Jaki dach nad głową? Raz dobrze wybierzesz, masz spokój na lata
Covid-19 nie zahamował prowadzonych inwestycji budowlanych, nie spowodował również, że inwestorzy porzucili plany rozpoczynania nowych. Wręcz przeciwnie – w kraju trwa budowlany szczyt sezonu, wiele obiektów już wkrótce pokryje się dachami. O tym, jaki kształt będą miały dachy zwykle przesądza projektant, ale wybór konkretnego produktu pozostaje w gestii inwestora.
18.08.2020 | aktual.: 18.08.2020 12:11
Artykuł powstał we współpracy z marką Regamet.
Pandemia? Jaka pandemia? Na pewno nie w budownictwie. Jak wynika z danych GUS, w ostatnim miesiącu pierwszego półrocza wydano o 20 procent pozwoleń na budowę więcej niż w tym samym czasie w 2019 roku. Co więcej – bardzo optymistyczne dane dotyczą nie tylko deweloperów, ale też inwestorów indywidualnych.
W czerwcu rozpoczęli oni budowę o 15 procent większej ilości domów niż rok temu, o prawie 3 procent więcej niż w maju.
Rynek budowlany ma się więc nieźle, i nie wynika to z rozpędu, jaki niewątpliwie mają duże inwestycje developerskie. Osoby, które chcą mieć własny dom również nie rezygnują ze swoich planów.
Szkolenie z certyfikatem
W przypadku budowy domu pojęcie ”własny dach nad głową” nabiera dosłownego znaczenia. To, w jaki sposób jest zbudowany i przede wszystkim – czym jest pokryty, stanowi o bezpieczeństwie i spokoju na najbliższe 20, 30 czy 50 lat. Dlatego tak istotne jest nie tylko wybranie pokrycia odpowiedniej jakości (z długim terminem gwarancji). Kluczowa jest technika montażu i ekipa fachowców, która umie wykonać zadanie zgodnie ze sztuką budowlaną oraz zaleceniami producenta.
- Warto wybrać ekipę dekarską, która posiada duże doświadczenie oraz stale udoskonala swoje umiejętności - wyjaśnia Bartłomiej Ukowski, dyrektor sprzedaży Regamet. – Nasza firma prowadzi regularne szkolenia dekarskie, dzieląc się wiedzą dotyczącą oferowanych przez nas produktów, udostępniamy współpracującym z nami dekarzami materiały techniczne, a każde szkolenie jest zakończone potwierdzającym to certyfikatem.
Waga pokrycia ma znaczenie
Pokrycia dachowe można podzielić na ciężkie i lekkie. Do cięższych rozwiązań należą dachówki ceramiczne i betonowe, które wymagają solidnej konstrukcji, przygotowanej specjalnie pod ten rodzaj pokrycia, z tego względu koszt całej inwestycji zdecydowanie wzrośnie.
Stąd dziś znacznie popularniejsze od ciężkich pokryć dachowych są te lekkie – powstałe z blachy.
Ich wspólną cechą jest stosunkowo niewielka waga, która nie wymaga tak masywnych konstrukcji więźby. Blacha jest łatwa w obróbce i może być odpowiednio dobrana do estetycznych cech budynku, szczególnie pod względem kolorystyki.
Nie wystarczy jednak kierować się samym kolorem. Pokrycia dachowe z blachy są bardzo uniwersalne, dzięki czemu można dopasować odpowiedni profil na każdy rodzaj budynku.
Co mamy do wyboru? Istnieje kilka rodzajów pokryć dachowych z blachy:
- Blachodachówka dwumodułowa
- Blachodachówka na wymiar
- Panele dachowe
- Blacha trapezowa
Zdecydowanie najpopularniejsza jest blachodachówka oraz jej nowoczesna wersja - blachodachówka dwumodułowa. Ze względu na walory estetyczne, na wielu domach można dziś zobaczyć panele dachowe, tworzące charakterystyczne pasy wzdłuż powierzchni spadowej dachu. To tzw. pokrycie „na rąbek”, niegdyś stosowane głównie na budynkach sakralnych i zabytkach.
Dach blaszany, czyli – z czego?
Blacha ocynkowana – czyli stalowy rdzeń pokryty warstwą cynku. To podstawa, ale to nie koniec. Wielu inwestorów zwraca uwagę jedynie na grubość blachy i kolor. Tymczasem dla trwałości dachu istotne znaczenie mają powłoki, które zabezpieczają go przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz np. przed promieniowaniem słonecznym. Aby stworzyć odpowiedniej jakości powłokę trzeba lat pracy i badań.
Wybierając najtańsze produkty, musimy liczyć się ze słabą jakością produktu oraz z tym, że już po kilku latach pokrycie dachowe będzie do wymiany.
Polscy producenci, od lat, mają bardzo dobrą opinię, a ich produkty są sprawdzone i przetestowane w naszych warunkach klimatycznych.
Jedną z takich firm, działających w branży od prawie 30 lat, jest podkarpacki Regamet, oferujący szeroki asortyment blachodachówek, blachodachówek dwumodułowych, paneli dachowych, blach trapezowych oraz obróbek dekarskich.
To, co wyróżnia tę firmę, to stosowane powłoki, w szczególności z serii Regamet PRO, charakteryzujące się wysoką odpornością i ekskluzywnym wykończeniem.
Powstały we współpracy z amerykańskim koncernem U.S. Steel, a ich uzupełnieniem są powłoki Classic, sprawdzone przez lata na wielu polskich dachach jako wytrzymałe na czynniki atmosferyczne, utrzymujące kolor, mające podwyższone właściwości antykorozyjne.
Jak dobrać dach do domu?
Pokrycie dachu dobiera się przede wszystkim do rodzaju i kształtu konstrukcji. Ważne jest czy dach jest o małym kącie nachylenia czy posiada wiele załamań, okien dachowych.
Stalowe pokrycia dachowe można stosować przy małych nachyleniach. Najbardziej płaskie dachy pokrywa się zwykle panelem dachowym.
Jeśli dach jest prosty, z dużymi połaciami, wtedy sprawdzą się duże arkusze blachodachówki.
W przypadku kiedy mamy dużo okien, załamań, kominów i innych elementów – warto wybrać blachodachówki dwumodułowe.
To arkusze, które mają poniżej 1m2 powierzchni, więc są łatwe w transporcie na dach i w montażu oraz nie powodują dużego odpadu. Dzięki temu można optymalnie dobrać ilość kupowanej blachy.
Słuchaj specjalisty
Zawsze warto słuchać ludzi, którzy się znają na swoim fachu. Dekarze oraz Doradcy Techniczni są niezastąpieni podczas wyboru prawidłowego pokrycia dachowego.
W korzystnej ofercie cenowej można otrzymać produkt polski, sprawdzony i oferowany przez renomowaną firmę, jak choćby wspomniany Regamet.
Artykuł powstał we współpracy z marką Regamet.