Trwa ładowanie...

Jakie płytki do małej łazienki? Nie każde pasują

Jeżeli decydujesz się na remont małej łazienki, czeka cię między innymi wybór płytek ceramicznych. Jakie płytki wybrać do małej łazienki? Sprawdź, co doradza ekspert - poznaj sprawdzone zasady wyboru płytek łazienkowych do małej przestrzeni.

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Jakie płytki do małej łazienki? Nie każde pasująŹródło: Eclipse Designs
dvarxa3
dvarxa3

Na temat doboru płytek do małej łazienki krąży wiele mitów. Na forach internetowych można przeczytać, że małe mozaikowe płytki ceramiczne szatkują przestrzeń niedużej łazienki, a duże wymagają zbyt wielu cięć. Krąży także opinia, że w takim pomieszczeniu nie należy łączyć różnych formatów i kontrastowych kolorów płytek łazienkowych. Jak jest naprawdę, opowiada architekt marki Domino, Katarzyna Madalińska.

W małej łazience przede wszystkim fuga

Do małej łazienki pasuje każdy rozmiar płytek ceramicznych. Aby jednak uniknąć szatkowania przestrzeni, należy dobrać fugę odpowiadającą kolorowi płytek. - To zapobiegnie wprowadzeniu niepotrzebnych podziałów w pomieszczeniu i wywoła efekt jednolitej powierzchni – mówi Katarzyna Madalińska. Należy pamiętać, że im więcej widocznych linii, tym mniejsza wyda się łazienka.

Format płytek ceramicznych i ich układanie

Dostępne na rynku wzory i kolory płytek pozwalają korygować niedoskonałości małej łazienki. Układane pionowo prostokąty optycznie ją podwyższą, z kolei ich poziomy układ – poszerzy zbyt wąską łazienkę. Jest też sposób na przywrócenie proporcji zbyt wąskiej łazienki. Można to osiągnąć przez poziome ułożenie jasnych płytek na trzech ścianach, a na czwartej, krótszej – płytek ciemnych.

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

O ile do małych łazienek polecane są jasne kolory, o tyle odpowiednio przemyślany kontrast potrafi zdziałać cuda. Wyraźne zestawienie kolorystyczne doda pomieszczeniu głębi. - To samo dotyczy mozaiki - mówi architekt. - W małych łazienkach sprawdzą się jako podkreślenie jednego z elementów, np. nad umywalką. Nie powinno się też łączyć w jednej aranżacji więcej niż dwóch formatów płytek - podkreśla Katarzyna Madalińska.

Duże płytki w małej łazience

Mała łazienka nie wymaga rezygnacji z dużych płytek ceramicznych. Nie jest prawdą, że są one przeznaczone wyłącznie do przestronnych pomieszczeń. Jednak jeśli wybierzesz wielkoformatowe płytki, warto przemyśleć ich układ. Zbyt wiele cięć sprawi, że niewiele zostanie z dużego formatu płytki.

Wybór odpowiednich płytek do małej łazienki nie jest łatwy, jednak to właśnie format i kolor potrafią odmienić niedużą łazienkę. Kolorystyczne kontrasty i nietypowe połączenia rozmiarów płytek są sojusznikami w tworzeniu nowego wyglądu niezbyt dużego wnętrza.

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

dvarxa3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
dvarxa3