Trwa ładowanie...

Jakie okna wybrać na poszczególne elewacje domu? PORADNIK

Okna znacząco wpływają na styl i charakter elewacji domu. Decydując o tym, jakie okna wybierzesz na ściany domu, weź pod uwagę przede wszystkim odmienny charakter poszczególnych fasad – elewacja frontowa wymaga innych okien niż boczna oraz ogrodowa.

Jakie okna wybrać na poszczególne elewacje domu? PORADNIKŹródło: Braas
d20t7qj
d20t7qj

Okna znacząco wpływają na styl i charakter elewacji domu. Decydując o tym, jakie okna wybierzesz na ściany domu, weź pod uwagę przede wszystkim odmienny charakter poszczególnych fasad – elewacja frontowa wymaga innych okien niż boczna oraz ogrodowa.

Dobrze dobrane okna są dopełnieniem nie tylko ścian domu, ale także dachu, drzwi, parapetów oraz cokołów. Razem tworzą na elewacji spójną kompozycję. Rozbijają masywną bryłę domu i nadają jej lekkości, dlatego też kształt oraz wielkość okien na elewacji powinny współgrać ze stylem budynku.

Jakie okna na elewację frontową?

Okna na elewacji frontowej skierowanej w stronę ulicy są głównie tłem dla reprezentacyjnej strefy wejścia – drzwi, schodów, podestu – która zaprasza do domu. Dzieje się tak, gdyż wnętrza ukryte za frontową ścianą (przeważnie kuchnia, łazienka i pomieszczenia gospodarcze) nie pełnią funkcji reprezentacyjnych, ich okna są raczej niezbyt duże.

W doborze okien na elewację frontową istotna jest też dyskrecja – ponieważ zazwyczaj nie chcemy pokazywać przechodniom, co kryją wnętrza domu, nie umieszcza się na niej dużych czy panoramicznych okien. Małe okna sprawią, że dom będzie się wydawał zamknięty, czasami jednak jest to celowy zabieg, który służy zachowaniu prywatności – wówczas to elewacja ogrodowa otwiera dom na otoczenie.

Jakie okna na elewację ogrodową?

Od strony ogrodu projektuje się przeważnie pomieszczenia reprezentacyjne: przestronny salon, często wysoki na dwie kondygnacje, otwartą klatkę schodową, czasem obszerny hol. Przeznaczone do nich okna powinny wpuszczać dużo światła dziennego – najlepiej w tej roli sprawdzą się duże okna panoramiczne otwierające widok na wnętrze domu.

d20t7qj

Dzięki modzie na duże okna nawet tradycyjne dworki, które od frontu mają charakterystyczne dla tego stylu niewielkie okna, od strony ogrodu otwierają swoje podwoje kilkuskrzydłowymi drzwiami balkonowymi.

Wybór dużych okien przyczynia się do zmiany stylu domu – jego unowocześnienia. Wysokie i szerokie okna sprawiają, że salon wydaje się wysoki nawet wtedy, gdy jest jednokondygnacyjny.

Jakie okna na elewacje boczne?

Liczba oraz wymiary okien na elewacjach bocznych są często podyktowane wymiarami działki. Przeważnie ściany boczne znajdują się najbliżej sąsiednich domów, dlatego duże okna wręcz zachęcają do zaglądania. Na wąską działkę najlepiej wybrać zatem projekt domu z małą liczbą niewielkich okien na bocznych elewacjach – ułatwią one zachowanie prywatności.

Na wielkość okien na bocznych fasadach wpływa także ich umieszczenie względem stron świata – jeżeli elewacja boczna znajduje się od strony północnej, nie warto robić w niej dużych okien.

Wielkość okien na bocznej elewacji zależy również od kształtu domu – gdy jest on długi, a tym samym elewacja boczna jest szeroka, większa liczba okien jest wręcz niezbędna ze względu na konieczność doświetlenia wnętrz. Gdy dom jest ustawiony szczytem do ulicy, boczna fasada przejmuje funkcje reprezentacyjne – wówczas okna stają się znaczącym elementem kompozycji elewacji.

d20t7qj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d20t7qj