Jakie meble są najlepsze do ogrodu? Sprawdzamy!
Wypoczynek w ogrodzie po pracy albo po pieleniu grządek to jedna z najlepszych form relaksu. Ale na czymś trzeba usiąść. Które z mebli spełniają nasze oczekiwania: z wikliny, rattanu, aluminiowe czy plastikowe? Jak zawsze, wszystko zależy od preferencji i… przestrzeni.
08.06.2018 13:02
Podstawowym kryterium jest ilość miejsca, którą przeznaczymy na meble ogrodowe. Jeśli mamy mały ogród, to nie ma co decydować się na duży komplet. Wystarczą np. lekkie aluminiowe meble składane lub plastikowe. Jeśli ogród jest duży, to mamy większe pole do popisu.
Dostosowujemy meble do stylu i charakteru ogrodu, tarasu czy nawet płytek na tarasie.
I jak nie wszystko złoto co się świeci, tak samo jest z meblami, które nam się spodobają. Przed zakupem warto poznać wady i zalety każdego z materiałów, z których robione są meble ogrodowe.
Z wikliny, rattanu i innych włókien roślinnych
Najtrwalsze są meble z włókien bananowca i nieokorowanego bambusa. Charakteryzują się lekkością i trwałością – o ile nie są wystawiane na złe warunki atmosferyczne. Nie najlepiej znoszą deszcz, więc lepiej im będzie na zadaszonych tarasach. Mają charakter rustykalny lub kolonialny, ale są również bardziej nowoczesne, nadają się także do stylu boho. W sklepach znajdziemy sprzęty surowe, polakierowane w kolorze naturalnym bądź barwione.
Z drewna
Ich zaletą jest szeroki wybór stylistyki – od klasycznych po nowoczesne. Można je naprawiać i łączyć z innymi materiałami, jak np. metal, szkło albo kamień. Drewno jest wytrzymałe i elastyczne, ale wymaga regularnej impregnacji. Przed zakupem sprawdźmy, czy meble zostały dobrze wykończone i zaimpregnowane. Jeśli kupujemy meble surowe, to musimy zadbać o ich zabezpieczenie przed warunkami atmosferycznymi. Meble z drewna tekowego czy eukaliptusowego są bardzo wytrzymałe, ale również wymagają ochrony przed deszczem. Meble drewniane poza sezonem przechowujemy w suchym i przewiewnym miejscu.
Z aluminium
Są lekkie i odporne na wszelkie warunki atmosferyczne, ponieważ aluminium nie koroduje. Przeważnie mają nowoczesny kształt, więc najlepiej będą wyglądały w otoczeniu minimalistycznego ogrodu i bardziej współczesnej architektury. Bardzo często łączy się aluminium z innymi materiałami, takimi jak: drewno, szkło, różne tkaniny czy plastik.
Ze sztucznych tworzyw
Meble z technorattanu i sztucznych tworzyw są coraz bardziej popularne ze względu na dużą wytrzymałość. Nie zmieniają koloru (nie płowieją) pod wpływem słońca ani nie pękają na mrozie. Coraz mniej przypominają typowe plastikowe meble ogrodowe. Te z technorattanu imitują plecionkę z rattanu, ale oczywiście są od niej trwalsze.
Stalowe i żeliwne
Te ciężkie, ale solidne meble najbardziej pasują do współczesnych domów o charakterze "dworkowym" albo do starych willi. Styl romantyczny ogrodu to dobre tło dla takich mebli. Na rynku są również dostępne meble stalowe o bardziej nowoczesnym wyglądzie. Trzeba pamiętać o tym, żeby były pokryte powłoką antykorozyjną (malowane metodą proszkową, ocynkowane lub chromowane).
Wybierając meble ogrodowe pamiętajmy też o ich przechowywaniu. Niektóre są odporne na warunki atmosferyczne, ale jeśli kończymy sezon, warto je schować lub przykryć specjalnym pokrowcem. Zwracamy także uwagę na ich konserwację i czyszczenie – to jest równie ważny aspekt. Pamiętajmy, że zwykle przed sezonem trzeba je odświeżyć, wyczyścić, a niektóre zaimpregnować.