Trwa ładowanie...
d1dwpbj

Jakie są najpopularniejsze rasy kotów? Które rasy żyją najdłużej, które są najbardziej wymagające i najłagodniejsze?

Koty są to najpopularniejsze zwierzęta domowe. Przez jednych kochane, innych nielubiane. Wyróżnia się kilkadziesiąt ras kotów, które charakteryzują się odmiennym wyglądem, usposobieniem do człowieka, ale też innych kotów, długością życia i predyspozycjami do chorób. Jakie są najpopularniejsze rasy kotów? Które koty są najłagodniejsze, a które wymagają najwięcej uwagi?
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Koty są najpopularniejszymi zwierzętami domowymi.
Koty są najpopularniejszymi zwierzętami domowymi. (Getty Images)
d1dwpbj

Koty domowe – pochodzenie kotów

Popularnie nazywany kot domowy to potomek afrykańskiego kota nubijskiego, czyli podgatunku żbika. Przyjmuje się, że koty udomowiono około 9500 lat temu i przez tysiące lat ich wygląd nie odbiegał od żbika afrykańskiego. Dopiero w średniowieczu wygląd tych futrzaków zaczął się różnicować, a w XIX wieku powstała pierwsza hodowla kotów, dzisiaj najpopularniejszych zwierząt domowych.

Rasy kotów – ile jest ras kotów?

Według FIFE, czyli międzynarodowej organizacji, która zrzesza hodowców kotów,wyróżnia się 48 ras kotów. Z kolei WCF (World Cat Federation) uznaje, że istnieje 68 ras tych zwierząt. Co ciekawe, spośród wszystkich kotów tylko 3% zalicza się do tych rasowych, a jeszcze mniejszy odsetek osobników posiada rodowód oraz nadaje się do prezentacji na wystawach gatunkowych.

d1dwpbj

Jakie są najpopularniejsze rasy kotów?

Istnieje wiele ras kotów, a ich popularność uzależniona jest od rejonu świata, a nawet kontynentu. W Europie do najpopularniejszych ras kotów zaliczane są:

- Kot perski
- Kot europejski krótkowłosy
- Maine coon
- Sfinks
- Munchkin
- Kot syjamski
- Kot rosyjski niebieski
- Kot brytyjski krótkowłosy
- Ragdoll

Które rasy kotów są najłagodniejsze?

Cechą charakterystyczną kotów, jest to, że każdy z nich chodzi własnymi drogami. W przeciwieństwie do psów, koty nie zawsze na każde zawołanie przyjdą do właściciela i będą wesoło merdać ogonem na jego widok. Większość tych futrzaków to typy indywidualistów, którzy zgadzają się na pieszczoty wyłącznie wtedy, kiedy to one mają na nie ochotę.

d1dwpbj

Które rasy kotów są najłagodniejsze?

W rankingu przyjaznych, spokojnych i łagodnych kotów najwyżej plasują się:

- Ragdoll – nie bez powodu, tłumaczenie rasy tych futrzaków to „szmaciana lalka”. Są to kotybardzo delikatne, wymagające czułości, a także cierpliwe, jednak nie należy tej cierpliwości nadużywać.
- Kot perski – popularny, spokojny kanapowiec, który nie lubi hałasu i sam nie zachowuje się głośno. Pomimo, że ulubioną czynnością tego futrzaka jest wylegiwanie na kanapie, uwielbia ganiać za piłką, wędką czy innymi zabawkami.
- Maine coon – ten ogromny, puszysty futrzak nazywany jest kotem o psim usposobieniu i gołębim sercu. Najlepiej czuje się, gdy jest w centrum zainteresowania, uwielbia wszelkiego rodzaju pieszczoty.
- Kot brytyjski krótkowłosy – to dostojny futrzak ceniący sobie spokój, ciszę i stabilizację, wobec czego polecany jest osobom starszym.

Które rasy kotów są odpowiednie dla dzieci?

Koty żyjące w domach, w których wychowują się również dzieci, powinny odznaczać się wyjątkową cierpliwością, w przeciwnym razie, nawet przyjazne według dziecka pieszczoty mogą zakończyć się atakiem futrzaka. Z tego powodu rodzice powinny przemyśleć wybór kota. Najodpowiedniejsze rasy kotów dla dzieci to rasy łagodne, czyli wymienione wyżej: maine coon, ragdoll, kot perski czy brytyjski krótkowłosy, ale też kot birmański, kurylski bobtail, norweski leśny oraz szkocki zwisłouchy.

d1dwpbj

Rasy kotów – które rasy są najbardziej wymagające?

Wybór rasy kota należy bardzo poważnie przemyśleć, ponieważ istnieje kilka gatunków futrzaków, które wymagają stałej uwagi, intensywnych zabaw i większego terytorium – w przeciwnym razie mogą okazywać się agresywne i nadmiar swojej energii zużywać na niszczeniu mebli.

Które rasy kotów są najbardziej wymagające?

- Kot norweski leśny – to koty bardzo ciekawskie, wymagające stałej aktywności w postaci wysokiego drapaka lub innych przeszkód
- Somalijski - rasa ta bardzo źle znosi samotność, z powodu braku towarzystwa może wpaść w depresję, wobec czego decydując się na kota somalijskiego, najlepiej wziąć dwa osobniki
- Abisyński – koty wymagające stałej uwagi, w przeciwnym razie mogą okazać się agresywne
- Syjamski – rasa ta wymaga dużego terytorium do zabaw i wybiegania się, wobec czego nie jest zalecana do zamieszkania w bloku, w zamknięciu
- Maine coon – trudność tej rasy polega na długim procesie asymilacji i oswojenia się z właścicielem

Jakie rasy kotów żyją najdłużej?

Koty żyją średnio od 10 do 15 lat. Najdłużej żyjące rasy kotów to:

- Balijski 22 lata
- Syjamski, rosyjski i birmański – 20 lat
- Brytyjski – 18 lat
- Ragdoll i syberyjski – 16 lat
- Abisyński – 15 lat

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1dwpbj

Podziel się opinią

Share

d1dwpbj

d1dwpbj