Jaki materac wybrać? Rodzaje materacy
25.08.2020 16:45
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Mówi się, że wybór materaca to wybór tego, jak spędzimy 1/3 naszego życia. Kiedy decydujemy się na kupno nowego łóżka albo wymianę dotychczasowego materaca z naszej ramy, warto znać podstawowe parametry, które bierze się pod uwagę przy doborze materaca do własnych potrzeb.
Miękki czy twardy?
To jaki materac wybrać, zależy w dużej mierze od odpowiedzi na to właśnie, podstawowe pytanie. Jest to główne kryterium wg. którego dzielimy materace na 2 grupy. Jest ono do pewnego stopnia umowne, ponieważ ten sam materac wyda się bardziej miękki osobie ważącej 110kg niż osobie o wadze 65kg. Materac zbyt miękki nie będzie stabilizował naszej pozycji w łóżku i spowoduje nieprawidłowe wygięcie kręgosłupa, co będzie prowadzić do bólu pleców. Materac zbyt twardy pogorszy krążenie w naczyniach grzbietu i także doprowadzi do dyskomfortu.
Popularnym narzędziem w doborze odpowiedniego dla siebie materaca jest tak zwany "test ręki". Polega na położeniu się na materacu i próbie wsunięcia dłoni pod plecy w części lędźwiowej, nad pośladkami. Ręka powinna napotkać niewielki opór. Całkowity jego brak świadczy, że materac jest zbyt twardy, z kolei trudności we wsunięciu ręki pod plecy świadczą o tym, że materac jest za miękki. Twardość materacy oznaczamy w skali od H2 (materac bardzo miękki) do H4 (bardzo twardy). Materace H2 są przeznaczone dla osób o wadze poniżej 80kg, H3 od 80 do 100kg a H4 dla osób o masie powyżej 100kg.
Jaki materiał?
Innym aspektem w wyborze są tzw. strefy twardości albo strefy komfortu. Materace dzielimy na jedno-, trzy, pięcio- i siedmiostrefowe. Strefy te to wzmocnione obszary w materacu, które mają zapewniać większe sparcie dla głowy, bioder itp. Warto jednak pamiętać o tym, że jeśli przemieszczamy się w trakcie snu to obecność stref komfortu i ich ilość może stracić na znaczeniu.
To, jaki materac do spania wybierzemy zależy wreszcie od naszych osobistych odczuć. Mimo twardości dobranej do masy ciała i mimo wyboru 7-strefowego modelu może on być dla nas nadal niewygodny. Nie bez znaczenia jest wybór sposobu wykonania materacu. Materace kieszeniowe są zbudowane ze sprężyn połączonych cienkim woreczkiem z tkaniny. Ich zaletą jest doskonałe wspieranie całego ciała dzięki niezależnym sprężynom.
Materac lateksowy, wykonany z połączenia syntetycznego lateksu z naturalnym kauczukiem, jest trwały, oddychający dzięki systemowi otworów i hipoalergiczny. Materace piankowe charakteryzują się szerokim wachlarzem cenowym w zależności od konkretnego składu. Ich elastyczność wzrasta wraz ze wzrostem temperatury a kiedy wstaniemy z łóżka – materac stopniowo wraca do oryginalnego kształtu.
Podsumowanie
Materac jest poważną inwestycją, warto zapoznać się z ofertą dostępną na stronie swiatdomu.com. Ważną decyzją dla par jest wybór pomiędzy materacem pojedynczym, o cechach kompromisu między potrzebami obojga partnerów, a dwoma materacami, każdym dostosowanym do właściciela.
Nie można zapominać o aspekcie jakim jest stan zdrowia. Dla osób z problemami stawowymi, bezdechem sennym lub o ograniczonej ruchomości to, jaki materac wybiorą powinno być dostosowane do ich specjalistycznych potrzeb, podobnie jeśli chodzi o alergików. Abstrahując od wszystkich powyższych zmiennych, czynnikiem w naszym rozważaniu jaki materac wybierzemy niech będzie zawsze nasza wygoda zbadana poprzez osobiste sprawdzenie kupowanego modelu, gdyż czasem pozornie niedobrany pod względem parametru twardości i stref komfortu materac może okazać się tym jedynym.