Trwa ładowanie...

Jaki materac wybrać? Recepta na zdrowy sen

Wybór odpowiedniego materaca nie jest prostą sprawą. W sypialni spędzamy ok. 1/3 życia, a komfort snu przekłada się na stan zdrowia i dobre samopoczucie. Warto zapoznać się ze specyfiką materacy i wybrać konstrukcję najlepiej dopasowaną do indywidualnych uwarunkowań oraz oczekiwań.

Jaki materac wybrać? Recepta na zdrowy senŹródło: Shutterstock
d19pfec
d19pfec

Wybór odpowiedniego materaca nie jest prostą sprawą. W sypialni spędzamy ok. 1/3 życia, a komfort snu przekłada się na stan zdrowia i dobre samopoczucie. Warto zapoznać się ze specyfiką materacy i wybrać konstrukcję najlepiej dopasowaną do indywidualnych uwarunkowań oraz oczekiwań.

Łóżko z materacem czy wersalka?

Dobrze dobrany materac w znaczącym stopniu wpływa na komfort wypoczynku. Jego twardość powinna być dopasowana do wagi użytkownika, dzięki czemu kręgosłup będzie znajdował się w najkorzystniejszej pozycji. Tymczasem niemal wszystkie wersalki czy sofy są bardzo twarde (dostosowane do siedzenia, a nie leżenia) - w związku z tym kręgosłup będzie przybierał nieprawidłową pozycję podczas snu. To z kolei może prowadzić do bólu pleców, poczucia dyskomfortu, trudności z zasypianiem, a nawet do trwałych skrzywień kręgosłupa. Zbyt duża twardość wiąże się także z uciskaniem tętnicy biodrowej, co jest szczególnie niewskazane w przypadku dzieci, osób starszych oraz osób mających problemy z krążeniem krwi.

Koszty zakupu materaca i łóżka można sprawdzić tutaj. Tam też można obliczyć kompleksowe koszty wykończenia oraz urządzenia sypialni.

d19pfec

Jaki materac wybrać? Rodzaje

W ofertach handlowych znajdziesz sześć typów materaców, które zasługują na uwagę. Każdy z nich ma inne zalety i wady.

 • Materace bonnellowe (sprężynowe) – cieszą się dużą popularnością, łączą funkcjonalność oraz najniższą cenę. Są dość twarde, dlatego nadają się dla osób o masie powyżej 60 kg. Ich dużą zaletą jest także wysoka żywotność – dobrze dobrany materac sprężynowy będzie rozwiązaniem na długie lata. Niestety tego typu konstrukcje słabo dopasowują się do krzywizn anatomicznych ciała, a przez to są mniej wygodne. Nie jest to też rozwiązanie polecane do łóżka małżeńskiego. Materac bonnellowy ulega zjawisku falowania i każda zmiana pozycji drugiej osoby będzie silnie odczuwana.
 • Materace lateksowe – przeważnie są tworzone z syntetycznego kauczuku. Zapewniają bardzo dobre dopasowanie do krzywizn anatomicznych ciała. Mają różne stopnie twardości, dzięki czemu nadają się dla osób o różnej wadze. Materac lateksowy nie przyciąga kurzu i jest bardzo łatwy do utrzymania w czystości. Jego wadą jest dość wysoka cena oraz niska żywotność. Gorsze jakościowo materace lateksowe mogą szybko popękać lub pokruszyć się pod wpływem promieni słonecznych. Lateks nie przepuszcza wilgoci, a w związku z tym nie nadaje się do wilgotnych pomieszczeń (ryzyko powstania groźnej dla zdrowia pleśni). Tego typu produkty są też odradzane w przypadku tendencji do alergii.
 • Materace kieszeniowe - przypominają nieco tradycyjne sprężynowe, jednak są znacznie bardziej funkcjonalne. Każda ze sprężyn materaca znajduje się w oddzielnej, materiałowej kieszeni i pracuje niezależnie od pozostałych. Dzięki temu nie podlega on zjawisku falowania, a jednocześnie jest bardzo wygodny. Twardość tego materaca zależy od typu obłożenia. Przeważnie jest to kokos (materac twardy) bądź pianka poliuretanowa (materac miękki). Warto pamiętać, że materace kieszeniowe odznaczają się dobrym stosunkiem ceny do jakości. Są nieco droższe od bonnellowych, jednak zapewniają znacznie większy komfort użytkowy. Ich podstawową wadą jest niski poziom higieny. Tego typu produkty są trudne do czyszczenia, a do kieszeni często przedostaje się kurz i pot. W związku z tym materac kieszeniowy nie jest polecany osobom uczulonym na roztocza.
 • Materace termoelastyczne – są bardzo dobre jakościowo i zapewniają wysoki komfort snu. Składają się z pianki termo elastycznej, która optymalnie dopasowuje się do sylwetki i umożliwia efektywną regenerację całego organizmu. Tego typu konstrukcje są szczególnie polecane dla osób, które mają problemy z krążeniem. Likwidują problem nacisku na tętnicę biodrową – a tym samym ułatwiają krążenie w dolnej partii ciała. Warto wiedzieć, iż materac termo elastyczny zapewnia najlepsze dopasowanie do krzywizn anatomicznych ciała i jest bardzo żywotny. Wadą takiego rozwiązania jest możliwość gromadzenia kurzu oraz potu (zalecane jest częste pranie pokrowca). Dodatkowo istotną niedogodnością jest wysoka cena. Materac termoelastyczny może być nawet kilkakrotnie droższy niż jego bonnellowe odpowiedniki o tych samych rozmiarach.
 • Materace wysoko elastyczne – tworzone z nowoczesnego hydrolateksu. Mają wszystkie właściwości materacy lateksowych, a dodatkowo są odporne na działanie wilgoci i nie powodują alergii. Dzięki wysoko elastycznej piance można dopasować materac do wagi każdego użytkownika. Tego typu produkty mają twardość od H1 (bardzo miękki) do H4 (twardy). Dodatkową zaletą jest wysoka żywotność oraz stosunkowo atrakcyjna cena (w porównaniu z materacami lateksowymi). Pianka wysoko elastyczna doskonale dopasowuje się do wagi użytkownika i jest szczególnie polecana dla dzieci oraz osób starszych. Materac wysoko elastyczny będzie bardzo wygodny, a jednocześnie stanowi dobrą podporę dla całego ciała. Dzięki temu kręgosłup znajduje się w zdrowej pozycji, a żyły tętnicze nie są uciskane. Wypoczynek na materacu wysoko elastycznym minimalizuje ryzyko drętwienia mięśni, bólu oraz powstania skrzywień kręgosłupa. Jedyną ich wadą jest możliwość akumulacji kurzu i potu, która wymusza konieczność częstego prania pokrowca.
 • Materace żelowe – obecnie są jeszcze mało znanym rozwiązaniem. Mogą mieć dowolną twardość i można je dostosować dla każdego użytkownika. Żel zapewnia optymalne dopasowanie do krzywizn anatomicznych ciała. Dodatkowym atutem jest fakt, iż tego typu materace szybko wychładzają przegrzane ciało, a w czasie snu utrzymują stałą temperaturę. Komfort wypoczynku jest zbliżony do materacy termoelastycznych. Jedyną niedogodnością jest bardzo wysoka cena oraz słaba dostępność tego typu produktów.

Wybór materaca a waga użytkownika

Każdy materac (niezależnie od typu czy specyfikacji) powinien być odpowiednio dobrany do wagi ciała użytkownika. Im osoba jest cięższa, tym materac powinien być twardszy. Najczęściej przyjmuje się, że:

 • H1 – to materac bardzo miękki. Według wielu fachowców nie stanowi odpowiedniego podparcia dla kręgosłupa. Twardość H1 stosuje się jedynie w niektórych materacach wielostrefowych (gdzie każda strefa materaca ma odrębny stopień twardości).
 • H2 – materac miękki, szczególnie doceniany przez kobiety i dzieci. Twardość H2 zaleca się osobom o wadze do 80 kg.
 • H3 – to materace dość twarde. Taką twardość poleca się osobom ważącym od 80 do 100 kg. Osoby lżejsze mogą nie czuć się dobrze na materacu o tej twardości, a ich komfort snu będzie znacznie niższy.
 • H4 – materace twarde, nadające się wyłącznie dla osób ciężkich. Optymalna waga użytkownika powinna przekraczać 100 kg.
 • H5 – materac bardzo twardy (najczęściej z włókna kokosowego). Niezbyt często spotykany w ofertach handlowych i polecany wyłącznie dla osób bardzo ciężkich.
d19pfec

Powyższe wskazania są dość orientacyjne, najlepiej będzie osobiście dobrać twardość materaca. Najprostszym sposobem jest położenie się na nim na wznak i poproszenie drugiej osoby o włożenie ręki pod nasze plecy, pod częścią lędźwiową. Jeżeli pomiędzy plecami i materacem jest bardzo dużo miejsca, a dłoń swobodnie wchodzi, to znaczy, że materac jest zbyt twardy. Jeśli nasz pomocnik nie może włożyć dłoni – to znak, że materac jest zbyt miękki. Z kolei jeśli dłoń wchodzi ciężko między plecy a materac, nie mając praktycznie wolnej przestrzeni – to oznaka, że jego twardość jest odpowiednia.

Jaki materac do spania? Strefy twardości

Niektóre, dobre jakościowo materace mają kilka stref twardości, które powinny zwiększać komfort snu. W praktyce okazuje się, iż śpimy w różnych pozycjach, a strefy spełniają jedynie drugorzędną rolę. Jeśli jednak zdecydujemy się na tego typu rozwiązanie, lepiej będzie kupić materac o jak największej liczbie stref (przynajmniej 7). Dzięki temu komfort snu będzie faktycznie odczuwalny, a materac umożliwi odpowiednie dopasowanie do krzywizn anatomicznych ciała.

Jaki materac do łóżka dwuosobowego?

Wybór materaca do łóżka dwuosobowego nie jest taki prosty - szczególnym utrudnieniem może być duża dysproporcja wagowa pomiędzy użytkownikami. Warto wtedy zainwestować w materac wysoko elastyczny lub termoelastyczny (oba dobrze dopasowują się do sylwetki i wagi użytkowników).

Niestety czasem nie będziemy w stanie wybrać jednego materaca, który optymalnie dopasuje się do wymagań oraz preferencji dwóch osób. W tym wypadku najlepiej będzie kupić dwa oddzielne materace o różnym stopniu twardości. Pamiętaj jedynie, by ich rozmiar i sposób obszycia był dokładnie taki sam. Dzięki zastosowaniu dwóch materacy wyeliminujesz zjawisko falowania i poprawisz komfort snu obojga użytkowników.

d19pfec

Materac do łóżka: wybór pokrowca

Pokrowiec jest ostatnim elementem, na który musisz zwrócić uwagę podczas wyboru materaca. Pamiętaj, że żaden materac nie nadaje się do prania – możesz go najwyżej przeczyścić. Rodzi to konieczność wyboru dobrego pokrowca, który będzie łatwy w praniu i zapewni wysoką higienę. Najlepszym rozwiązaniem będą pokrowce z bawełny, poliestru oraz wiskozy. Owe tkaniny nadają się do prania w pralce i odznaczają się łatwością utrzymania w czystości. W ofertach handlowych spotyka się też pokrowce typu „lato zima”. Na stronie zimowej przeważnie znajduje się ciepła wełna, z kolei na letniej przewiewna tkanina syntetyczna. Takie rozwiązanie może i będzie bardziej komfortowe, jednak pokrowiec typu „lato zima” nie nadaje się do prania. W związku z tym będzie mało higieniczny i niepolecany dla osób ze skłonnością do alergii.

Materac do sypialni: jak dokonać najlepszego wyboru?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, który materac będzie najlepszy. Wszystko zależy od budżetu oraz wymagań. Nie polecamy zakupów przez internet. Znacznie lepiej jest pójść do sklepu i osobiście przetestować każdy model. Warto poleżeć na materacu przez kilka minut, gdyż dzięki temu sprawdzisz, czy mięśnie się rozluźniają. Bardzo dobrym rozwiązaniem są materace kieszeniowe, które stanowią połączenie atrakcyjnej ceny, żywotności oraz dużego komfortu użytkowego. Jest to najbardziej popularne rozwiązanie - dobrze dopasowany materac kieszeniowy będzie komfortowym rozwiązaniem na wiele lat. Jeśli jednak szukasz produktów z wyższej półki, możesz sięgnąć po materac z lateksu, wkładu piankowego bądź wypełnienia żelowego. Zapewniają one największy komfort i skracają czas regeneracji ciała. Dobre jakościowo materace termoelastyczne, żelowe oraz wysoko elastyczne mają długi okres gwarancyjny, dzięki czemu stają się wielosezonowym rozwiązaniem.

Materac powinien być do nas dopasowany pod względem twardości. Najczęściej kupowane są produkty o twardości H2 – dostosowane dla użytkowników o wadze do 80 kg. Konstrukcje twardsze powinny być użytkowane przez osoby cięższe (z wykluczeniem osób starszych). Sędziwi użytkownicy powinni mieć stosunkowo miękkie materace, które nie będą nadmiernie uciskały żył ani wywoływały drętwienia mięśni. W tym przypadku zaleca się stosowanie materaców z wyższej półki cenowej, które pomimo miękkiej struktury będą utrzymywać kręgosłup w optymalnej pozycji.

d19pfec
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d19pfec