ŁazienkaJaki dobrać grzejnik do łazienki? Praktyczne wskazówki

Jaki dobrać grzejnik do łazienki? Praktyczne wskazówki

Przed zakupem grzejnika trzeba wiedzieć czym różnią się te przeznaczone do łazienek od tych do pokoi, i jakimi parametrami kierować się przy zakupie. Chodzi o to, by wybrać rozwiązanie nie tylko najładniejsze, ale też najpraktyczniejsze.

Jaki dobrać grzejnik do łazienki? Praktyczne wskazówki
Źródło zdjęć: © Pierwsza rzecz to odpowiednia moc, druga - funkcjonalność, czyli możliwość użycia grzejnika jako wieszaka, fot. Kermi

12.09.2017 | aktual.: 25.09.2017 13:05

Bardzo ważną kwestią przy wyborze grzejnika jest jego odporność na wilgoć i odpowiednie zabezpieczenie metalowych części, które łatwo ulegają korozji. Dlatego do łazienek najbardziej polecane są grzejniki drabinkowe, które maluje się lub lakieruje proszkowo, dzięki czemu są dużo bardziej odporne na wodę. W grzejniku drabinkowym do dwóch poziomych kolektorów z aluminium lub stali przyczepione są poziome rurki, wypełnione wodą albo specjalnym płynem grzewczym. Dlatego bardzo przydatny jest do suszenia większej liczby ręczników oraz bielizny.

Obraz
© Kermi

Przy zakupie grzejnika nie kieruj się jego wielkością, bo większy nie musi znaczyć – cieplejszy. Najważniejszym parametrem, który trzeba sprawdzić jest moc. Warto też zwrócić uwagę, że niektóre grzejniki przypominają suszarki ręcznikowe, ale różnią się od nich mocą i oddawanym ciepłem. Osuszacze nie mają wystarczających wartości, by znacznie ocieplić pomieszczenie.
Do wyboru są grzejniki wodne, działające za pomocą centralnego ogrzewania albo elektryczne – z grzałką. Jeśli potrzebujesz artykułu, który ogrzewać będzie łazienkę przez cały rok, wybierz wersję wodno-elektryczną, dzięki czemu uda ci się zaoszczędzić pieniądze podczas zimy. To także bardzo wygodny sposób na zimne, wiosenne lub jesienne dni, kiedy sezon grzewczy już się skończył lub jeszcze nie rozpoczął.

Obraz
© Kermi

Najbardziej optymalną mocą grzejnika jest 120 W na 1 m kw. (pod warunkiem, że okna są szczelne). Jeśli pomieszczenie jest duże albo szybko spada w im temperatura, warto wybrać minimum 400 W.
Producenci prześcigają się w pomysłach, oferując coraz nowsze propozycje, mające na celu zaspokoić wszelkie potrzeby klienta. I tak oprócz standardowego, prostokątnego kształtu z równo rozłożonymi prętami proponują również takie o asymetrycznym układzie rurek, a także: kaloryfery zaokrąglone, owalne, pionowe, z półkami, spiralne i wiele innych.
Odróżnia je od siebie nie tylko forma, ale także kolor i materiał, z którego zostały wykonane. Najczęściej spotykane są białe i to do nich odnoszą się ceny na sklepowych półkach i w katalogach.

Obraz
© Kermi

Ostatnio pożądane są również wersje chromowane, matowe i błyszczące, a także satynowane i metalizowane.
W nowoczesnych wnętrzach pięknie prezentują się minimalistyczne – czarne. Producenci mogą jednak pomalować wybrany przez ciebie grzejnik na dowolny kolor z palety. Jednak na niesztampowe artykuły należy poczekać (czasem kilka tygodni), gdyż sprowadzane są na specjalne życzenie klienta. Są też średnio o 30 proc. droższe od standardowych - białych. Jeśli masz małą łazienkę, którą z przyczyn technicznych należy wyposażyć wyłącznie w podstawowy asortyment, możesz użyć oryginalnego grzejnika, aby dodać aranżacji charakteru i pazura. W ten sposób połączysz funkcjonalność z designerskim sznytem.

Obraz
© Kermi

Wbrew przypuszczeniom, nie zawsze duża łazienka wymaga mocniejszego grzejnika. Wiadomo, że w tym pomieszczeniu powinna panować wyższa temperatura niż w pozostałych pokojach. Optymalne ustawienie to 24o C. Paradoksalnie często jest tak, że więcej mocy wymaga mała i zimna łazienka, np. z oknem, umieszczonej w bocznej, zaciemnionej części domu, niż duża, ulokowana w nowoczesnym budownictwie, która posiada dodatkowe ogrzewanie podłogowe. I właśnie do małej trudniej doprać odpowiedni grzejnik.
Choć najpopularniejsze jest montowanie grzejników równolegle do ściany, to coraz modniejsze stają się wersje prostopadłe, które mimo zwykłej, prostej formy stanowią niezwykłą ozdobę wnętrza. Poza funkcjami estetycznymi i grzewczymi, kaloryfery te wyróżnia duża funkcjonalność. Pionowe grzejniki świetnie sprawdzą się jako parawan lub ścianka działowa rozdzielająca część sanitarną od pielęgnacyjnej lub jako zabudowa wanny, co przyczyni się również do przyjemniejszej kąpieli w nieustannie lekko podgrzewanej wodzie.

* Materiał powstał przy współpracy z firmą KERMI *

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)