Jaką wannę wybrać?
*Wybór wanny może być dużo trudniejszy, niż mogłoby się wydawać. Pod uwagę należy wziąć nie tylko metraż łazienki, należy zastanowić się także nad tym, jakie zastosowanie ma mieć wanna, jak często będziemy z niej korzystać i kto będzie to robił najczęściej. *
04.03.2013 17:12
Wanna a wielkość łazienki
Jeśli nasza łazienka jest przestronna, wybierając wannę możemy skupić się na naszych oczekiwaniach co do tego, jaka ma ona być, jeśli natomiast mamy małą łazienkę, musimy skupić się na rozwiązaniach dedykowanych małym powierzchniom.
Nawet do małej łazienki warto wybrać możliwie dużą wannę. Na rynku dostępne są bardzo małe wanny czy nawet „brodzikowanny” (bardzo krótkie, ale głębokie wanny), zajmują one mało miejsca i pozwalają wygospodarować przestrzeń na inne elementy wyposażenie łazienki, ale korzystanie z takiej wanny może okazać się naprawdę mało komfortowe.
Najlepszym rozwiązaniem będzie wanna krótka (100-140 cm) o standardowej szerokości (70-75 cm). Pamiętajmy jednak, że jeśli kupujemy krótką wannę, warto wybrać taką, która nie będzie zbyt głęboka, jeśli wybierzemy wanną krótką i głęboką, możemy mieć trudności z wychodzeniem z niej. Problemu tego unikniemy wybierając wannę podobnej wielkości, ale z siedziskiem.
W bardzo małych łazienkach sprawdzi się połączenie wanny i brodzika. Połączenie mini wanny z natryskiem sprawdza się zwłaszcza wtedy, gdy mamy małe dziecko i chcemy mieć możliwość wykąpania go. Nie jest to zbyt wygodne rozwiązanie dla osób starszych lub niepełnosprawnych ruchowo, korzystanie z bardzo głębokiego brodzika jest dla nich wyjątkowo mało komfortowe.
Na małych powierzchniach dobrze sprawdzają się też wanny asymetryczne, ale trzeba się liczyć z tym, że będą miały przynajmniej 140 cm długości, a ich szerokość zaczyna się od 75 cm. Dzięki swojemu kształtowi wanny asymetryczne ("trójkątne") mają większą powierzchnię kąpielową niż prostokątne, przy tej samej długości. Wyglądają elegancko i nowocześnie. Przy kupnie takiej wanny do małej łazienki warto zwrócić uwagę, aby miała wąski rant.
W małych łazienkach raczej nie będziemy mieli możliwości zamontowania wanny z hydromasażem. Montując hydromasaż w małej wannie, trzeba się liczyć z tym, że pompa może wystawać poza jej krawędź.
W dużych łazienkach możliwości są właściwie nieograniczone. Mając do zagospodarowania dużą powierzchnię, możemy wybierać spośród wanien o różnych kształtach, wanien z hydromasażem, wanien wolnostojących, a nawet wanien dla kilku osób.
Metalowa lub akrylowa
Większość wanien produkowana jest z 4 rodzajów materiału, jednakże ponad 90% wanien na rynku to wanny metalowe i akrylowe.
Wanny metalowe (czasem określane też jako emaliowane, stalowe, blaszane) są stosunkowo tanie i trwałe – to ich największe zalety. Wadą jest to, że woda szybciej w nich stygnie, woda płynąc z kranu, uderzając o emaliowaną powierzchnię, powoduje duży hałas, a sama emalia może odpryskiwać. W wannach metalowych nie można ponadto zamontować hydromasażu.
Wanny akrylowe są lekkie i wytrzymałe, ale za te dobrej jakości, trzeba zapłacić więcej niż za metalowe. Woda w nich dłużej trzyma temperaturę i ciszej odbija się od ścianek. Wanny akrylowe cieplejsze i mniej śliskie niż metalowe. Można w nich instalować hydromasaż. Akryl dobrej jakości nie żółknie i jest odporny na uderzenia, a ewentualne zarysowania można usunąć specjalnymi środkami. Dostępna jest szeroka oferta wzorów, występują także w kolorach innych niż biały.
Wanny z akrylowanego ABSu mają takie same zalety, jak wanny akrylowe, są też od nich sporo tańsze. Są też jednak mniej odporne na uderzenia i zarysowania.
Wanny żeliwne są rzadziej spotykane i bardzo drogie. Kiedyś znacznie częściej gościły w naszych domach, były bardzo wytrzymałe, ale ich produkcja jest coraz mniej opłacalna. Teraz wanny żeliwne to głównie wanny produkowane w stylu retro. Właściwości mają podobne do emaliowanych.
Dla każdego coś miłego
Czasy, w których wanna służyła tylko do mycia się, minęły. Dziś wanny często bywają miejscem na relaks i oddanie się przyjemności. W dobrze wyposażonej łazience, z odpowiedni dobraną wanną, poczujemy się jak w SPA. Dla wielbicieli masażu, odpowiednie będą wanny z hydromasażem. Molom książkowym przypadną do gustu wanny z podłokietnikami i specjalnymi półkami na książki. Zwolennikom wspólnych kąpieli polecamy wanny podwójne, specjalnie przystosowane do tego, by mogły się w nich zmieścić dwie osoby. Syfon w nich umieszczony jest pośrodku, a wanna jest długa i nieco szersza niż standardowa. Dla tych, którym zależy przede wszystkim na wystroju łazienki, warto zaproponować wanny niestandardowe, przygotowywane na zamówienie. Takie wanny są znacznie droższe niż standardowe, ale mogą mieć dowolny kształt, mogą być też wykonane z tradycyjnie materiałów, np. z kamienia, a nawet z drewna.