Jaki odkurzacz kupić do domu?
Bez tego urządzenia trudno wyobrazić sobie dokładne sprzątanie domu. Dobry odkurzacz będzie nie tylko doskonałą pomocą w utrzymaniu porządku, ale może dać wytchnienie alergikom, pozbywając się kurzu i roztoczy z najwyższą skutecznością. Jaki odkurzacz wybrać, aby być zadowolonym? Jakie opcje są dostępne sklepach? Sprawdzamy najpopularniejsze.
27.07.2018 12:21
Z artykułu dowiesz się:
● czym są odkurzacze workowe;
● czy odkurzacze bezworkowe są od nich lepsze;
● czym są odkurzacze wodne;
● jak działają odkurzacze piorące;
● jak działają odkurzacze pionowe i automatyczne;
● czym są filtry HEPA;
● na jakie inne parametry przy wyborze odkurzacza warto zwracać uwagę.
Tradycyjne odkurzacze workowe
Są one zdecydowanie najczęściej wybierane przez użytkowników. Na rynku jest ich ogromny wybór, a do tego można kupić je w dobrej cenie. Najtańsze odkurzacze workowe dostaniemy nawet za mniej niż 100 złotych, co jest bardzo dobrą okazją cenową.
Niestety czasem wymiana worków może sprawiać problem, dlatego zawsze warto najpierw sprawdzić w sklepie, jak to wygląda w praktyce. Jeśli chodzi o rodzaje worków, jest ich na rynku kilka. Różnią się materiałem, z jakiego zostały wykonane oraz tym, czy można ich używać więcej niż raz.
Rodzaje worków do odkurzacza:
● papierowe,
● tekstylne,
● syntetyczne.
Wadą opisywanych odkurzaczy jest to, że co jakiś czas trzeba wymieniać worek. Do tego wiele modeli wyłącza się, gdy jest on przepełniony, co może zrujnować wielkie porządki w domu. Do tego problem może stwarzać sam worek. Jeśli jest on papierowy, istnieje ryzyko uszkodzenia go i rozerwania. Może się okazać, że lepszą inwestycją będą więc worki wielokrotnego użytku.
Odkurzacze bezworkowe
Stają się coraz popularniejsze, zwłaszcza wśród miłośników nowoczesnej technologii. Wyróżniają się tym, że nie trzeba przejmować się wymienianiem worków. Znika więc też problem mniejszej mocy po napełnieniu się jego wnętrza kurzem. Gdzie zatem zbiera się kurz w odkurzaczu bezworkowym? Jest do tego specjalny pojemnik, który można wyjąć i łatwo opróżnić.
Jakie są wady odkurzaczy bezworkowych? Częste wyrzucanie nagromadzonego brudu do śmietnika nie jest przyjemne dla wielu osób. Uważać powinni zwłaszcza alergicy, ponieważ właśnie podczas usuwania kurzu z pojemnika istnieje obawa o kontakt z alergenami. Przy odrobinie nieuwagi można również wszystko rozsypać na podłodze.
Odkurzacze wodne
Przy wyborze odkurzacza warto zwracać uwagę również na filtry, które są niezwykle istotne zwłaszcza dla alergików. Działanie odkurzacza wodnego polega na wciąganiu zanieczyszczeń, które lądują w zbiorniku z wodą. Dzięki temu nic nie unosi się w powietrzu, a jest zatrzymywane w wodzie.
Tutaj pojawia się pierwsza wada odkurzacza, czyli wymiana wody i czyszczenie zbiornika. Może to być uciążliwe dla osób przyzwyczajonych do urządzeń z workami, które po prostu po użyciu można schować i zapomnieć o nich. Do wad odkurzaczy wodnych można również zaliczyć dość wysoką wagę, która dla wielu użytkowników może być dużym utrudnieniem.
Odkurzacze z filtrami HEPA
Jaki odkurzacz do domu sprawdzi się u alergików? Model z filtrem HEPA to alternatywa dla uczulonych na kurz i roztocza. Dlatego właśnie zyskuje popularność w ostatnim czasie i to całkowicie uzasadnione. Filtry HEPA odznaczają się ogromną skutecznością, dlatego mają wielu swoich zwolenników.
Ich największą zaletą jest to, że wychwytują nawet bardzo małe zanieczyszczenia. Dzięki temu nadają się szczególnie dla wszystkich uczulonych na kurz, rodzin z dziećmi, osób posiadających zwierzęta. Jak wybrać odpowiedni filtr HEPA? Najprostszą metodą jest zwracanie uwagi na oznaczenie i liczby, jakie pojawiają się przy oznaczeniu filtra. Im wyższa liczba, tym skuteczniejszy jest filtr.
Należy jeszcze wspomnieć o oznaczeniu filtrów EPA, które możemy spotkać w niektórych modelach. Właśnie tak od 2010 roku oznacza się filtry poniżej 12 klasy. Te o wyższych wartościach są już filtrami HEPA, co oznacza, że są skuteczniejsze.
Odkurzacze piorące
Polecane zwłaszcza dla posiadaczy wykładzin i dywanów, ponieważ doskonale dają sobie radę z zabrudzeniami. Posiadają bardzo przydatną opcję prania, dzięki czemu są bardziej funkcjonalne od wielu innych modeli. Jak działają odkurzacze piorące?
Zazwyczaj mają one dwa pojemniki. W jednym znajduje się woda ze środkiem piorącym, a w drugim zanieczyszczenia. Cały proces polega na tym, aby najpierw nałożyć detergent tworzący pianę. Następnie należy odczekać, aby mogła działać. Następnie można uruchomić odkurzacz piorący, który pozbywa się całego brudu.
Niestety do wad urządzenia możemy zaliczyć wysoką cenę oraz gabaryty. Całość wydaje się dość duża i ciężka, więc w mniejszych mieszkaniach raczej nie sprawdzi się tego typu sprzęt. Właśnie dlatego najczęściej odkurzacze piorące używane są przez profesjonalne firmy sprzątające.
Odkurzacze pionowe
Coraz częściej spotykane rozwiązanie w domu, które dla wielu z nas jest dużo wygodniejsze od bardziej tradycyjnych odkurzaczy. Zajmują one przede wszystkim mniej miejsca, są też bardziej poręczne, zwłaszcza jeśli chodzi o modele bezprzewodowe.
Zaletą dla wielu osób będzie również fakt, że odkurzacze pionowe zwykle są bezworkowe, więc wystarczy opróżnianie pojemnika bez konieczności wymiany worków. Ciekawe jest to, że jeśli znajdziemy wyjątkowo lekki model, można nim nawet czyścić powierzchnie na wysokości. Przykładem są choćby pionowe odkurzacze Dyson.
Odkurzacze automatyczne
Na początku traktowane niemal wyłącznie jako ciekawy gadżet do domu dla fanów nowinek technologicznych. Dziś jednak producenci wypuszczają coraz więcej modeli odkurzaczy automatycznych, które same sprzątają dom.
Największą ich zaletą jest brak worków, kabli, niewielkie rozmiary. Nie sprawdzają się one najlepiej jednak, gdy w pokoju znajduje się np. dużo leżących na podłodze rzeczy lub gdy mamy w domu wysokie progi, schody itd. Do plusów należy przede wszystkim brak konieczności nadzorowania pracy urządzenia. Robot uczy się rozkładu domu, dzięki czemu wie, gdzie może posprzątać.
Moc i siła ssania
Jeśli nadal zastanawiasz się, jaki odkurzacz kupić, nie zapomnij sprawdzić jego mocy. Warto też pamiętać, że istnieją pewne limity (unijne przepisy) określające maksymalną moc odkurzacza. Wynosi ona obecnie do 900 W. Wydaje się to niewielką wartością, jednak nie tylko ten parametr ma znaczenie, jeśli chodzi o wybór urządzenia do sprzątania.
Oprócz mocy silnika liczy się jeszcze siła ssania. Powinieneś mieć ją na uwadze, szczególnie gdy masz w domu dywany i zwierzęta, które gubią sierść. Istnieją już na rynku modele z regulacją tego parametru, więc jeśli zależy ci na dostosowaniu go do warunków, koniecznie zainteresuj się właśnie takim sprzętem.
Waga odkurzacza
Może mieć ogromne znaczenie dla tych, którzy mają dużą powierzchnię do posprzątania lub przenoszą odkurzacz po schodach. Wtedy niezastąpiony będzie lekki model, którego waga będzie wynosiła mniej niż 5 kg.
Głośność pracy odkurzacza
Już od dawna możesz zapomnieć o wielkich i głośnych urządzeniach do sprzątania domu, ponieważ producenci mają na uwadze coraz większe oczekiwania klientów. Często poszukują oni cichego urządzenia, które doskonale sprawdzi się do sprzątania nawet w bardzo późnych godzinach wieczornych.
Co to znaczy zatem cichy odkurzacz? Aby móc powiedzieć o sprzęcie, że nie hałasuje, powinien wydawać on dźwięki poniżej 45 dB. Im niższa wartość, tym lepiej dla ciebie i twoich domowników czy sąsiadów. Na co jeszcze zwrócić uwagę podczas wyboru odkurzacza?
Odkurzacze bezprzewodowe i z kablem
Zdecydowanie wygodniejsze w użytkowaniu są urządzenia bezprzewodowe, jednak mają również swój minus, jakim jest ograniczony czas pracy. W przypadku odkurzaczy z kablem problem jest rozwiązany, choć tutaj ogranicza nas właśnie długość przewodu.
Jaki odkurzacz: bezprzewodowy czy z kablem będzie dla ciebie najlepszy? Ten drugi nie sprawdzi się zbyt dobrze w przypadku dużych powierzchni, ponieważ koniecznością staje się ciągłe szukanie źródła prądu. Nie będą narzekać na to właściciele małych mieszkań. Opcja bezprzewodowa pasuje idealnie dla osób wygodnych, które nie lubią plączących się pod nogami kabli.
Na co jeszcze zwrócić uwagę podczas wyboru odkurzacza?
- cena i dostępność worków (w odkurzaczach workowych),
- czas ssania bez spadku mocy (w odkurzaczach bezprzewodowych),
- pojemność zbiornika na kurz (w odkurzaczach bezworkowych)
- czas obowiązywania gwarancji,
- dodatkowe akcesoria i szczotki.