Jakie jest najbardziej uniwersalne narzędzie do domu?
Elektronarzędzia to szeroka grupa produktów, które w znacznym stopniu ułatwiają wszelkie prace remontowe, naprawy, a nawet umożliwiają realizowanie kreatywnych pomysłów majsterkowiczów. Bez nich wykonywanie wielu zadań stałoby się bardziej czasochłonne i mniej komfortowe. Warto mieć tego typu sprzęty w swoim domu.
20.01.2023 | aktual.: 21.08.2023 09:51
Jedno narzędzie – wiele zadań
W warunkach domowych warto sięgać po jak najbardziej uniwersalne elektronarzędzia. Jeden sprzęt do wielu zadań to oszczędność przestrzeni i wydatków, zwłaszcza w sytuacji gdy będzie on używany jedynie okazjonalnie. Pod tym względem doskonale sprawdzają się urządzenia, które mają wymienne końcówki robocze, ponieważ lepiej radzą sobie z wieloma różnymi rodzajami materiałów, często mogą służyć także do odmiennych rodzajów prac.
Wiertarko-wkrętarka
Przykładem takiego wielofunkcyjnego sprzętu jest wiertarko-wkrętarka. To urządzenie sprawdzi się zarówno przy składaniu mebli, wykręcaniu wkrętów jak i wykonywaniu otworów w ścianach. Tak naprawdę przydaje się do wszelkich zadań, które może samodzielnie wykonywać niewprawny majsterkowicz. Jest to niezbędnik każdego amatora stolarstwa.
Wiertarko-wkrętarkę można kupić w wersji akumulatorowej lub sieciowej. Topowe marki często oferują uniwersalne systemy wymiennych baterii. Jeden akumulator można zamontować do kilku narzędzi, a zaopatrując się w kilka dodatkowych baterii z powodzeniem wydłużony zostanie czas pracy z użyciem danego sprzętu. Z tego powodu dobrym wyborem będzie postawienie na jedną markę i kompletowanie jej produktów.
Warto zwracać uwagę, czy wybrany model wiertarko-wkrętarki obsługuje udar. Jeśli tak, to poradzi sobie ze znacznie twardszymi materiałami niż warianty bez tej funkcji. Zakupu najlepiej dokonać wraz z walizką i gotowym zestawem bitów. Dzięki temu urządzenie zyskuje na mobilności. Im bogatszy zestaw, tym większą liczbę śrub i wkrętów może obsługiwać.
Szlifierka kątowa
Do miana najbardziej uniwersalnego domowego elektronarzędzia może pretendować także szlifierka kątowa. Poza szlifowaniem, przydaje się także przy precyzyjnym cięciu i polerowaniu, a dzięki zastosowaniu szczotki drucianej może posłużyć do ścierania stary warstw różnego rodzaju lakierów, farb czy rdzy.
To dobra alternatywa dla pilarek, wyrzynarek i niezwykle cenne narzędzie w codziennej pracy wielu fachowców. W domowym warsztacie przyda się do wielu podstawowych napraw. Posłuży do obróbki drewna, jak również wielu materiałów charakteryzujących się twardą strukturą, która obniża obróbkę. Tnie beton, kamień, a nawet metal.
Moc to istotny parametr podczas zakupu szlifierki kątowej. Wiąże się z nią liczba obrotów, która bezpośrednio przekłada się na potencjał urządzenia do pracy w twardszych materiałach, przy większym obciążeniu i z większą rozpiętością pod względem ustawień biegów. Cenną funkcję stanowi regulacja obrotów, która powoli staje się standardem w projektowaniu elektronarzędzi. Dzięki niej można dostosować moc do rodzaju materiału poddawanego obróbce.
Narzędzie wielofunkcyjne
Prawdopodobnie najbardziej wielofunkcyjny sprzęto to tzw. multitool. Obsługuje wiele wymiennych elementów, które służą do szeregu różnych zadań, jak: cięcie, a nawet wycinanie elementów z profilu różnych materiałów, ponadto pozwala na usuwanie starych elementów wykończenia budynku jak panele czy płytki, szlifowanie, polerowanie i skrobanie. To sprzęt łączący w sobie zalety wielu innych elektronarzędzi, który dzięki beznarzędziowej wymianie końcówek umożliwia szybkie dostosowanie do różnych zadań.
Takie urządzenie nie jest jednak bez wad – choć producenci deklarują obsługiwanie wielu różnych tworzyw, to może słabiej sprawdzać się przy bardzo twardych surowcach. Co więcej, nie wszystkie rodzaje prac wymagają takiego samego nakładu energetycznego, a co za tym idzie, może się okazać, że wielofunkcyjne narzędzie będzie bardzo szybko szlifować drewno, ale przy wyrzynaniu betonu szybko zacznie się eksploatować i obniży moc.