Trwa ładowanie...
Informacja prasowa
okna
23-10-2013 12:20

Jakie okno do łazienki? Wspomaganie wentylacji w łazience

Duża wilgotność powietrza w łazience i szczelne okna mogą prowadzić do powstawania szkodliwej dla zdrowia pleśni. Da się tego uniknąć, regularnie wietrząc łazienkę w czasie dogodnym dla mieszkańców i w sposób dopasowany do pogody. Jakie okna wybrać do łazienki, by wspomóc jej wentylację?

Jakie okno do łazienki? Wspomaganie wentylacji w łazienceŹródło: Roto
d1wmurv
d1wmurv

Duża wilgotność powietrza w łazience i szczelne okna mogą prowadzić do powstawania szkodliwej dla zdrowia pleśni. Da się tego uniknąć, regularnie wietrząc łazienkę w czasie dogodnym dla mieszkańców i w sposób dopasowany do pogody. Jakie okna wybrać do łazienki, by wspomóc jej wentylację? Regularne rozszczelnianie okna w łazience

Nikt nie lubi zaduchu w niewietrzonych pomieszczeniach. Świadomi roli świeżego powietrza i jego wpływu na nasze samopoczucie często wietrzymy wnętrza. Niestety najczęściej unikamy otwierania okien w łazience, gdy na zewnątrz jest zimno. Wynika to z tego, że chcemy, aby podczas korzystania z niej było ciepło. Trudno też wymagać, by w trzaskający mróz mieć otwarte okna i płacić przez to wysokie rachunki za ogrzewanie.

Nawet przy niekorzystnej pogodzie można łatwo zapewnić napływ świeżego powietrza. Umożliwiają to okna z mikrowentylacją (np. Roto NT). Wystarczy ustawić klamkę w odpowiedniej pozycji, by okno się rozszczelniło. Wtedy pomiędzy ościeżnicą a skrzydłem tworzy się szczelina, która zapewnia wymianę powietrza. Takie wietrzenie nawet zimą nie jest w stanie wychłodzić pomieszczenia i nie spowoduje znacznego zwiększenia zużycia energii do ogrzania łazienki.

d1wmurv

Stopniowane uchylanie okna w łazience

Większe możliwości wentylacji łazienki dają okna z mechanizmem 10-stopniowego uchyłu. Jest to funkcja szczególnie przydatna, gdy mieszkańcy mają różną wrażliwość na zimno. Mechanizm umożliwia płynną regulację wielkości szczeliny do maksymalnie 14 cm. Dzięki temu można dostosować strumień napływającego z zewnątrz powietrza do pogody i naszego poczucia komfortu cieplnego. Nie trzeba się przy tym obawiać o zatrzaśnięcie skrzydła, ponieważ mechanizm jest zintegrowany ze stabilizatorem uchyłu. Nie zamknie się ono samo ani podczas przeciągu, ani przy silnym podmuchu wiatru.

Zdalne wietrzenie łazienki

Bywa, zwłaszcza zimą, że rzadko korzystamy z funkcji rozszczelniania lub uchylania okna w łazience z obawy o jej wychłodzenie. Zazwyczaj jednak nie spędzamy w niej dużo czasu i w związku z tym nie przeszkadza nam większa wilgotność powietrza. O systematycznym wietrzeniu łazienki powinniśmy jednak zawsze pamiętać.

Atrakcyjnym rozwiązaniem jest okno z ukrytym mechanizmem otwierająco-ryglującym (np. Roto E-Tec Drive), które pozwala na bezgłośne, automatyczne uchylanie skrzydła. Dzięki temu właściwie można zapomnieć o wietrzeniu.

Do wyboru jest jeden ze sposobów gwarantujących wietrzenie bez naszej ingerencji – włącznik czasowy lub czujnik wilgotności powietrza. W pierwszym rozwiązaniu okno będzie uchylać się o ustalonej porze na określony czas (np. po zakończeniu kąpieli wszystkich mieszkańców), w drugim – czujnik spowoduje otwarcie lub zamknięcie okna przy zaprogramowanych poziomach wilgotności powietrza w pomieszczeniu. Zawsze jednak w dowolnym momencie można wywietrzyć łazienkę, obsługując okno ręcznie.

d1wmurv

Gdy okna w łazience są zbyt szczelne...

Dlaczego w łazience należy montować mechanizmy umożliwiające wietrzenie? - Korzystając z łazienki, wytwarzamy dużo pary wodnej. Jej nadmiar jest szkodliwy nie tylko dla nas, ale także dla konstrukcji budynku. Dlatego łazienka wymaga sprawnej wentylacji, która będzie usuwać parę wodną wraz ze zużytym powietrzem.

Gdy wentylacja nie działa, jak trzeba, przyczyną jest często słaby nawiew powietrza. Dzieje się tak zazwyczaj przy zbyt szczelnych oknach. Wtedy do wnętrza nie dostaje się wystarczająca ilość świeżego powietrza, a jego cyrkulacja wewnątrz zostaje zaburzona. Para wodna skrapla się więc na najchłodniejszych powierzchniach pomieszczenia – początkowo tylko na szybach, a potem także na ścianach w pobliżu okien i w narożach.

Wilgotne i ciepłe środowisko sprzyja rozwojowi grzybów pleśniowych. Te zaś produkują toksyny szkodliwie wpływające na zdrowie. Dlatego warto wyposażyć okna w mechanizm umożliwiający wietrzenie łazienki dostosowane do pogody i potrzeb mieszkańców - odpowiada ekspert ds. technologii okiennych Roto Andrzej Wróblewski.

d1wmurv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1wmurv