Trwa ładowanie...
d52gfm2
jakie kwiaty na balkon

Jakie kwiaty na balkon? Oto sposoby na zieloną aranżację słonecznego i zacienionego balkonu

W szczycie letniego sezonu balkony i tarasy w bloku najlepiej prezentują się w towarzystwie zielonych i kwitnących roślin. Bez względu na to, czy nasz balkon jest zacieniony, czy skąpany w słońcu, możemy uprawiać na nim przeróżne gatunki: od pnącz, ziół, warzyw w donicach po kwitnące rośliny, półkrzewy i owocowe drzewka. Kluczem jest odpowiedni dobór roślinności do warunków, jakie są we wnęce balkonowej.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Jakie kwiaty na balkon - znajdź najlepszy sposób na aranżację.
Jakie kwiaty na balkon - znajdź najlepszy sposób na aranżację. (Materiały prasowe)
d52gfm2

Materiał Partnera: Homebook.pl

Zapraszamy do lektury poniższego poradnika, z którego dowiesz się, jakie kwiaty sprawdzą się na Twoim balkonie. Zaplanuj już dziś zieloną aranżację, która w szczycie lata zaowocuje bujną i kolorową roślinnością!

Trend urban jungle, czyli moda na zielone zagajniki w mieście

Lato w mieście nie oznacza, że musisz całkowicie zrezygnować z naturalnego krajobrazu. Każdy balkon – mniejszy czy większy, w bloku lub kamienicy – można estetycznie urządzić, tworząc wyciszający kąt nawet w centrum wielkiej metropolii. Rośliny w tym względzie odgrywają olbrzymią rolę: nie tylko dają cień i ukojenie, osłaniają nas przed wzrokiem sąsiadów, a również ubarwiają wnękę balkonową, która dzięki naturalnym dekoracjom staje się naszym małym miejskim ogrodem.

d52gfm2

Kluczem w aranżacji jest odpowiedni dobór roślin do warunków, które panują na balkonie – inne kwiaty sprawdzą się na zachodnim balkonie, a inne natomiast na tarasach od strony wschodniej. Jeśli tego nie dopilnujemy, latem w doniczkach zamiast bujnych zielonych liści zastaniemy wysuszone lub przegniłe gałęzie. We współpracy z wnętrzarskim portalem Homebook.pl opracowaliśmy poradnik, jak dobrać kwiaty na balkon.

Kwiaty na słoneczny balkon

Balkony i tarasy z południową oraz zachodnią wystawa cieszą się największą ilością światła słonecznego. W takich warunkach najlepiej będą rozwijać się gatunki przystosowane do suszy oraz wysokiej temperatury, a także te, które dzięki regularnym kąpielom słonecznym odwdzięczają się bujnym i okazały kwitnieniem.

Kwitnące rośliny na słoneczny balkon to m.in.: aksamitki, begonie, pelargonie, fuksje, smagliczki oraz kwiat bakopy. Wszystkie te gatunki świetnie znoszą ekstremalne warunki przy wystawie zachodniej bądź południowej. Ze względu na mocne nasłonecznienie wnęki balkonowej rośliny należy umieszczać w nienagrzewających się donicach (np. drewnianych czy rattanowych) lub nowoczesnych modelach z systemem samonawadniającym, który nie doprowadza do przesuszenia podłoża latem. Wszystkie rodzaje doniczek znajdziesz w katalogu produktów na Homebook.pl.

d52gfm2

Jakie inne rodzaje roślin będą się dobrze czuć na słonecznym balkonie? Wszelakie zioła i warzywa do domowej uprawy, a więc: bazylia, mięta, tymianek, lawenda, a także sadzonki z poziomkami, ostrymi papryczkami oraz pomidorkami cherry. Dopełnieniem zielonej aranżacji będą także pnącza (np. groszek pachnący czy nasturcja), które ładnie przyozdobią balustrady oraz pergole.

Kwiaty na zacieniony balkon

Czy można uprawiać rośliny na balkonie wschodnim, które charakteryzuje się dość słabym nasłonecznieniem? Oczywiście! Jest spora grupa kwiatów, która doskonale rozwija się w półcieniu lub z umiarkowaną ilością słońca. Przykładem może być bluszcz pospolity, który szybko się rozwija i potrafi samodzielnie stworzyć modną aranżację w stylu urban jungle, otulając wnękę zielonymi liśćmi. Kolejne propozycje na zacieniony balkon to: łatwy w uprawie bukszpan, wielokolorowe bratki, różowo–żółty koleus, a także perska tarcza, czyli niski krzew rosnący na fioletowo. Nie zapominajmy o niektórych gatunkach jadalnych ziół – lubczyk, mięta, tymianek oraz kolendra poradzą sobie również w umiarkowanie zacienionych warunkach.

Na balkonach, gdzie słońce gości przez parę godzin w ciągu dnia (np. tylko do południa), należy dobrze przemyśleć rozmieszczenie roślin oraz aranżacje wnęki. Zamiast stawiać rośliny na podłodze balkonu, stoliku czy parapecie, lepiej jest umieścić je na wyższym poziomie, dzięki czemu będą miały lepszy dostęp do promieni słońca. Wystarczy zdecydować się na wysoki kwietnik, kaskadowe donice piętrowe, modele podwieszane do sufitu czy doniczki na balustradę, które można łatwo osadzić na barierce balkonu. Świetnie sprawdzą się również mocowane do ściany półki na kwiaty czy modne wysokie regały typu drabinka. Taka aranżacja sprawi, że rośliny będą mogły maksymalnie wykorzystać obecność promieni słonecznych niezbędnych dla ich rozwoju i kwitnienia.

d52gfm2
Materiały prasowe
Materiały prasowe

Materiał Partnera: Homebook.pl

d52gfm2

Podziel się opinią

Share

d52gfm2

d52gfm2