Trwa ładowanie...
d3y7a0l
Artykuł sponsorowany

Jaki materac wybrać? Rodzaje materacy

Mówi się, że wybór materaca to wybór tego, jak spędzimy 1/3 naszego życia. Kiedy decydujemy się na kupno nowego łóżka albo wymianę dotychczasowego materaca z naszej ramy, warto znać podstawowe parametry, które bierze się pod uwagę przy doborze materaca do własnych potrzeb.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Jaki materac wybrać? Rodzaje materacy
(Materiały prasowe)
d3y7a0l

Miękki czy twardy?

To jaki materac wybrać, zależy w dużej mierze od odpowiedzi na to właśnie, podstawowe pytanie. Jest to główne kryterium wg. którego dzielimy materace na 2 grupy. Jest ono do pewnego stopnia umowne, ponieważ ten sam materac wyda się bardziej miękki osobie ważącej 110kg niż osobie o wadze 65kg. Materac zbyt miękki nie będzie stabilizował naszej pozycji w łóżku i spowoduje nieprawidłowe wygięcie kręgosłupa, co będzie prowadzić do bólu pleców. Materac zbyt twardy pogorszy krążenie w naczyniach grzbietu i także doprowadzi do dyskomfortu.

Popularnym narzędziem w doborze odpowiedniego dla siebie materaca jest tak zwany "test ręki". Polega na położeniu się na materacu i próbie wsunięcia dłoni pod plecy w części lędźwiowej, nad pośladkami. Ręka powinna napotkać niewielki opór. Całkowity jego brak świadczy, że materac jest zbyt twardy, z kolei trudności we wsunięciu ręki pod plecy świadczą o tym, że materac jest za miękki. Twardość materacy oznaczamy w skali od H2 (materac bardzo miękki) do H4 (bardzo twardy). Materace H2 są przeznaczone dla osób o wadze poniżej 80kg, H3 od 80 do 100kg a H4 dla osób o masie powyżej 100kg.

Jaki materiał?

Innym aspektem w wyborze są tzw. strefy twardości albo strefy komfortu. Materace dzielimy na jedno-, trzy, pięcio- i siedmiostrefowe. Strefy te to wzmocnione obszary w materacu, które mają zapewniać większe sparcie dla głowy, bioder itp. Warto jednak pamiętać o tym, że jeśli przemieszczamy się w trakcie snu to obecność stref komfortu i ich ilość może stracić na znaczeniu.

d3y7a0l

To, jaki materac do spania wybierzemy zależy wreszcie od naszych osobistych odczuć. Mimo twardości dobranej do masy ciała i mimo wyboru 7-strefowego modelu może on być dla nas nadal niewygodny. Nie bez znaczenia jest wybór sposobu wykonania materacu. Materace kieszeniowe są zbudowane ze sprężyn połączonych cienkim woreczkiem z tkaniny. Ich zaletą jest doskonałe wspieranie całego ciała dzięki niezależnym sprężynom.

Materac lateksowy, wykonany z połączenia syntetycznego lateksu z naturalnym kauczukiem, jest trwały, oddychający dzięki systemowi otworów i hipoalergiczny. Materace piankowe charakteryzują się szerokim wachlarzem cenowym w zależności od konkretnego składu. Ich elastyczność wzrasta wraz ze wzrostem temperatury a kiedy wstaniemy z łóżka – materac stopniowo wraca do oryginalnego kształtu.

Podsumowanie

Materac jest poważną inwestycją, warto zapoznać się z ofertą dostępną na stronie swiatdomu.com. Ważną decyzją dla par jest wybór pomiędzy materacem pojedynczym, o cechach kompromisu między potrzebami obojga partnerów, a dwoma materacami, każdym dostosowanym do właściciela.

Nie można zapominać o aspekcie jakim jest stan zdrowia. Dla osób z problemami stawowymi, bezdechem sennym lub o ograniczonej ruchomości to, jaki materac wybiorą powinno być dostosowane do ich specjalistycznych potrzeb, podobnie jeśli chodzi o alergików. Abstrahując od wszystkich powyższych zmiennych, czynnikiem w naszym rozważaniu jaki materac wybierzemy niech będzie zawsze nasza wygoda zbadana poprzez osobiste sprawdzenie kupowanego modelu, gdyż czasem pozornie niedobrany pod względem parametru twardości i stref komfortu materac może okazać się tym jedynym.

Artykuł sponsorowany
d3y7a0l

Podziel się opinią

Share
d3y7a0l
d3y7a0l