Trwa ładowanie...

Jakie ogrzewanie do domu jest najbardziej efektywne?

Share
Jakie ogrzewanie do domu jest najbardziej efektywne?Źródło: Shutterstock
dkvepb9

Ogrzewanie domu pochłania ok. 70 proc. dostarczanej do niego energii i ma największy udział w kosztach jego utrzymania. Ekspert podpowiada, który system grzewczy będzie najekonomiczniejszy i najefektywniejszy w domu jednorodzinnym.

Warto postawić na gaz. Podstawową zaletą tego rodzaju ogrzewania jest ciągłość dostaw i cena. - Koszt ogrzania budynku o powierzchni ok. 120 m2 to mniej więcej 2 tys. zł rocznie – mówi Andrzej Karpiński z firmy Wolf Technika Grzewcza. Z kolei ogrzewanie olejowe jest jednym z droższych rozwiązań. - Rocznie może kosztować nawet do 10 tys. zł – dodaje ekspert. Nic dziwnego, że wielu ludzi od niego odchodzi.

- Niektóre osoby niemające dostępu do gazu decydują się np. na kotły na paliwo stałe, ekogroszek czy pelety – zauważa Andrzej Karpiński. Nie jest to tak wygodne rozwiązanie jak ogrzewanie gazowe, ale na pewno jest tańsze od olejowego.

Każdy powinien być świadomy, ile i za co płaci. Wielu ludzi lubi mieć w domu temperaturę rzędu 24-25°C. Ponoszą jednak konsekwencje tego w postaci wysokich rachunków. - Warto wiedzieć, że np. podwyższenie temperatury tylko o 1°C podnosi koszty ogrzewania aż o 6 proc. – twierdzi ekspert.

dkvepb9

Należy zadbać, aby podczas ogrzewania domu nie dochodziło do strat energii. W nowoczesnych, ocieplonych budynkach systemy grzewcze są zwykle efektywniejsze niż w przypadku starszych domów. Aby móc oszczędzać, konieczna jest też świadomość mieszkańców: to, kiedy przygotować ciepłą wodę czy zmienić temperaturę powietrza w mieszkaniu, powinno być zawsze przemyślane. A nic tak nie buduje świadomości i instynktu do oszczędzania jak wysokie ceny.

dkvepb9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dkvepb9
dkvepb9