KuchniaJaki kolor ścian wybrać do kuchni?

Jaki kolor ścian wybrać do kuchni?

Jaki kolor ścian wybrać do kuchni?

17.12.2017 09:35

Dla uzyskania ciekawego efektu ściany w kuchni można wykończyć płytkami, kamieniem, drewnem, szkłem, tapetą czy pomalować specjalną farbą odporną na mycie i wnikanie plam. Dostępne rozwiązania nie stanowią ograniczenia dla koloru ścian, co na ogół ułatwia aranżację wnętrz. To, że kolor ścian w kuchni może być dowolny, nie oznacza jednak, że przypadkowy. Czym więc kierować się podczas wyboru? Jakie barwy często towarzyszą nam w kuchni?

Dla uzyskania ciekawego efektu ściany w kuchni można wykończyć płytkami, kamieniem, drewnem, szkłem, tapetą czy pomalować specjalną farbą odporną na mycie i wnikanie plam. Dostępne rozwiązania nie stanowią ograniczenia dla koloru ścian, co na ogół ułatwia aranżację wnętrz. To, że kolor ścian w kuchni może być dowolny, nie oznacza jednak, że przypadkowy. Czym więc kierować się podczas wyboru? Jakie barwy często towarzyszą nam w kuchni?

Kolor ścian współtworzy wnętrza w takim samym stopniu jak inne elementy wyposażenia i wykończenia. Popularne w kuchni są odcienie beży i brązów oraz biel. Coraz chętniej sięgamy też po pobudzające intensywne barwy, które łatwo odmieniają kuchenną zabudowę. O trafności wyboru koloru ścian decyduje jednak wiele czynników: wielkości, układ i stylistyka wnętrz, a także nasze upodobania. W przypadku małej, a szczególnie ciemnej kuchni lepiej zrezygnować z intensywnych i mrocznych kolorów, które mogą być zbyt przytłaczające. W dużych, dobrze doświetlonych wnętrzach na ogół nie sprawdzają się delikatne szarości czy żółcienie tworzące niekorzystna poświatę, zwłaszcza gdy wyposażenie jest utrzymane w podobnej tonacji.

1 / 8

Z wzornikiem w ręku

Obraz
© Rikkisnyder.com

Wyzwanie stanowi na ogół kuchnia połączona z jadalnią czy salonem. Aby zachować harmonię, należy wziąć pod uwagę wystrój obu pomieszczeń. Kolory mogą pochodzić z tej samej palety barw i płynnie się przenikać. Dobry efekt daje łączenie tych samych barw o różnym nasyceniu, kolorów pokrewnych lub dopełniających się. Zastosowanie kontrastu pozwala wyodrębnić wizualnie obie przestrzenie. W każdym przypadku kolor ścian odgrywa istotną rolę. Podejmując decyzję, warto skorzystać ze wzornika kolorów, by wbrew zamierzeniom we wnętrzu nie powstał chaos na skutek nietrafnego doboru odcieni.

2 / 8

Uniwersalna biel

Obraz
© Studio3architecture.net

Biel cieszy się ostatnio dużą popularnością. Nowoczesna, minimalistyczna kuchnia lubi monochromatyczne połączenia. Białe ściany z mlecznego szkła i fronty na wysoki połysk dają wrażenie czystości i świeżości. Mogą je ożywiają jedynie kolorowe akcenty wyposażenia.
Biel doskonale pasuje też do kuchni w duchu angielskim i prowansalskim. Kafelki czy bielone deski w tym kolorze dopełniają klimatu stylizacji.

3 / 8

Bezpieczny wybór

Obraz
© Ownbydesign.com

Beż to na ogół bezpieczny wybór. Dobrze komponuje się zarówno z lakierowanymi białymi, jak i ciemnymi frontami. Zyskuje w towarzystwie innych barw i oddaje im na ogół decydujący głos w aranżacji wnętrz. To niezawodne tło dla mocnych akcentów w fiolecie czy amarancie. Chłodne odcienie beżu współgrają ze stalowymi odcieniami szarości i granatu, ciepłe z kolorami ziemi, szczególnie brązami i oranżami.

4 / 8

Czerwień dla ekscentryków

Obraz
© Euraltia.com

Czerwień sprawia, że kuchnia staje się przytulna. Wybór tego koloru jest poniekąd intuicyjny. Nie tylko dodaje on energii, co w połączeniu z poranna kawą może mieć na nas stymulujący wpływ, lecz także pobudza apetyt. Czerwony kolor ścian w zestawieniu z ciemnobrązową lub szarą zabudową tworzy eleganckie wnętrze.

5 / 8

Oranż doda pazura

Obraz
© Kingstonbuilders.com

Pomarańcz efektywnie rozświetli małą kuchnię i doda jej pazura. To kolor dla odważnych, lubiących eksperymentować. By nie był zbyt drażniący, można zastosować go tylko na wybranej ścianie lub zdecydować się na stonowany odcień. Spłowiały kolor ochry czy cegły może, w przeciwieństwie do soczystego oranżu, przywodzić na myśl styl toskański lub rustykalny.

6 / 8

Błękit - i nowocześnie, i tradycyjnie

Obraz
© Loop-d.net

Kolor niebieski można spotkać i w nowoczesnej, i w tradycyjnej kuchni. Dodaje świeżości i optycznie powiększa wnętrze. Błękit dobrze współgra z drewnem o ciemnym wybarwieniu. Nasycone odcienie chabru i turkusu dodają charakteru jasnym, prostym szafkom. Niebieski harmonijnie współgra z kuchennymi sprzętami i akcesoriami ze stali nierdzewnej.

7 / 8

Betonowa szarość

Obraz
© IKEA

Szarość można uzyskać za pomocą różnych materiałów. Spektakularnie prezentuje się w betonowym wydaniu. Szary kolor ścian dodaje aranżacji wnętrz kuchni surowego charakteru, który dobrze jest przełamać drewniana zabudową w ciepłym odcieniu. Takie połączenie to idealna baza dla dodatków w różnych stylach i kolorach.

8 / 8

Jak w kawiarni

Obraz
© Patricksutton.com

Brąz to klasyczny wybór - wprowadza do kuchni ciepłą atmosferę. Czekoladowy odcień może kojarzyć się z kawiarnianą atmosferą. Do takiego koloru ścian pasują kremowe i białe fronty. Jeśli zdecydujesz się jednak na ciemne, warto rozświetlić wnętrze jasną podłogą, blatem czy akcesoriami.

Wybrane dla Ciebie