - tłumaczy Zuzanna Radek, specjalistka Homebook.pl - W ogrodach znajdziemy przeróżne wodne źródła: od mniejszych strumyków i potoków po większe stawy, oczka wodne, a nawet wodospady".

Szczególną uwagę zwracają japońskie źródełka skonstruowane z bambusowych tyczek, przez które przepływa woda w układzie zamkniętym, trafiając do kamiennej misy otoczonej roślinnością. Japończycy - przed udaniem się do pawilonu herbacianego - korzystali najpierw ze źródła, aby oczyścić dłonie.

Symbole gór i piaszczystych plaż Japonii

Kolejne ważne akcenty japońskiego ogrodu to przeróżne kamienie i głazy w różnych rozmiarach.

"W japońskim ogrodzie dosłownie wszystko jest nośnikiem pewnego znaczenia bądź symbolu; to samo dotyczy kamiennych elementów - dodaje Zuzanna - Skały wulkaniczne reprezentują górski krajobraz, natomiast te o gładkiej powierzchni nawiązują do gorących źródeł".

dti8zd7

Głazy najlepiej umieszczać w ogrodzie, tworząc wieloelementową kompozycję. Ze żwiru lub jasnego piasku stwórzmy ścieżki i mniejsze alejki.

Altana w japońskim stylu

W sercu każdego japońskiego ogrodu herbacianego znajdziemy pawilon, w którym odbywała się ceremonia picia naparu. Każdy, kto wszedł do ogrodu, najpierw przechadzał się po zielonych terenach, które wyciszały i wprowadzały w spokojny stan sprzyjający medytacji. Odtworzenie takiego pawilonu w małym przydomowym ogrodzie jest raczej nieosiągalne, jednak możemy zdecydować się na altanę w orientalnym stylu, która nawiązuje do wschodniej estetyki. Kształtem przypomina charakterystyczną japońską latarnię (pagodę), wykonana jest z jasnego drewna i wykończona ażurowymi elementami.

Japońska roślinność ogrodów

Pora na najważniejszy element ogrodu, czyli rośliny. Jakie krzewy, drzewka i kwiaty należy posadzić, aby odtworzyć minimalistyczne i pełne harmonii zagajniki? W polskim klimacie na pewno sprawdzą się sosna, symbol długowieczności, oraz mech, który reprezentuje górski krajobraz. Z kwitnących roślin wybierzmy piłkowaną wiśnię, zwaną również japońską, której różowe kwiaty ubarwią każdy ogród, a także kamelie oraz ozdobną śliwę. W ogrodzie japońskim równie pięknie będą prezentować się cyprysiki i bambusy, natomiast w stawie bądź oczku wodnym - kwitnące na białe grzybienie, w Polsce znane jako nenufary.

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe
Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

Planujesz metamorfozę swojego ogrodu? Zajrzyj na Homebook.pl, gdzie znajdziesz największą ofertę mebli, dekoracji i akcesoriów, a także garść inspiracji i porad od specjalistów wnętrz!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dti8zd7

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dti8zd7