Jaki wentylator kupić na upalne dni?
Temperatura za oknem potrafi przez wiele dni utrzymywać się na poziomie 30 stopni Celsjusza i więcej. Ciężko jest wówczas wytrzymać nie tylko na zewnątrz, ale i w nagrzanym pomieszczeniu. Uchylenie okna nie przynosi ulgi. W tej sytuacji wszyscy szukamy wybawienia i ochłody. Świetnym rozwiązaniem – prostym i tanim – jest wentylator, który pozwala na szybkie schłodzenie się. Przed jego zakupem warto jest wziąć pod uwagę różne parametry, by wybrać model, który spełni wszystkie oczekiwania.
02.07.2018 | aktual.: 15.07.2019 14:20
Wentylator – najpopularniejsze rodzaje
Wentylator do domu, podobnie jak wentylator do biura, to doskonały sposób na radzenie sobie z wysoką temperaturą. Do wyboru jest kilka różnych opcji, dostosowanych do różnych preferencji i przede wszystkim wielkości pomieszczenia.
Najbardziej znany jest wentylator tradycyjny biurkowy, który można postawić właściwie w dowolnym miejscu. Wyposażony jest w metalowe bądź plastikowe skrzydła wprawiające powietrze w ruch. Zwykle ich średnica wynosi do 40 cm, choć są też znacznie mniejsze – o średnicy 10-20 cm. Nadają się przede wszystkim do punktowego chłodzenia w niewielkim pomieszczeniu, nie można regulować ich wysokości. Sprawdzą się też w sytuacji, gdy chcemy szybko schłodzić się, nie przeszkadzając innym.
Jednym z najpopularniejszych modeli jest wentylator VOLTENO VO00024 z 3 poziomami mocy, regulacją prędkości, 30-centymetrowymi śmigłami i mocą 35 W oraz funkcją oscylacji. Pasuje do większości pomieszczeń, posiada długi – 130 cm – przewód, co jest bardzo wygodne.
W przypadku większych pomieszczeń warto sięgnąć po wentylator tradycyjny stojący. Jest on już dużo większy – posiada regulowany stojak, który może osiągać nawet do 150 cm wysokości. Dodatkowo śmigła są znacznie większe – powyżej 40 cm. Wyposażone zostały w opcję zmiany kąta nachylenia oraz automatyczną zmianę kierunku nawiewu, dzięki czemu można je idealnie dopasować.
W tej kategorii często wybierany jest wentylator VOLTENO VO0954 z wygodnym stojakiem w formie statywu, który można regulować do 138 cm wysokości. Model ten został wykonany z metalu w kolorze drewna, a jego moc wynosi 50 W. Ponadto posiada 3 poziomy mocy.
Oprócz modeli tradycyjnych, występują też wiatraki kolumnowe. Charakteryzują się brakiem śmigieł, które zastąpiono wieloma skrzydełkami umiejscowionymi jedno nad drugim i przytwierdzonymi do obracającego się walca. Tego typu cyrkulatory są stosunkowo wąskie i nie zajmują wiele miejsca, a jednocześnie skutecznie schładzają pomieszczenie. Można je podzielić na wiatraki kolumnowe biurkowe (do 40 cm wysokości) i wiatraki kolumnowe stojące (do 1 m wysokości).
Co trzeba sprawdzić przed zakupem wiatraka?
Po wybraniu najlepszego dla siebie rodzaju cyrkulatora dobrze jest przyjrzeć się specyfikacji i parametrom. Duża znaczenie ma ilość stopni nawiewu. Standardowe modele posiadają 3 tryby pracy, jednak im jest ich więcej, tym tak naprawdę lepiej. Zdecydowanie nie powinno się wybierać wentylatora do domu czy biura bez regulacji siły nawiewu – wówczas nie ma możliwości indywidualnego dopasowania pracy urządzenia.
Kluczowa jest również moc wentylatora – im jest ona większa, tym szybciej mogą poruszać się śmigła, co w efekcie wpływa na skuteczniejsze chłodzenie. Moc przeciętnego cyrkulatora wynosi 20-100 W. Trzeba jednak mieć na uwadze, że wyższa wartość oznacza głośniejszą pracę i większy pobór energii elektrycznej. Wydajność można też określać podając maksymalny przepływ powietrza – może on wynosić od 20 do 500 m3/h.
Polecane jest także sprawdzenie, w jaki sposób można obsługiwać dane urządzenie – mechanicznie, elektronicznie czy za pomocą pilota – oraz jakie oferuje funkcje, między innymi różne poziomy prędkości, tryb obrotowy, tryb pracy cichej, a nawet i programowanie czasu działania.
Nie można jeszcze zapomnieć o bardzo ważnej kwestii, a mianowicie o designie. O ile nie ma to większego znaczenia w przypadku wiatraka do biura, a tyle już wiatrak do domu powinien prezentować się jak najlepiej, szczególnie gdy ma stanąć w salonie.
Świetnymi propozycjami, które z pewnością będą prezentowały się bardzo elegancko i stylowo są: wentylator STADLER FORM Otto, wentylator STADLER FORM Q Fioletowy i wentylator HB DF3003BR. Niewątpliwie są one bardzo nowoczesne i stanowią ozdobę wnętrza. Mają 3 poziomy mocy, z czego ich wydajność wynosi kolejno 45, 40 i 45 W. Ponadto drugi model posiada jeszcze funkcję cichej pracy (i różne wersje kolorystyczne), a trzeci – oscylacji.