Trwa ładowanie...
ycipk-1qek2d

Jakie triki znają rolety? Osłony okienne do zadań specjalnych

Rolety to jedna z wielu opcji osłon okiennych obok żaluzji, markiz czy okiennic. Dostępne w dużej ofercie mogą odmienić zarówno okna tradycyjne, jak i połaciowe. Nie każdy jednak wie, że oprócz funkcji estetycznych czy zapewniania nam prywatności mogą jeszcze pełnić wiele innych.
Podziel się
Rolety stanowią niezastąpioną ochronę nie tylko przed słońcem
Rolety stanowią niezastąpioną ochronę nie tylko przed słońcem (Shutterstock.com)
ycipk-1qek2d

Wizualne korzyści
Nie ma wątpliwości, że styl rolet wewnętrznych trzeba dobrać do charakteru całego pomieszczenia. Odpowiednio zastosowane będą pełnić funkcje fantastycznej dekoracji. Jednak to nie wszystko. Dzięki nim wnętrza zyskują więcej przestronności. Taka oprawa okien sprawia bowiem wrażenie znacznie lżejszej niż w przypadku firan i zasłon, a pomieszczenie wizualnie zyskuje kilka metrów kwadratowych.

RADA. Jeśli jesteś alergikiem, rolety są dla ciebie odpowiednim wyborem. Gromadzą bowiem mniej kurzu niż ciężkie tekstylia. Są ponadto łatwiejsze w czyszczeniu, które na ogół odbywa się na sucho.

ycipk-1qek2d

Ciemno – jasno
Rolety wewnętrzne wykonane z odpowiednich materiałów tekstylnych czy tworzyw stanowią niezastąpioną ochronę przed słońcem. Są takie, które rozpraszają światło, są i takie z opcją zaciemniania, idealne do sypialni czy pokoju telewizyjnego. Dzięki nim nawet w środku dnia w pomieszczeniu może panować półmrok. Takie modele na ogół redukują też w pewnym stopniu nagrzewanie się pomieszczeń w gorące dni. Niekiedy są wyposażane w aluminiowe powłoki odbijające światło.

RADA. Jeśli masz zamiar użytkować pomieszczenie na różne sposoby, a zależy ci zarówno na bieżącej kontroli dopływu światła, jak i czasowym zaciemnianiu wnętrza w ciągu dnia, zastanów się nad modelem zaciemniająco-plisowanym. To dobra opcja np. do pokoju niemowlęcia, które w ciągu dnia i śpi, i bawi się.

Temperatura pod kontrolą
Zewnętrzne rolety okienne produkuje się z kolei z blachy aluminiowej, nie tylko w kolorze stalowym czy białym, lecz także w niemal każdym innym. W nowoczesnych modelach listewki są wypełnione pianką poliuretanową, dzięki czemu rolety mogą dodatkowo pełnić funkcję izolacji termicznej. Pozostaje to nie bez znaczenia zimą, bo ograniczenie straty ciepła oznacza mniejsze wydatki na ogrzewanie. Te same rolety uchronią nas jednak także latem także przed upałami, niwelując do minimum przenikanie promieni słonecznych i nagrzewanie wnętrz.

ycipk-1qek2d

RADA. Warto zwrócić uwagę, czy rolety zewnętrzne są wyposażone w gumowe łączniki między lamelami, co zwiększa ich odporność na działanie czynników zewnętrznych.

Hałasom stop
Także pod względem izolacyjności akustycznej rolety zewnętrzne bywają bardzo przydatne. Docenią to szczególne ci, którzy mieszkają przy ruchliwej ulicy lub mają hałaśliwych sąsiadów. Większość modeli redukuje odgłosy docierające z zewnątrz o kilkanaście decybeli. W przypadku okien połaciowych takie rolety świetnie chronią też przed odgłosami padającego deszczu czy gradu, uderzającego o dach.

ycipk-1qek2d

RADA. Należy pamiętać, że święty spokój zapewnią jedynie rolety prawidłowo zamontowane. Warto więc to zadanie powierzyć fachowcom.

Ochrona przed włamaniem
To, że rolety zapewniają domownikom poczucie prywatności jest oczywiste. Rolety zewnętrzne dodatkowo chronią jeszcze sprzed złodziejami. Ich sforsowanie po zasunięciu może przerosnąć umiejętności włamywacza. Są odporne na uderzenia i osadzone w profilach zabezpieczonych przed odginaniem. Więcej na ten temat możesz znaleźć * tu.*

RADA. Zwróć uwagę na rolety z opcją symulacji obecności domowników, co często dezorientuje i odstrasza ewentualnych rabusiów. Dzięki specjalnemu systemowi automatycznego sterowania zewnętrzne rolety mogą o dowolnej godzinie podnosić się i opuszać.

ycipk-1qek2d

ycipk-1qek2d

ycipk-1qek2d
ycipk-1qek2d