Trwa ładowanie...

Jaką zmywarkę kupić? Do zabudowy czy wolnostojącą?

W wielu domach zmywarka to podstawowy sprzęt AGD, bez którego nie wyobrażamy sobie codzienności. Przede wszystkim oszczędza nasz czas, pozwala ograniczyć ilość używanej wody oraz utrzymać w kuchni ład. Oczywiście zmywarki pojawiają się również w gastronomii, ale są to specjalistyczne urządzenia dostosowane do konkretnych wymagań.

Artykuł sponsorowany
Jaką zmywarkę kupić? Do zabudowy czy wolnostojącą?Źródło: Materiały prasowe
d28puxo
d28puxo

W użytku domowym mamy zdecydowanie mniej dylematów, choć jak przychodzi do zakupów i przyglądaniu się kolejnym modelom, można mieć problem, jaką zmywarkę wybrać.

1. Nowoczesne urządzenia
2. Zmywarka wolnostojąca – klasyczne rozwiązanie
3. Nowoczesne zmywarki do zabudowy
4. Urządzenie, które ma tylko zalety

Nowoczesne urządzenia

Z pewnością każdy, kto korzystał ze zmywarki, nie wróci już do tradycyjnego mycia naczyń. To urządzenie znacząco upraszcza pracę w kuchni. Poza tym pozwala zmywać dokładniej i w wyższych temperaturach. W efekcie inwestycja w sprzęt zwraca się bardzo szybko, a poziom zadowolenia rośnie z dnia na dzień.

Producenci zaskakują coraz to nowszymi urządzeniami, które choć system działania mają bardzo podobny, to jednak stają się bardziej ekonomiczne i ekologiczne, a także funkcjonalnie pozwalają wykorzystać przestrzeń w urządzeniu, aby zmieścić garnki, talerze kubki i sztućce, z których na co dzień korzystamy. W efekcie zanim wybierzemy konkretny model, powinniśmy się zastanowić nad tym, czego tak naprawdę potrzebujemy. Zmywarka dużej rodziny może być niepraktyczna dla pary.

d28puxo

Poza tym warto wziąć pod uwagę to, ile mamy w kuchni miejsca oraz czy chcemy zmieniać zabudowę mebli. Z drugiej strony do preferencji warto dobrać również możliwości, jakie dają kosze. Tu można liczyć na to, że niektóre systemy się składają, a zamiast kosza na sztućce mamy dodatkową szufladę. Z ekonomicznego punktu widzenia warto zwrócić uwagę także na zużycie prądu i wody na poszczególnych programach. Najczęściej jednak pierwsze dylematy będą dotyczyć tego, czy kupić zmywarkę wolnostojącą, czy do zabudowy.

Zmywarka wolnostojąca – klasyczne rozwiązanie

Zmywarki wolnostojące i do zabudowy z RTV Euro AGD znacząco nie różnią się funkcjami od siebie. Te pierwsze mogą samodzielnie funkcjonować, te drugie trzeba umieścić w ciągu mebli kuchennych. Oczywiście to wpływa przede wszystkim na estetykę wnętrza. Do największych zalet zmywarki wolnostojącej będzie należeć jej cena. Często jest nawet kilkadziesiąt procent niższa niż w przypadku modeli do zabudowy.

W przypadku gdy urządzenie ma zdejmowany górny panel bez problemu, można ustawić je między meblami i przykryć wspólnym blatem. Poza tym warto pamiętać, że takie urządzenie możemy postawić tam gdzie chcemy, a różnorodność wykończeń pozwala dopasować kolor na przykład do innych sprzętów AGD.

Nowoczesne zmywarki do zabudowy

Zmywarkę do zabudowy ustawia się między meblami, a jej przód stanu korpus identyczny z sąsiednimi szafkami. Dzięki temu bez problemu można stworzyć konsekwentną aranżację, w której nawet nie widać, gdzie znajduje się sprzęt. Dzięki temu uzyskuje się bardzo nowoczesne i jednolite wnętrze. Z drugiej strony zmywarki do zabudowy mogą mieć różne rozwiązania w zakresie panelu sterującego, co wpływa i na estetykę, i na funkcjonalność.

d28puxo

Urządzenie, które ma tylko zalety

Przede wszystkim należy docenić zmywarki za to, że pomagają oszczędzać wodę oraz sprawiają, że naczynia są nieskazitelnie czyste przy naszym minimalnym wysiłku. Producenci zaskakują różnorodnymi funkcjami, więc poszukiwanie idealnego modelu może nam trochę zająć. Warto więc określić swoje potrzeby, bo wówczas będzie łatwiej, szczególnie że zmywarka nie jest synonimem luksusu lecz praktycznym must have.

Ważne, żeby wiedzieć, jak dużego sprzętu potrzebujecie, ile kompletów naczyń musi się w nim zmieścić oraz jakie funkcje są dla was niezbędne. Klasa energetyczna i niskie zużycie wody przekładają się nie tylko na ekologię, ale również na wysokość przyszłych rachunków. Efektywny model będzie doskonale dopasowany do potrzeb. Rodzinom często poleca się większe zmywarki.

Na rynku producenci oferują urządzenia o szerokości 60 centymetrów, 50-56 centymetrów i 45 centymetrów oraz małe propozycje idealne dla singli. Oczywiście od tych parametrów zależy to, ile naczyń się w zmywarce mieści. Wielkość sprzętu powinna również uwzględniać to, jak duża jest kuchnia i jak często się gotuje czy przyjmuje gości. W wielu większych modelach dostępny jest program mycia połowy załadunku. Zdarza się również, że taki model może zużywać mniej wody, a tym samym – jeśli jest odpowiednio dużo miejsca warto postawić na dużą zmywarkę. Najczęściej w opisie urządzenia będziemy mieć informację o tym, ile kompletów naczyń się wewnątrz zmieści. W kompaktowych urządzeniach zmieści się 6 kompletów, a w tych największych nawet 16. A to bardzo duża różnica.

Ważnym elementem staje się także szuflada na sztućce, która coraz częściej zastępuje tradycyjny kosz. W efekcie oszczędza się miejsce i lepiej zmywa. W wielu modelach znaleźć można elastyczną matę, która pozwala wszystkie sztućce wyjąć jednocześnie. Urządzenia mogą być także wyposażone w tace, na których można położyć niewielkie naczynia. Tu wszystko zależy od preferencji użytkowników.

d28puxo

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d28puxo