Trwa ładowanie...
d3qcbza

Jaki nawilżacz: ewaporacyjny, termiczny czy ultradźwiękowy? Sposoby na suche powietrze

Dopóki w domu masz włączone ogrzewanie, powietrze jest o wiele za suche, co niekorzystnie wpływa na zdrowie i samopoczucie. Wilgotność powietrza w pomieszczeniach powinna wynosić od 40 do 60 proc., co bywa bardzo trudne do osiągnięcia, tym bardziej że w okresie grzewczym spada ona nawet do 10 proc.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Nawilżacze ultradźwiękowe działają na zasadzie rozbijania niewielkich cząsteczek wody, powodując powstawanie delikatnej mgiełki.
Nawilżacze ultradźwiękowe działają na zasadzie rozbijania niewielkich cząsteczek wody, powodując powstawanie delikatnej mgiełki. (ebay.com)
d3qcbza

Suche powietrze ma bardzo niekorzystny wpływ na układ oddechowy człowieka, ponieważ wysusza śluzówki. Sprawia to, że organizm nie jest w stanie skutecznie bronić się przed różnymi infekcjami. Dodatkowo zbyt suche powietrze źle wpływa na oczy, które są często zaczerwienione i po prostu pieką. Sucha skóra jest wrażliwa i łatwo ulega podrażnieniom, a włosy stają się łamliwe, rozdwajają się i nabierają nieładnego, matowego koloru.

Shutterstock.com

Większa liczba kwiatów w mieszkaniu czy wietrzenie i mokre ręczniki na kaloryferach w niewielkim stopniu poprawiają sytuację. Tymczasem wystarczy zainwestować w odpowiedni nawilżacz powietrza.

Rodzaje nawilżaczy

Stojąc przed sklepową półką z nawilżaczami powietrza, zauważysz, że dostępne są trzy rodzaje nawilżaczy, a każdy z nich działa na innej zasadzie. Nawilżacze ewaporacyjne zbudowane są ze specjalnego zbiornika, wkładu filtrującego i turbiny dostarczającej powietrze. Nawilżają i oczyszczają powietrze, para jest niewidoczna, a całe urządzenie zużywa niewiele prądu. Jednak ten typ nawilżacza ma słabą wydajność i dość głośno pracuje.

Kontrowersyjne czasem nawilżacze ultradźwiękowe działają na zasadzie rozbijania niewielkich cząsteczek wody, powodując powstawanie delikatnej mgiełki. Niektóre urządzenia tego typu posiadają filtry do wody i wymagają czyszczenia oraz okresowej wymiany tego elementu. Zaletą ultradźwiękowych nawilżaczy jest duża wydajność i cicha praca. Co więcej, posiadają one mechanizm samoregulacji i dzięki wbudowanym czujnikom wilgotności dostosowują automatycznie swoją pracę do jakości powietrza.
Jednak ich wadą jest to, że nawet pomimo zastosowania takich czujników bardzo łatwo jest nadmiernie nawilżyć powietrze, co z kolei może być przyczyną rozwoju pleśni i grzybów w pomieszczeniu, a to jest bardzo niebezpieczne dla zdrowia.

Nawilżacze parowe

Wydają się najlepsze. Działają one na podobnej zasadzie jak czajnik z gwizdkiem. Woda doprowadzona do wrzenia uwalnia parę, która rozchodzi się po pomieszczeniu i nawilża powietrze. Dlaczego uważa się je za bardzo dobre? W wodzie o wysokiej temperaturze giną wszystkie ewentualne bakterie i drobnoustroje. Jednak, używając nawilżacza termicznego uważaj, bo gorąca para może poparzyć skórę. Ten rodzaj nawilżaczy zużywa też najwięcej prądu, a więc trzeba liczyć się z wyższymi opłatami eksploatacyjnymi.

Warto też pamiętać, że w nawilżaczach każdego typu można stosować zwykłą wodę z kranu, o ile są one wyposażone w filtry wapienne. W przeciwnym wypadku należy używać wody destylowanej lub po prostu przegotowanej.

d3qcbza

Podziel się opinią

Share

d3qcbza

d3qcbza