Jakie parametry powinna mieć brama garażowa?
O tym, jak brama garażowa będzie spełniała swoją funkcję, decydują jej właściwości. Jakie parametry bramy garażowej mają największy wpływ przy jej wyborze?
Optymalnie dobrana brama garażowa stanowi - wraz z drzwiami i ogrodzeniem - najlepszą wizytówkę domu. O tym, jak będzie spełniała swoją funkcję, decydują jej właściwości. Sprawdź, które parametry są najważniejsze przy wyborze bramy idealnej.
Decydując się na zakup bramy garażowej, warto przede wszystkim zadbać, aby skutecznie chroniła ona samochód, a także inne przetrzymywane w garażu sprzęty przed niepożądanymi intruzami. Garaż może też prowadzić wprost do pomieszczeń mieszkalnych. Nowoczesne technologie produkcji bram utrudniają złodziejom kradzież, a przy tym zapewniają bezpieczeństwo użytkownikom garaży. Równie ważnym zadaniem bramy - zwłaszcza jeśli garaż jest połączony z domem lub wbudowany w bryłę budynku - jest ochrona przed ucieczką ciepła. Dlatego też do najważniejszych parametrów, jakimi powinna się charakteryzować brama garażowa, należy jej izolacyjność cieplna oraz właściwości zapewniające bezpieczeństwo sprzętom, które znajdują się w garażu.
Parametry bramy garażowej
Aby brama garażowa spełniała wymagania dotyczące bezpieczeństwa użytkowania, powinna realizować wymagania normy europejskiej EN 13241-1, o czym świadczy umieszczony na bramie certyfikat bezpieczeństwa CE. Znak ten powinien dotyczyć zarówno skrzydła bramy, jak i automatyki, a nie każdego elementu z osobna. Bramy takiej nie powinni sforsować nieproszeni goście. Takie właściwości ma np. brama segmentowa, która automatycznie rygluje się w prowadnicy, gdy jest zamykana. Mechanizm skutecznie zabezpiecza przed jej podważeniem. Najlepiej, gdy ryglowanie bramy działa mechanicznie, dzięki temu nie zawodzi także w razie awarii zasilania spowodowanej brakiem prądu lub jego celowym odcięciem.
Parametry bramy garażowej
Dobre parametry antywłamaniowe mają również bramy rolowane. Wyróżnia je duża masa. Mają one także blokady uniemożliwiające podważenie bramy (blokada antywłamaniowa może być zamontowana na wale nawijającym). Niezależnie od rodzaju brama o dobrych parametrach bezpieczeństwa powinna mieć pancerz z materiału trudnego do przecięcia, na przykład z blachy stalowej lub aluminiowej. Warto ją też wyposażyć w zamek automatycznie zatrzaskujący się po zamknięciu - z obrotową klamką i ryglem. Dzięki temu nikt niepożądany nie dostanie się do garażu. W bramach ręcznych dobrym rozwiązaniem jest montaż zamka ryglującego bramę po obydwu stronach.
Parametry bramy garażowej
Jeśli garaż jest połączony z domem, zabezpieczenia antywłamaniowe powinny być również użyte w drzwiach do garażu i domu - wybierz antywłamaniowe modele klasy C, a zgodnie z normami unijnymi klasy 3 lub 4. Ich ościeżnica zakotwiona jest w ścianie, co tworzy dodatkową barierę dla złodzieja. Drzwi powinny być wyposażone w zamek ryglujący skrzydło w wielu punktach.
Parametry bramy garażowej
Ważnym kryterium przy wyborze bramy do garażu wbudowanego w bryłę budynku lub z nim połączonego są jej właściwości termoizolacyjne. Mogą być one również istotne w przypadku garaży wolno stojących, które poza schronieniem dla samochodu pełnią dodatkowo funkcje domowego warsztatu lub miejsca, gdzie uprawiasz hobby. Montaż ocieplonej bramy garażowej pozwoli na obniżenie rachunków za energię elektryczną. Model z ociepleniem można wybrać zarówno spośród bram rozwieralnych i uchylnych, jak i segmentowych oraz rolowanych. Różni jej jednak współczynnik przenikania ciepła U. Im jest on niższy, tym brama ma lepsze właściwości termoizolacyjne. Najniższy osiągają nowoczesne bramy segmentowe o współczynniku U o wartości 0,79 W/(m2.K). Osiągnięcie takich właściwości jest możliwe za sprawą panelu o grubości 60 mm, którego współczynnik U wynosi tylko 0,37 W/(m2K) ) oraz nowoczesnego systemu uszczelnień. Także bramy garażowe, które mają współczynnik przewodzenia ciepła na poziomie 1-1,3 W/(m2.K), uchodzą za efektywnie
chroniące przed utratą ciepła. Duży wpływ na właściwości termoizolacyjne bramy garażowej ma m.in. jej ocieplenie. Może być ono wykonane ze styropianu lub pianki poliuretanowej, która ma bardzo dobry współczynnik przewodzenia ciepła. Im grubsza warstwa ocieplenia, tym lepsze właściwości termoizolacyjne. Równie ważna jest szczelność bramy, wysoką mają modele segmentowe wyposażone w termoramkę, a uchylne i rozwieralne - w odpowiednie uszczelki.