OgródJaką wybrać kostkę brukową

Jaką wybrać kostkę brukową

Wykładamy nią alejki w ogrodzie, podjazdy do garażu, a nawet taras. Wybór kostek jest duży, od betonowych po łupane z polnego kamienia. Jak znaleźć najlepszą dla siebie?

Jaką wybrać kostkę brukową
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com
Kalkulatory Budowlane

10.04.2017 | aktual.: 11.04.2017 15:22

Przemysłowa czy szlachetna?

Kostkę przemysłową, nazywaną też standardową, najczęściej spotykamy na publicznych parkingach i miejskich chodnikach. Zwykle ma prosty kształt – klepsydry bądź prostokąta i jednolity kolor (najczęściej szary).

Ładniejsza od niej jest kostka szlachetna. Ma różne kolory i bardziej wymyślne kształty. W czasie produkcji stosuje się dodatkową obróbkę, która nadaje jej interesującą fakturę. Stąd mamy:
• Kostki o powierzchni płukanej. Wierzchnia warstwa betonu jest wypłukiwana i na powierzchni kostki zostaje jedynie zabarwione kruszywo. Kostka płukana jest bardziej chropowata i dzięki temu – antypoślizgowa. Wielu producentów dodaje także drobinki grysu, które skutecznie imitują kamień naturalny.
• Kostka szczotkowana. Dzięki szczotkowaniu tworzą się dodatkowe pory, które dodają jej szlachetności.
• Kostka brukowa o powierzchni łupanej. Dzięki mniej foremnym, niepowtarzalnym kształtom kostka świetnie imituje nawierzchnie z naturalnego kamienia.
• Kostka postarzana. Przypomina tę łupaną, ale w czasie produkcji kostka jest młoteczkowana. To sprawia, że wygląda na wysłużoną i naśladuje stary bruk.
• Kostka o powierzchni strukturalnej – jest imitacją kamienia naturalnego.

Stylowy kamień albo tani beton

Najpopularniejsze są kostki z betonu. Są tanie i wytrzymałe, szeroki jest również wybór wzorów. Wśród kostek kamiennych najbardziej popularna jest kostka granitowa. Bardzo efektowana, wytrzymała na ściskanie, odporna na działanie ujemnych temperatur. Oprócz podjazdów i ścieżek wykłada się nią również tarasy. Kamień polny z kolei wygląda jak zabytkowy bruk i dodaje ogrodowi stylu. Taką kostką można również wyłożyć elegancki podjazd czy stylizowany parking.

Jaki kształt?

Kwadratowe, sześciokątne i prostokątne są spotykane najczęściej, ale popularne są również fale czy klepsydry. Układanie kostki o niecodziennym kształcie może być nieco trudniejsze, jednak efekt jest wart wysiłku.

Sama kostka to baza oferty producentów, do niej dobiera się całą galanterię betonową. Niektóre firmy jako uzupełnienie chodników i alejek proponują ozdobne płyty ażurowe, płyty chodnikowe, kolorowe palisady, gazony i obrzeża. Płyty ażurowe skutecznie odprowadzają wody opadowe i w świetle prawa tworzą powierzchnię biologicznie czynną. Gładkie połacie z płyt betonowych będą najbardziej odpowiednie na chodnik czy wykończenie terenu dookoła domu.

Obraz
© Shutterstock.com

Im grubsza, tym mocniejsza

To właśnie grubość odpowiada za odporność na ściskanie i to ona określa możliwości zastosowania.
• 4 cm – to stosunkowo lekka kostka brukowa. Nadaje się do tworzenia ścieżek w ogrodzie, chodników, sprawdzi się na tarasie. Wytrzyma obciążenie 2 ton, czyli można po niej przejechać lekkim samochodem osobowym.
• 6 cm – wytrzyma obciążenie do 3,5 tony, stosuje się ją na podjazdach i parkingach przeznaczonych dla samochodów osobowych.
• 8 cm – to kostki brukowe, płyty ażurowe i płyty chodnikowe układane w miejscach, gdzie poruszają się pojazdy ciężarowe. Jest bardzo odporna na ściskanie, działanie niekorzystnych warunków pogodowych, uszkodzenia mechaniczne oraz odkształcenia.
• 10 do 14 cm – ta bardzo gruba kostka brukowa jest stosowana w składach budowlanych oraz w miejscach szczególnie narażonych na obciążenia. Jest też odpowiednio droższa, więc w przydomowych aranżacjach nie bierze się jej w ogóle pod uwagę.

Więcej na temat dostępnych wymiarów kostki brukowej możesz przeczytać w tym artykule.

Ile to kosztuje?

Kostki z betonu mogą być nawet kilkukrotnie tańsze od tych z kamienia naturalnego. Orientacyjne ceny kostki brukowej:
• Przemysłowa kostka brukowa – 30–55 zł/mkw.
• Szlachetna kostka brukowa – 50–90 zł/ mkw.
• Kostka granitowa szara – 60–250 zł/ mkw.
• Kostka granitowa czarna – 90–400 zł/ mkw.

Źródło artykułu:WP Dom
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (12)