Choć sypialnia to miejsce naszego odpoczynku, urządzanie jej często traktujemy po macoszemu. Niesłusznie - w tym pomieszczeniu spędzamy jedną trzecią życia, dlatego jego wystrój jest szczególnie ważny. Dużą rolę w odbiorze sypialni odgrywają kolory. Odpowiednio dobrane mogą nas zrelaksować i wpłynąć na jakość naszego snu. Jakie barwy ścian i elementów wystroju sprawdzą się najlepiej w sypialni?
Choć sypialnia to miejsce naszego odpoczynku, urządzanie jej często traktujemy po macoszemu. Niesłusznie - w tym pomieszczeniu spędzamy jedną trzecią życia, dlatego jego wystrój jest szczególnie ważny. Dużą rolę w odbiorze sypialni odgrywają kolory. Odpowiednio dobrane mogą nas zrelaksować i wpłynąć na jakość naszego snu. Jakie barwy ścian i elementów wystroju sprawdzą się najlepiej w sypialni?
Kolorystyka sypialni powinna dawać poczucie bezpieczeństwa i kojarzyć się ze spokojnym, zdrowym snem. Sypialnia powinna być lekka w odbiorze, pełna światła i powietrza. Ważne są również wizualne skojarzenia z czystością, gdyż sen jest tak właśnie powszechnie utożsamiany ("śpi jak niemowlę", "sen niewinnego" itp). Wizja doskonałej sypialni nawiązuje także kolorystycznie do barw bliskich wzorom skandynawskim i śródziemnomorskim - to kolorystyka bliska naturze, często doskonale wyciszająca. Trudno ukryć jeszcze jedną cechę charakterystyczną sypialni - małżeńska z pewnością nie powinna być pozbawiona akcentów barwnych wpływających na nasze zmysły.
Jaki kolor do sypialni? Czysty i uporządkowany
Niektóre kolory wyjątkowo skutecznie budują nastrój sypialni. Należą do nich barwy tłowe: biele, niektóre odcienie żółcieni, beże oraz pastele. Kolorystyka tłowa stwarza klimat czystości i porządkuje wnętrze. Sypialnie są często niewielkie, także ze względu na dość ograniczoną przestrzeń kolory tłowe sprawdzają się doskonale. Dodają wnętrzu światła i przestrzeni, a także poszerzają jego perspektywę. Bardzo dobrze sprawdzają się biele - ich kolorystyka buduje nieco romantyczną elegancję. Jednak biel bieli nierówna - unikaj czystej wersji tego koloru, jest ona zimna i można ją stosować tylko w niewielkich ilościach. Użyta np. na dużych płaszczyznach ścian nie buduje przyjaznego, dającego komfort klimatu. Najlepiej stosować odcienie złamane ciepłym beżem, wanilią, jaśminem.
Jaki kolor do sypialni? Słoneczny i ciepły
Urządzając sypialnię, pamiętaj też o kolorze żółtym. Sięgaj po jego ciepłe odcienie, odpowiednia będzie np. kolorystyka piasku, bursztynu czy bambusa. Rozświetlą one wnętrze nawet w pochmurny, mroczny grudniowy poranek. Szczególną rolę odgrywa w sypialni pastelowy róż. To ulubiony kolor zarówno małych dziewczynek, jak i wielu kobiet - odpowiednio dobrany odcień, np. z dodatkiem szarości, z pewnością nie jest infantylny. Jest ciepły, tworzy przytulną atmosferę. Dobrze wygląda w połączeniu z bielą, grafitem czy kolorystyką drewnianych mebli oraz podłóg.
Jaki kolor do sypialni? Błękitny jak niebo
Inspiracją w urządzaniu sypialni jest również kolorystyka nieba, wody czy skał. Stosując ją, uzyskasz spokojny, sprzyjający wyciszeniu klimat. Zaletą tej palety barw jest również możliwość harmonijnego zestawiania z innymi pochodzącymi wprost z natury: od czerni i szarości poprzez kolory kości słoniowej, piasku po bogatą rodzinę brązów. Niebieski obejmuje dość bogatą gamę kolorystyczną, poczynając od odcieni pastelowych bliskich barwą błękitowi nieba i spokojnego morza, przez szmaragdowy złamany zielenią, po ciemniejsze odcienie: modny ostatnio szafirowy indygo oraz granat.
Jaki kolor do sypialni? Wzięty z natury
Jaśniejsze odcienie niebieskiego można stosować na dużych płaszczyznach. Tradycja malowania ścian sypialni na niebiesko jest dość długa, dlatego warto użyć tej barwy do klasycznej aranżacji, łącząc ją z drewnianymi meblami. Ciemniejsze odcienie sprawdzą się w roli akcentów kolorystycznych: na fragmentach ścian, np. za zagłówkiem łóżka czy jako plamy kolorystyczne w postaci bielizny pościelowej. Warto po nie sięgnąć w nowoczesnych stylizacjach sypialni.
Jaki kolor do sypialni? Ożywczy akcent
Niekiedy sypialnia pełni nie tylko swoją funkcję podstawową - czasami musi ją pogodzić np. z rolą pokoju do pracy. Niekiedy też nasz temperament broni się przed urządzeniem monochromatycznej, jednolitej kolorystycznie, spokojnej sypialni. Wówczas warto zastosować kolorystyczne akcenty ożywiające wnętrze. W tej roli dobrze sprawdza się kontrastowy kolor. Taka barwna plama działa ożywczo na wnętrze - funkcję akcentu najlepiej nadać ruchomym elementom wyposażenia takim jak bielizna pościelowa, narzuty, dekoracyjne poduchy, lampy stojące, obrazy czy zdjęcia. Może też podkreślać urodę łóżka lub ją nieco "podrasować". Często w tej roli stosuje się mocne wyraziste kolory takie jak czerwień, pomarańcz, granat czy fiolet.