Jaki ekspres do kawy?

Wielu z nas nie wyobraża sobie poranka bez parującej filiżanki kawy, której smak może zadecydować o rozpoczęciu dnia z uśmiechem lub miną równie skwaszoną jak napój, który pijemy. Eksperci nie mają wątpliwości, jaki ekspres do kawy przygotowuje najlepsza małą czarną. Zgodnie twierdzą, że umiejętnie wybrany ekspres ciśnieniowy może zamienić zagorzałego przeciwnika kawy w jej fana na śmierć i życie.

Jaki ekspres do kawy?
Źródło zdjęć: © Shutterstock

04.04.2015 11:45

Wielu z nas nie wyobraża sobie poranka bez parującej filiżanki kawy, której smak może zadecydować o rozpoczęciu dnia z uśmiechem lub miną równie skwaszoną jak napój, który pijemy. Eksperci nie mają wątpliwości, jaki ekspres do kawy przygotowuje najlepsza małą czarną. Zgodnie twierdzą, że umiejętnie wybrany ekspres ciśnieniowy może zamienić zagorzałego przeciwnika kawy w jej fana na śmierć i życie.

Ekspres ciśnieniowy przepuszcza wodę przez kawowy miał pod bardzo wysokim ciśnieniem, które powinno wynosić co najmniej 10 barów. Ten proces umożliwia wydobycie z napoju pełni smaku i aromatu. Na rynku dostępne są ekspresy ciśnieniowe w wersji ręcznej (tzw. kolbowe), kapsułkowej oraz automatycznej.

Pełnia smaku z kolby

- Kawowi koneserzy najczęściej wybierają ekspresy kolbowe, których obsługa wymaga pewnej wprawy, ale daje pełną kontrolę nad procesem parzenia na każdym jego etapie. Ich nazwa pochodzi od kolby, czyli łyżki, którą nabija się kawę i umieszcza w ekspresie – mówi Marcin Duma z NEO24.PL. Ekspresy kolbowe pozwalają kontrolować ilość kawy, z której przyrządzamy wywar, a także ciśnienie wody – parametry można dopasować do własnych upodobań.

W ekspresie kolbowym przyrządzimy klasyczną małą czarną, a jeśli lubimy ją z mlekiem, warto szukać modelu wyposażonego w spieniacz, czyli metalowa dyszę emitującą parę pod wysokim ciśnieniem, która napowietrza mleko i sprawia, że zamienia się ono w piankę. Używanie spieniacza nie jest trudne, ale wymaga nieco wprawy i znajomości kilku zasad. Mleko wykorzystywane do spieniania powinno być tłuste, dobrze schłodzone i przelane do metalowego dzbanuszka.

Kapsułki dla wygodnych

Znacznie mniej wysiłku przy porównywalnych efektach wymaga przygotowywanie kawy w ekspresie kapsułkowym. - Atrakcyjne ceny i łatwość obsługi tych urządzeń sprawiają, że mają one stałą grupę odbiorców – komentuje Marcin Duma. Przygotowanie kawy w ekspresie kapsułkowym sprowadza się do napełnienia zbiornika wodą i włożenia naboju (kapsułki) z kawą w wyznaczone miejsce – ekspres zrobi resztę za nas. Prostota obsługi to niewątpliwy atut ekspresów kapsułkowych, jednak trzeba pamiętać, że dany model zazwyczaj wymaga stosowania nabojów konkretnego typu, co ogranicza gamę kaw do parzenia. Z drugiej strony, ekspres kapsułkowy może przygotować białą kawę bez konieczności używania dyszy do spieniania mleka. W zestawach do tego przeznaczonych znajduje się osobna kapsułka z mlekiem w proszku, które pod wpływem wody zamienia się w mleczną piankę.

Cuda z automatu

Wysoką jakość parzenia z prostotą obsługi łączą ekspresy automatyczne. Ich obsługa jest równie łatwa jak w przypadku modeli kapsułkowych, a walory naparu dorównują temu, który możemy uzyskać w ekspresie z kolbą. W modelach automatycznych możemy przeważnie używać dowolnego rodzaju kawy, mielonej lub ziarnistej, ponieważ wiele z nich ma wbudowany młynek, dzięki czemu można pić kawę parzoną na świeżo. Ekspres sam pobiera odpowiednią ilość kawy i wody – po naszej stronie leży wyłącznie napełnienie pojemników. Niektóre z nich mają funkcję automatycznego spieniania mleka pobieranego z dodatkowej komory, więc przyrządzenie kawy z mlekiem czy warstwowego latte również wymaga minimalnego wysiłku. Ciśnienie wody i moc naparu możemy kontrolować sami dzięki wbudowanemu programatorowi.

Niezależnie od modelu ekspresu, który przypadnie nam do gustu, przy wyborze warto pamiętać o tym, że ekspres powinien być łatwy w czyszczeniu, a więc możliwy do rozłożenia lub wyposażony w system samoczyszczący. Ważna jest również obecność pojemnika na fusy, który łatwo opróżnić, a także filtr wody, ponieważ jej jakość jest kluczowa dla dobrego smaku naparu.

Źródło artykułu:WP Kobieta
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (20)