Trwa ładowanie...
d14ml4a
rośliny wieloletnie

Jakie kwiaty i rośliny wieloletnie wybrać do ogrodu na długie lata?

Rośliny wieloletnie – w przeciwieństwie do tych jednorocznych – cyklicznie odradzają się co sezon, dzięki czemu towarzyszą nam przez wiele długich lat. Raz kupione i posadzone będą rozrastać się do coraz większych rozmiarów, stając się integralną częścią naszego ogrodu. W grupie roślin wieloletnich znajdziemy przeróżne rodzaje i gatunki: od niższych kwiatów, ziół oraz warzyw, po wyższe krzewy i drzewka. Zastanawiasz się nad posadzeniem roślin wieloletnich i nie wiesz, na jakie się zdecydować? Oto poradnik z listą sprawdzonych gatunków, które królują w polskich ogrodach.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Kwiaty i rośliny wieloletnie zapewnią piękny wygląd ogrodu na długie lata.
Kwiaty i rośliny wieloletnie zapewnią piękny wygląd ogrodu na długie lata. (Materiały prasowe)
d14ml4a

Materiał Partnera: Homebook.pl

Rośliny wieloletnie do ogrodu i ich największe zalety

Dlaczego warto zdecydować się na posadzenie wieloletnich gatunków roślin?

"Wybór takich roślin pozwala na zaaranżowanie całego ogrodu na parę lat do przodu" – komentuje Ewelina Saja z ramienia portalu Homebook.pl – "Decydując się na gatunki wieloletnie, nie musimy co sezon kupować nowych nasion i cebulek oraz planować terminów nasadzeń. Jest to zatem świetna inwestycja dla osób, które nie mogą poświęcić większej ilości czasu na pielęgnację przydomowego ogródka – długowieczne rośliny, jak sama nazwa wskazuje, odradzają się co sezon wraz z nadejściem cieplejszych dni. Warunek jest jeden – musimy zapewnić im bezpieczne warunki do przezimowania".

A jakie korzyści przynoszą dla samego ogrodu? Rozwijające się przez wiele lat systemy korzeniowe poprawiają żyzność gleby, sprawiając, że jest ona lepiej napowietrzona i spulchniona – dzięki temu dobrze magazynuje wilgoć oraz niezbędne składniki odżywcze. Rośliny wieloletnie zapobiegają suszy w ogrodzie, która – w ostatnich latach – stała się poważnym problemem dla wielu ogrodników. Jeśli chcemy zabezpieczyć się przed wysychaniem podłoża, zdecydujmy się na gatunki wieloletnie. Listę najpopularniejszych roślin długowiecznych znajdziesz w poniższych akapitach.

d14ml4a

Rośliny wieloletnie – kwiaty i zioła

Najchętniej wybieranymi gatunkami są niższe krzewy kwitnące oraz zioła, które idealnie pasują do małych i kameralnych ogródków. Przy ścieżce oraz elewacji domu często sadzi się kwitnące na różowo dalie, piwonie czy jeżówki. Dekorują zieloną przestrzeń ogrodu, a świeżo ścięte i posadzone do wazonu stworzą romantyczną kompozycję na stół. Jeśli zależy nam na innych kolorach kwiatów (m.in. żółtym, beżowym czy fioletowym), posadźmy do ziemi hibiskusy, astry czy lilie.

Szeroki wybór roślin wieloletnich znajdziemy wśród ziół. Są to m.in.: mięta, lawenda, kwitnący szczypiorek, oregano, rozmaryn czy waleriana. Nie tylko będą świetnie zdobić ogród, ale również przydadzą się jako aromatyczny dodatek do potraw czy napojów.

Warzywa wieloletnie do ogrodu

Wśród roślin długowiecznych znajdziemy gatunki warzyw, które można uprawiać w przydomowym warzywniku. Nadające się do amatorskiej uprawy jadalne rośliny to chociażby lubiane latem szparagi czy pędy rabarbaru, odżywczy jarmuż i szczaw, a także idealna do sałatek czy aromatycznego pesto świeża rukola.

W polskich ogródkach chętnie uprawiane są karczochy, topinambury, buraki oraz czosnek niedźwiedzi. Większość z nich jest nieskomplikowana w uprawie, dzięki czemu nawet początkujący ogrodnik będzie mógł pochwalić się w szczycie sezonu obfitymi plonami.

d14ml4a

Trawy ozdobne wieloletnie do ogrodu

Nie zapominajmy o dekoracyjnych trawach, które świetnie uzupełniają klomby, rabaty oraz kolorowe nasadzenia przy ścieżkach i elewacji.

Jakie trawy ozdobne są wieloletnie? Dużą popularnością cieszą się trawy przypominające źdźbła trzciny, a więc trzcinnik ostrokwiatowy, miskant chiński oraz kortaderia pampasowa. Słomkowe pędy zakończone są pięknymi kwiatostanami, które mogą kwitnąć na przeróżne kolory.

W ogrodzie wieloletnim znaleźć można również niższe wieloletnie trawy: rozplenicę ościstą (najlepiej w donicy – musi zimować we wnętrzach), spartynę grzebieniastą czy włosokwiat. Doskonale nadają się do roślinnych kompozycji w skalniakach, a także w ramach nasadzeń przy płocie jako egzotyczna alternatywa dla tradycyjnego żywopłotu.

Materiały prasowe
Materiały prasowe

Materiał Partnera: Homebook.pl

d14ml4a

Podziel się opinią

Share

d14ml4a

d14ml4a