Lubimy zwierzęta i chętnie zapraszamy je pod swój dach. Choć czworonożni ulubieńcy przywiązują się do nas oraz do miejsca, które staje się dla nich domem, nie można od nich wymagać, by nie niszczyli podłogi. Jakie materiały posadzkowe będą odporne na psie harce?
Lubimy zwierzęta i chętnie zapraszamy je pod swój dach. Choć czworonożni ulubieńcy przywiązują się do nas oraz do miejsca, które staje się dla nich domem, nie można od nich wymagać, by nie niszczyli podłogi. Jakie materiały posadzkowe są najbardziej odporne na psie harce?
Wytrzymałość to istotna cecha okładzin podłogowych, ale oprócz właściwości technicznych powinny one również pasować do wnętrza i dawać komfort użytkownikom. W przypadku psów należy także wybierać materiały, które pozwolą na łatwe utrzymanie czystości, a przy tym pupil nie obróci ich szybko w perzynę. Warto decydować się na rozwiązania spełniające oczekiwania i właścicieli, i psów, czyli przytulne, estetyczne, ale też bezpieczne dla zwierząt. Nie każdy pies zachowuje się tak samo, dlatego też dobór podłogi powinien być podyktowany twoimi preferencjami i dostosowany do charakteru zwierzęcia.
Podłogi nie do zdarcia
Najbardziej odporne na uszkodzenia są podłogi z płytek ceramicznych oraz kamiennych. Pazury psa potrafią zadrapać i zniszczyć posadzki, dlatego często właściciele domów, w których mieszka kilka psów, decydują się na okładzinę z płytek. Wybierając produkty dobrej jakości, zyskujesz podłogę praktycznie niewymagającą odświeżania. Jedynym elementem, który może potrzebować wymiany lub uzupełnienia, są fugi. Podłogę z płytek łatwo umyć, nie pozostają też na niej uciążliwe zapachy. Przynajmniej przestrzeń, w której zwierzęta jadają, powinna być wyłożona ceramiką lub kamieniem.
Podłogi nie do zdarcia
Minusem płytek ceramicznych może być ich śliska powierzchnia. Warto więc wybierać produkty antypoślizgowe. Słychać też na nich odgłos psich pazurów, a do tego są zimne w dotyku. Wymagają tkaninowych legowisk, aby zwierzęta, śpiąc, nie miały kontaktu z posadzką. Dobrym rozwiązaniem jest w tym przypadku ogrzewanie podłogowe.
Podłogi nie do zdarcia
Powszechnie stosowane panele podłogowe występują w bardziej lub mniej odpornej na zadrapania formie. Wytrzymalsze będą panele drewniane pokryte twardym lakierem. Im bardziej odporna górna powierzchnia, tym lepiej. Nie poleca się natomiast paneli laminowanych i nieprzeznaczonych do miejsc często uczęszczanych. Ich górna warstwa może zostać łatwo zniszczona przez psie pazury. Panele drewniane, dobrze zaizolowane od spodu matą, nie będą aż tak przenosić odgłosów przemieszczania się zwierząt, choć nie są w stanie całkowicie ich stłumić. Natomiast dźwięk pozostawiany przez psie pazury na laminowanych panelach może być na dłuższą metę bardzo uciążliwy.
Podłogi nie do zdarcia
Ze względu na szczeliny między elementami podłogi z paneli laminowanych wszelkie zanieczyszczenia oraz płyny należy bardzo szybko usuwać z ich powierzchni. W przeciwnym razie wnikną w głąb. Do czyszczenia przyda się specjalna końcówka odkurzacza, służąca specjalnie do paneli, która ułatwia wydobywanie kłaczków sierści ze szczelin.
Podłogi nie do zdarcia
Choć wydaje się, że drewno jest zbyt delikatne dla psich pazurów, nie jest to do końca prawda. Jego wytrzymałe i twarde odmiany w dużym stopniu radzą sobie z aktywnością psów. Sprawdzają się np. trwałe dębowe posadzki, odpowiednio zabezpieczone. Również twarde gatunki drewna egzotycznego nadają się do mieszkania właściciela psa. Dobrym pomysłem są także podłogi bambusowe. Ich twarda i wytrzymała powierzchnia jest odporna na plamy oraz wodę.
Podłogi nie do zdarcia
Drewniana podłoga powinna być odpowiednio zabezpieczona przed przebarwieniami, wilgocią i uszkodzeniami. Oprócz utwardzonego lakieru poleca się olejowanie. Daje ono ciepłą w odbiorze powierzchnię, a potencjalne uszkodzenia łatwo zniwelować przez następną warstwę oleju. Wyrównuje ona i wygładza drewno.
Aby podłogi drewniane na długo zachowały atrakcyjny wygląd, właściciele psów powinni wybierać raczej jasne odcienie. Przy bardzo ciemnym kolorze surowca nawet drobne rysy będą szybko widoczne.