KuchniaJaką zmywarkę kupić? Na co zwrócić uwagę?

Jaką zmywarkę kupić? Na co zwrócić uwagę?

Zmywanie naczyń jest jednym z najbardziej nielubianych obowiązków domowych. Czasochłonne zajęcie jest utrapieniem zwłaszcza dla pań, które niszczą paznokcie i cierpią z powodu przesuszonej skóry na dłoniach. Jeśli chcesz mieć więcej czasu dla siebie i zapomnieć o brudnych talerzach, sprawdź, jaką zmywarkę kupić dla siebie.

Jaką zmywarkę kupić? Na co zwrócić uwagę?
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

07.11.2017 | aktual.: 08.09.2020 15:28

1. Zmywarka wolnostojąca czy do zabudowy?
2. Pojemność zmywarki
3. Szuflada lub kosz na sztućce
4. Dodatkowe funkcje
5. Koszty eksploatacji

Zmywarka do naczyń jest coraz powszechniej montowana w kuchniach. Sprzęt jest dostępny w przystępnej cenie, a jest funkcjonalność sprawia, że można umyć w nim niemalże wszystkie naczynia, sztuce oraz garnki. Dzięki temu panie i panowie domu mają więcej czasu na inne zajęcia, a gotowanie lub pieczenie ciast stanie się prawdziwą przyjemnością. Sprawdź, jak wybrać zmywarkę do naczyń do swojego domu.

Zmywarka wolnostojąca czy do zabudowy?

Pierwszą kwestią przy wyborze zmywarki w sklepach takich jak Ole Ole jest określenie, czy poszukuje się sprzętu wolnostojącego, czy też zmywarki do zabudowy. Jeśli ma się gotową kuchnię i chce się jedynie wstawić do niej zmywarkę, lepszym wyborem jest zwykle urządzenie wolnostojące. Można ustawić je w dowolnym miejscu bez konieczności szukania dodatkowych frontów itp. W przypadku tworzenia nowej zabudowy kuchennej lub aneksu kuchennego, warto postawić na zmywarkę do zabudowy.

Zmywarki do zabudowy prezentują się elegancko, nawet w niewielkich salonach połączonych z aneksem kuchennym. Sprzęt po zabudowaniu jest mało widoczny, a meble kuchenne stają się stylowym elementem aranżacji salonu. Dodatkowo zmywarka do zabudowy zajmuje niewiele miejsca, gdyż do jej zamontowania nie potrzeba szafki - wystarczy ustawić urządzenie pomiędzy dwoma innymi szafkami kuchennymi.

Pojemność zmywarki

Zmywarki są dostępne w dwóch standardowych rozmiarach - mają szerokość 45 lub 60 cm. Wąskie sprzęty są dedykowane dla mniejszych rodzin, singli i par, natomiast szersze dla dużej liczby użytkowników. Zmywarki o szerokości 45 cm są również odpowiednie do małych kuchni, w których każdy centymetr powierzchni ma znaczenie. W dużych i przestronnych kuchniach można postawić na szersze sprzęty, nawet gdy w domu zamieszkuje niewiele osób. W szerokich modelach zmywarek zmieści się bowiem duże garnki, co ułatwi zmywanie naczyń po gotowaniu.

W przypadku pojemności zmywarki warto zwrócić uwagę na możliwość regulowania wysokości szuflad w urządzeniu oraz składania różnych elementów, na których układa się naczynia. Dzięki podnoszeniu i opuszczaniu szuflad w zmywarce, bez trudu wyczyści się talerze lub garnki o nietypowych rozmiarach. Ponadto w szufladach zmieści się wysokie kufle do piwa, kieliszki itp.

Szuflada lub kosz na sztućce

Mycie sztućców w zmywarce jest możliwe, dzięki specjalnym koszom lub szufladom. Kosz znajduje się zwykle w jednej z szuflad, natomiast dodatkowa szuflada najczęściej jest umieszczana w górnej części urządzenia. Kosz zajmuje część przestrzeni przeznaczonej na talerze, garnki i szklanki, jednak nie wymaga od użytkownika układania sztućców - wystarczy włożyć je do środka i włączyć zmywarkę. W szufladzie sztućce należy ułożyć w przeznaczonych do tego miejscach. Atutem szuflady jest jednak dokładne mycie łyżek, widelców i noży, nawet gdy są silnie zabrudzone.

Dodatkowe funkcje

Przed zakupem zmywarki powinno się sprawdzić, jakie funkcje dodatkowe posiada dany model. Wśród najpopularniejszych funkcji wymienia się ekstra suszenie, tryb cichej pracy, uruchamiania sprzętu po upływie określonego czasu oraz automatyczne czyszczenie. Dzięki takim programom, użytkowanie zmywarki jest łatwiejsze, a sprzęt może być uruchamiany, nawet gdy domownicy znajdują się poza domem.

W zmywarce przydają się również programy do mycia delikatnego, dzięki którym możliwe jest bezpieczne czyszczenie kruchego szkła i eleganckiej zastawy porcelanowej. Ponadto praktycznym wyborem jest zmywarka z funkcją mycia naczyń w temperaturze 65-70 stopni C. Wysoka temperatura mycia umożliwia usunięcie z garnków przypaleń oraz doczyszczenie naczyń z trudnych plam.

Koszty eksploatacji

Zmywarka jest uruchamiana przeciętnie raz lub dwa w ciągu dnia. Koszty jej użytkowania są zatem ważne, nawet dla małych rodzin, singli i par. Przed zakupem urządzenia powinno się sprawdzić, ile energii elektrycznej zużywa i jakiej ilości wody potrzebuje do jednego cyklu mycia. Ekonomiczne zmywarki z reguły kosztują nieco więcej, jednak koszt ich nabycia szybko się zwraca. Dodatkowo powinno się pamiętać, że zmywarka zużywa mniej wody niż wykorzystuje się podczas zmywania ręcznego. Dzięki temu po zakupie sprzętu zauważy się spadek wysokości rachunków za wodę nawet o kilkanaście procent miesięcznie.

Co ważne, zmywarka do prawidłowego działania potrzebuje nie tylko tabletek, ale i nabłyszczacza oraz soli zmiękczającej wodę. Jeśli producent urządzenia rekomenduje korzystanie z detergentów określonej marki, powinno się sprawdzić, jaki jest koszt zakupu środków do mycia. Dzięki temu oceni się, czy eksploatacja sprzętu będzie przystępna cenowo.

Źródło artykułu:WP Dom
zmywarkaagdkuchnia
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)