Trwa ładowanie...

Jaki materac wybrać do sypialni? Sprawdź, na którym wyśpisz się najlepiej

Wybór materaca to sprawa bardzo indywidualna. Każdy z nas ma inne poczucie komfortu, potrzebuje innego wsparcia dla kręgosłupa, a nawet innych wymiarów materaca. Zdradzamy, jakie są wady i zalety poszczególnych materacy.

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Jaki materac wybrać do sypialni? Sprawdź, na którym wyśpisz się najlepiejŹródło: Shutterstock
dziw3t2
dziw3t2

Na rynku dostępnych jest dużo modeli materacy, które różnią się między sobą wypełnieniem, strefami twardości, a także dodatkowymi właściwościami. Każda z tych cech może mieć znaczący wpływ na komfort i jakość snu. Na początek warto się więc zastanowić, jakie modele będą cię najbardziej interesować.

Materac sprężynowy - wady i zalety

Spośród wypełnień materacy wyróżnia się trzy podstawowe: piankowe, sprężynowe oraz lateksowe. Do niedawna najpopularniejsze i najbardziej powszechne były materace sprężynowe. Dzielą się one na materace bonellowe i kieszeniowe. W tych pierwszych sprężyny połączone są w zwoje, natomiast w drugich - umieszczone w specjalnych kieszonkach. W materacach kieszeniowych liczba sprężyn jest większa, dzięki czemu zapewniają bardziej komfortowy wypoczynek.

- Głównymi zaletami materacy sprężynowych jest ich przystępność. Są tańsze od piankowych i lateksowych. Często też polecamy je osobom o znacznej masie ciała, ponieważ duża liczba sprężyn zapewnia większą sprężystość i lepsze podparcie kręgosłupa. Materace kieszeniowe uważane są za najtrwalsze – wyjaśnia Piotr Leżoń, ekspert sieci salonów Agata.

Materac piankowy - wady i zalety

Kolejną grupą są materace piankowe - wykonane z pianki wysokoplastycznej lub termoelastycznej. Oba rodzaje charakteryzują się dużą elastycznością, dzięki czemu świetnie dopasowują się do kształtu ciała, zapewniając komfortowy odpoczynek. Materace z pianką wysokoplastyczną są twardsze i bardziej sprężyste, więc najczęściej decydują się na nie osoby cięższe. Są także bardziej przewiewne, a przez to odczuwa się je jako chłodniejsze. - Materace z pianki termoelastycznej są zdecydowanie lepsze dla osób starszych i tych o drobnej budowie ciała. Mają cechę polegającą na zmianie elastyczności w zależności od temperatury. Dzięki temu w kontakcie z ciałem dają poczucie miękkości i delikatności. Z tego względu są również odpowiednie dla osób, które mają problemy z plecami lub snem – wyjaśnia ekspert. Największą wadą materacy piankowych jest ich wysoka cena oraz specyficzny zapach. Te z pianką termoplastyczną nie są także polecane osobom nadmiernie się pocącym.

Materac lateksowy - wady i zalety

Materace lateksowe również są bardzo elastyczne. Zapewniają ciału równe podparcie i optymalnie dopasowują się do jego kształtu. Lateks jest bardzo odporny, co gwarantuje długą żywotność materaca, a do tego ma właściwości bakteriostatyczne, dzięki czemu jest odpowiedni dla alergików. Ten rodzaj materaca nie sprawdza się jednak u osób z nadmierną potliwością. - W przypadku materacy lateksowych waga osoby, która na nim leży, nie ma znaczenia. Materac dopasowuje się do kształtu ciała i doskonale tłumi ruchy. Te modele są też zwykle cięższe, dlatego układając je na stelażu, należy zwrócić uwagę na przestrzenie między szczeblami, które nie powinny być mniejsze niż 3 cm - dodaje ekspert sieci salonów Agata.

Jaki materac - twardy czy miękki?

Materac nie powinien być ani zbyt twardy, ani zbyt miękki. Dobrze dobrany to taki, który podczas leżenia umożliwia ułożenie kręgosłupa w prostej linii. Wówczas ciało jest rozluźnione i mięśnie podczas snu faktycznie odpoczywają. Aby sprawdzić, czy dany materac ma optymalny stopień twardości, należy położyć się na plecach i wsunąć dłoń pod odcinek lędźwiowy. Jeśli ręka wsuwa się bez problemu, oznacza to, że materac jest za twardy, natomiast jeśli jest to bardzo trudne, to jest za miękki.

Materac powinno się także sprawdzić, leżąc na boku. W tej pozycji biodra i ramiona powinny być delikatnie zagłębione, aby kręgosłup tworzył prostą linię. Można też spotkać materace podzielone na różne strefy twardości. Najczęściej dzielą się na 1, 3, 5 i 7 stref. – Materace jednostrefowe mają taką samą twardość na całej powierzchni. Im więcej stref, tym większy komfort odpoczynku. Są one tak wydzielone, aby dobrze dopasowywały się do kształtu ciała i przez to zapewniały podparcie dla kręgosłupa - tłumaczy Piotr Leżoń.

Nie zapomnij o pokrowcu

Integralną częścią materaca jest pokrowiec. Oprócz funkcji higienicznych i estetycznych zapewnia dodatkowe poczucie komfortu. Pokrowiec powinien być miękki i elastyczny. Już na etapie zakupu zwróć uwagę na to, czy nadaje się do prania, czy też nie. Materiały wykorzystywane do produkcji pokrowców mają różne poziomy przepuszczalności powietrza, zapewniając niezbędną wentylację. Są też modele z subtelnymi aromatami.

- Najlepszym sposobem na wybór idealnego materaca jest wypróbowanie go. Dlatego wszystkich zachęcamy, aby położyli się na materacu i wypróbowali leżenie w różnych pozycjach, bo tylko dzięki temu można ocenić, czy dany materac jest dla nas stworzony, czy też nie – mówi ekspert.

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

dziw3t2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
dziw3t2