Trwa ładowanie...

Jaki nawilżacz: ewaporacyjny, termiczny czy ultradźwiękowy? Sposoby na suche powietrze

Dopóki w domu masz włączone ogrzewanie, powietrze jest o wiele za suche, co niekorzystnie wpływa na zdrowie i samopoczucie. Wilgotność powietrza w pomieszczeniach powinna wynosić od 40 do 60 proc., co bywa bardzo trudne do osiągnięcia, tym bardziej że w okresie grzewczym spada ona nawet do 10 proc.

Jaki nawilżacz: ewaporacyjny, termiczny czy ultradźwiękowy? Sposoby na suche powietrzeŹródło: ebay.com
d315fr0
d315fr0

Suche powietrze ma bardzo niekorzystny wpływ na układ oddechowy człowieka, ponieważ wysusza śluzówki. Sprawia to, że organizm nie jest w stanie skutecznie bronić się przed różnymi infekcjami. Dodatkowo zbyt suche powietrze źle wpływa na oczy, które są często zaczerwienione i po prostu pieką. Sucha skóra jest wrażliwa i łatwo ulega podrażnieniom, a włosy stają się łamliwe, rozdwajają się i nabierają nieładnego, matowego koloru.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Większa liczba kwiatów w mieszkaniu czy wietrzenie i mokre ręczniki na kaloryferach w niewielkim stopniu poprawiają sytuację. Tymczasem wystarczy zainwestować w odpowiedni nawilżacz powietrza.

Rodzaje nawilżaczy

Stojąc przed sklepową półką z nawilżaczami powietrza, zauważysz, że dostępne są trzy rodzaje nawilżaczy, a każdy z nich działa na innej zasadzie. Nawilżacze ewaporacyjne zbudowane są ze specjalnego zbiornika, wkładu filtrującego i turbiny dostarczającej powietrze. Nawilżają i oczyszczają powietrze, para jest niewidoczna, a całe urządzenie zużywa niewiele prądu. Jednak ten typ nawilżacza ma słabą wydajność i dość głośno pracuje.

Kontrowersyjne czasem nawilżacze ultradźwiękowe działają na zasadzie rozbijania niewielkich cząsteczek wody, powodując powstawanie delikatnej mgiełki. Niektóre urządzenia tego typu posiadają filtry do wody i wymagają czyszczenia oraz okresowej wymiany tego elementu. Zaletą ultradźwiękowych nawilżaczy jest duża wydajność i cicha praca. Co więcej, posiadają one mechanizm samoregulacji i dzięki wbudowanym czujnikom wilgotności dostosowują automatycznie swoją pracę do jakości powietrza.
Jednak ich wadą jest to, że nawet pomimo zastosowania takich czujników bardzo łatwo jest nadmiernie nawilżyć powietrze, co z kolei może być przyczyną rozwoju pleśni i grzybów w pomieszczeniu, a to jest bardzo niebezpieczne dla zdrowia.

Nawilżacze parowe

Wydają się najlepsze. Działają one na podobnej zasadzie jak czajnik z gwizdkiem. Woda doprowadzona do wrzenia uwalnia parę, która rozchodzi się po pomieszczeniu i nawilża powietrze. Dlaczego uważa się je za bardzo dobre? W wodzie o wysokiej temperaturze giną wszystkie ewentualne bakterie i drobnoustroje. Jednak, używając nawilżacza termicznego uważaj, bo gorąca para może poparzyć skórę. Ten rodzaj nawilżaczy zużywa też najwięcej prądu, a więc trzeba liczyć się z wyższymi opłatami eksploatacyjnymi.

Warto też pamiętać, że w nawilżaczach każdego typu można stosować zwykłą wodę z kranu, o ile są one wyposażone w filtry wapienne. W przeciwnym wypadku należy używać wody destylowanej lub po prostu przegotowanej.

d315fr0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d315fr0