Jaki projekt domu wybrać na płytką działkę?
Coraz trudniej kupić działkę, która odpowiadałaby nam zarówno, jeśli chodzi o położenie, kształt, jak i wymiary. Szczególnie w atrakcyjnych lokalizacjach miejskich ich wybór jest znacznie ograniczony. Można tam spotkać przede wszystkim płytkie i stosunkowo szerokie parcele. Jaki projekt domu warto wybrać w tego typu lokalizacji?
19.01.2017 12:07
Coraz trudniej kupić działkę, która odpowiadałaby nam zarówno, jeśli chodzi o położenie, kształt, jak i wymiary. Szczególnie w atrakcyjnych lokalizacjach miejskich ich wybór jest znacznie ograniczony. Można tam spotkać przede wszystkim płytkie i stosunkowo szerokie parcele. Jaki projekt domu warto wybrać w tego typu lokalizacji?
Płytka działka, czyli przylegająca do ulicy dłuższym bokiem, powstaje często w wyniku podziału posesji. Z tego typu lokalizacją można się też niekiedy spotkać w drugim szeregu zabudowy. Stosunkowo mało głęboka działka nie przekreśla możliwości wybudowania na niej funkcjonalnego domu, nawet wtedy, gdy jej głębokość nie przekracza 15-18 metrów. Ograniczenia takiej lokalizacji mogą wręcz być twórcze – należy tylko poszukać odpowiednich rozwiązań, które pozwolą ci wygodnie mieszkać na płytkiej działce.
Bryła na miarę działki
Ograniczone i specyficzne wymiary płytkiej działki domagają się odpowiednich rozwiązań projektowych. Parcela o niewielkiej głębokości może zostać wykorzystana do budowy domu opartego na planie wydłużonego prostokąta. Mała działka narzuca także styl budynku. Na takiej posesji trudno sobie wyobrazić choćby dworek polski, dlatego warto sięgnąć po rozwiązania bardzo nowoczesne. By sprostać oczekiwaniom funkcjonalnym, wznosi się budynki o zwartej bryle, z rozbudowaną liczbą kondygnacji: poddaszem użytkowym albo piętrowy. Rzadziej spotyka się domy parterowe. Na tego typu działce, gdy ma ona odpowiednio długi dłuższy bok, można pokusić się o projekt nawiązujący do architektury pawilonowej - rozbudowany dom parterowy o horyzontalnym układzie elewacji.
Elewacja wejściowa – pełna dyskrecja
Domy na płytką działkę oparte są na planie wydłużonego prostokąta o dłuższym boku zwróconym ku ulicy. Taki kształt sprawia, że szczególnie wyeksponowana zostaje elewacja frontowa. Płytka parcela sprawia, że dom jest maksymalnie przysunięty w stronę ulicy. Aby zapewnić domownikom komfort oraz możliwie maksymalną intymność, warto, by ściana frontowa miała jak najbardziej zamkniętą formę. Sytuujemy tam pomieszczenia, które - poza kuchnią - nie wymagają dużych przeszkleń: strefę wejściową i komunikacyjną oraz łazienki, szatnię czy pomieszczenia gospodarcze.
Otwarcie na otoczenie
Płytka i mała działka wymaga również optymalnego połączenia z ogrodem. By zyskać jego większą powierzchnię, konieczne jest maksymalne wysunięcie domu ku ulicy. Na tylnej elewacji projektuje się często nie tylko taras w strefie parteru, ale także tarasy na górnej kondygnacji czy balkony. Często także taras umieszczony jest na elewacji bocznej, jeśli jest ona bardziej nasłoneczniona niż elewacja tylna. Dobrym rozwiązaniem jest także otoczenie domu tarasami z trzech stron. W tego typu budynkach warto też zastosować wykusze lub ryzality, które umożliwiają wprowadzenie do wnętrz światła dziennego z kilku stron. Dobry efekt daje także zastosowanie przeszkleń narożnych. By do wnętrz docierało jak najwięcej światła, zrezygnuj z wysuniętych okapów dachu – najlepiej gdy są minimalne lub dach jest ich pozbawiony.
Miejsce na garaż
W gęstej zabudowie i na niewielkiej, płytkiej działce trudno o znalezienie miejsca dla samochodu. Idealnym rozwiązaniem będzie wbudowanie garażu w bryłę budynku. Gdy miejsce na to pozwala, można też dobudować go do jednej z krótszych ścian domu. Garaż warto wysunąć przed bryłę domu. Takie rozwiązanie zapewni więcej przestrzeni z tyłu budynku.**Gdy w ścianie bocznej garażu nie ma okien, możesz przysunąć go do posesji sąsiada na odległość 3 m. Rozważ też zaadaptowanie przestrzeni nad garażem usytuowanym w bryle domu na taras widokowy.