Jaki dom na działkę pod miastem?
Coraz częściej zwolennicy sielskiego życia i świętego spokoju uciekają z gwarnego miasta na jego obrzeża. Szukając dobrego projektu domu, warto rozważyć potrzeby i możliwości, jakich często nie daje działka w metropolii.
Coraz częściej zwolennicy sielskiego życia i świętego spokoju uciekają z gwarnego miasta na jego obrzeża. Szukając dobrego projektu domu, warto rozważyć potrzeby i możliwości, jakich często nie daje działka w metropolii.
Nie każdy od razu wie, jakiego domu potrzebuje. Bogactwo gotowych projektów i propozycji projektantów potrafi przytłaczać. Decydując się na budowę za miastem, trzeba najpierw odpowiedzieć sobie na kilka pytań.
Powierzchnia i kształt bryły
Wyprowadzając się z miasta, często marzymy o wolności, którą daje otwarta przestrzeń. Dotyczy to zarówno okolic mieszkania, jak również powierzchni mieszkalnej. Ceny działek w oddaleniu od miejskiego zgiełku topnieją wraz z wydłużaniem się dystansu. Dzięki temu jesteśmy skłonni kupić większą parcelę i zdecydać się na budowę rozłożystego domu o powierzchni, o jakiej zawsze marzyliśmy. Dobrze jest się w takim momencie nie zachłysnąć swobodą. Wybierajmy rozważnie, ponieważ możliwości finansowe na starcie mogą nas zwodzić – utrzymanie domu o bardzo dużej powierzchni jest kosztowne i nie jest to wydatek jednorazowy. Pomieszczenia mieszkalne to jednocześnie metry kwadratowe sprzątania. Jeśli mamy pewność, że zawsze będzie nas stać na odpłatną pomoc w tym zakresie – jesteśmy wygrani, ale co, jeśli nie?
W rzeczywistości nie jest nam niezbędna do życia powierzchnia 400 m2. Do szczęścia wystarczy znacznie mniej. Tęsknotę za otwartą, niczym nieograniczoną przestrzenią może zaspokoić projekt średniej wielkości domu, rozłożystego, parterowego, o dużych przeszkleniach. Często na taki wariant nie możemy sobie pozwolić na miejskich działkach.
Pamiętajmy, że łatwiej jest ogrzać budynek z poddaszem lub piętrowy niż rozbudowany jednokondygnacyjny. Także prosta bryła i prosty dach będą bardziej ekonomiczne w budowie i eksploatacji. Mnogość lukarn, wykuszy, balkonów oraz dobudówek podnosi koszty i mnoży miejsca ucieczki ciepła. Kwestia ogrzania domu staje się często głównym kosztem. Pamiętajmy, że temperatura za miastem zawsze jest niższa niż w gęstej zabudowie miejskiej, gdzie nagrzany beton i asfalt oddaje ciepło jeszcze długo po zachodzie słońca.
Jeśli przeprowadzamy się do miejsca o ustalonym stylu architektonicznym, dobrze, by nasz dom wpisywał się w tradycję otoczenia, a nie od niego odstawał.
Rozkład pomieszczeń
Wygodny dom to taki, w którym serce stanowi komfortowa, przestronna i jasna kuchnia połączona z jadalnią. To tu najczęściej toczy się życie rodzinne. Również bliskość salonu wypoczynkowego zaprojektowanego tak, by każdy z domowników znalazł w nim swoje miejsce na relaks, będzie istotna – dobrze, by pokój dzienny był doświetlony oknami wychodzącymi na południe lub południowy zachód. Każdy z domowników musi mieć swój pokój - niekoniecznie obszerny, ale taki, który wystarczy na prywatny azyl. Liczba łazienek jest najczęściej uzależniona od liczebności rodziny, ale nawet jeśli zdecydujemy się na jedną, powinna być zlokalizowana przy sypialniach. Koniecznością wydaje się toaleta położona bliżej holu i części dziennej domu.
Nowoczesność i technologia
Budowa domu pod miastem daje możliwości, których w innych warunkach często nie mamy. Wznosząc go na dziewiczym terenie, gdzie musimy zadbać o doprowadzenie instalacji, możemy pomyśleć o odnawialnych źródłach energii. Dom wyposażony w pompę ciepła, kolektory słoneczne oraz rekuperator pozwoli na ograniczenie kosztów potrzebnych na ogrzewanie wody i budynku. Warto również zamontować przydomową oczyszczalnię ścieków, na którą na dużej działce zawsze znajdzie się miejsce. Jeśli zdecydujemy się na system z odzyskiem wody szarej, przyniesie to podwójny zysk. Będziemy mniej płacić za wywóz szamba oraz za wodę.