Trwa ładowanie...
dyyuvx9

Jakie domy najchętniej buduje się w Polsce?

Jeden z portali po raz kolejny zbadał preferencje Polaków dotyczące inwestycji budowlanych. Dachówka czy blachodachówka? Dom z piwnicą czy bez? Duży czy mały? Jak kształtują się gusta Polaków w tym zakresie?
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Jakie domy najchętniej buduje się w Polsce?
(Braas)
dyyuvx9

Jeden z portali po raz kolejny zbadał preferencje Polaków dotyczące inwestycji budowlanych. Dachówka czy blachodachówka? Dom z piwnicą czy bez? Duży czy mały? Jak kształtują się gusta Polaków w tym zakresie?

Od 28 czerwca 2015 roku weszły w życie przepisy, dzięki którym budowa domu jednorodzinnego nie wymaga administracyjnego pozwolenia. To dobra wiadomość dla tych, którzy planują taką inwestycję. Według raportu Centrum Informacyjno-Konsultacyjnego Służb Zatrudnienia, które zbadało wpływ barier administracyjnych w urzędach na życie Polaków, aż 51 proc. badanych zetknęło się w 2012 roku z utrudnieniami w kontaktach z urzędnikami. Nowa ustawa pozwalająca na ominięcie przynajmniej części tych barier znacznie przyspieszy przebieg procesu budowlanego.

Polski dom marzeń 2014

dyyuvx9

Z analizy 5,5 tys. zapytań ofertowych portalu oferteo.pl wynika, że Polacy najchętniej budują wolno stojący budynek piętrowy z poddaszem użytkowym, bez piwnicy, o powierzchni użytkowej 126-150 mkw. Wznoszony jest w tradycyjnej technologii murowanej - z cegły ceramicznej. Koszt budowy statystycznego domu wynosi 428 300 zł.

Technologia budowy domu

Podobnie jak w poprzednich dwóch latach, również w 2014 roku najwięcej zleceń budowlanych dotyczyło budowy w tradycyjnej technologii murowanej z cegły ceramicznej (40,9 proc.). Na drugim miejscu pod względem popularności uplasowała się technologia murowana z betonu komórkowego, którą wybierał co trzeci użytkownik portalu (33,2 proc.). Na przestrzeni ostatnich lat obserwujemy powolny, ale równomierny wzrost popularności technologii szkieletowej i kanadyjskiej (odpowiednio 8,5, 9,3 proc. oraz 12,4 proc. w latach 2012, 2013 oraz 2014).

dyyuvx9

Materiały na dach

Ceramika jest również najpopularniejszym materiałem budowlanym służącym do pokrywania dachów – na dachówkę ceramiczną decyduje się 44,8 proc. osób. W ostatnich latach stopniowo wzrasta popularność blachy i blachodachówki, która w 2014 roku pokrywała dachy 39,1 proc. domów Polaków. Co jedenasty dach (9,2 proc.) będzie pokryty dachówką cementową.

Pod klucz czy systemem gospodarczym?

Wyniki badań pokazują, że 3/4 inwestorów (75 proc.) preferuje budowę systemem gospodarczym, a więc będą samodzielnie nadzorować całość prac. Analiza zakresu zleceń składanych w Oferteo.pl pokazuje, że poszukiwana pierwsza firma realizuje najczęściej prace do stanu surowego zamkniętego (33,4 proc.). Stan „pod klucz” – a więc budowę z całkowitym wykończeniem – wybiera zaledwie 14,9 proc. inwestorów. Najaktywniejszymi terenami budowlanymi są Mazowsze (14,1 proc.), Śląsk (13,6 proc.) oraz Dolny Śląsk (11,2 proc.). Ponad połowa domów powstaje na terenach wiejskich (57,3 proc.), niemal o połowę mniej buduje się w małych i średnich miastach (łącznie 28 proc.).

dyyuvx9

Inwestorzy dysponują najczęściej działkami o powierzchni 1000-2000 metrów kwadratowych (39,4 proc. ankietowanych) i będą na nich wznosić dom o powierzchni użytkowej 126-150 metrów kwadratowych (28,7 proc. ankietowanych).

Koszty budowy domu

Według wyceny wydawnictwa SEKOCENBUD, budowa statystycznego domu wiąże się z wydatkiem rzędu 428 300 zł. W Polsce zauważalna jest rozbieżność między kosztami jednostkowymi metra kwadratowego powierzchni użytkowej. Najtańsza jednostkowa cena budowy to 2556 zł za metr powierzchni użytkowej w województwie świętokrzyskim, a największa - 2986 zł w Wielkopolsce. Wyceny budowy statystycznego domu o powierzchni użytkowej 150 mkw. mogą się zatem różnić nawet o 65 tys. złotych w zależności od województwa, na terenie którego powstaje dom.

Realne koszty budowy a początkowa wycena

W czasie realizacji prac pojawiają się nieprzewidziane wcześniej koszty, które najczęściej przekraczają wstępny budżet o 11-20 proc. Zdarza się jednak, że zakładane wydatki okazały się niższe w rzeczywistości, dzięki czemu co czwarty inwestor zaoszczędził na budowie. Blisko połowa inwestorów czeka na budowę domu do 12 miesięcy (44,7 proc.).

dyyuvx9

Podziel się opinią

Share

dyyuvx9

dyyuvx9